Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Akciové trhy jsou překoupené, brzy přijde korekce. Favoritem Japonsko

Faber: Akciové trhy jsou překoupené, brzy přijde korekce. Favoritem Japonsko

17.02.2012 13:31

Světové akciové trhy jsou v současnosti překoupené a čeká je korekce, vůči níž budou, po silném startu na začátku roku, nejzranitelnější emerging markets, řekl hojně citovaný investor Marc Faber. Naopak růstem mohou podle něj překvapit jím oblíbené japonské akcie.

Po loňském roce, v němž rozvíjející se trhy a evropské trhy výrazně zaostaly za tím americkým, nyní emerging markets svůj skluz dohánějí. Relativně silnější růst těchto trhů může ještě nějakou dobu pokračovat, očekává Faber, dodává však, že „trhy jsou již překoupené a velmi brzy lze čekat korekci“. Přesto radí investovat na trzích v Malajsii, Singapuru a Thajsku vzhledem k relativně vysokým dividendám. „Neříkám, že trh nerušeně poroste, ale pokud v situaci nulových úrokových sazeb můžete z akcie dostat pětiprocentní dividendu, považuji to za přiměřeně dobrou investici,“ nechal se investor slyšet.

Nejraději ovšem Faber investuje do akcií japonských firem, současně kvůli oslabování jenu vůči dolaru, které považuje za nejdůležitější indikátor pro japonský akciový trh. „Japonci, stejně jako všichni ostatní, budou tisknout peníze. Jakmile k tomu dojde a pokud se jen vyhne dalšímu posilování, je velmi dobrá šance, že japonské akcie překvapí růstem.“

Japonská centrální banka na začátku týdne překvapivě rozhodla o rozšíření programu nákupu dluhopisů a poskytování levných úvěrů o deset bilionů jenů na 65 bil. JPY. Základní úrok přitom ponechala beze změny v rozpětí 0 až 0,1 procenta – to vše pro podporu ekonomiky. Japonská měna v reakci na krok centrální banky oslabila k dolaru i euru a k dolaru se ocitla nejníže za déle než tři měsíce. Japonsko se přitom v posledních měsících potýkalo s posilováním jenu, jemuž dodávali sílu investoři uchylující se v prostředí obav z evropské dluhové krize k bezpečnějším investicím. Podle Fabera je japonská ekonomika ve světě podceňována, a zatímco před dvaceti lety byla ve středu pozornosti investorů, dnes se na ni trochu zapomíná. „Japonská ekonomika není podle mého v tak špatné kondici, podařilo se snížit dluh a lépe se daří i domácnostem,“ uvedl.

V rozhovoru na CNBC se Faber zmínil mimo jiné o trhu s bydlením v USA, který podle svých slov řadí mezi nejatraktivnější příležitosti k investicím. Optimistický je především ohledně nemovitostí v jižní části Spojených států, kde se ceny „téměř nezměnily, zatímco akcie stavařů prošly rally“. „Pokud se podíváte na nabídku domů, novou výstavbu a srovnáte s mírou imigrace do USA, mírou růstu populace, tak tyto trhy vyznívají velice atraktivně z dlouhodobé perspektivy,“ řekl investor.

(Zdroj: CNBC, ETF Daily)


Váš názor
 •  
  17.02.2012 13:40

  Další účelových názorů vnucovaných investorům. Pan Fáber je nyní silně short.
  juniper
  •  
   17.02.2012 14:20

   Jo,jo,děda je věštec.Všichni se pohrneme do nákupů v prdelích jako je Thajsko,Singapur apod.Myslím ,že v Evropě i USA je dosti dobrých příležitostí,které lze s opatrností využít.
   paja
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data