Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dokáže Čína to, co jen málo zemí před ní?

Dokáže Čína to, co jen málo zemí před ní?

23.3.2012 18:48
Autor: Redakce, Patria Online

Čína se nachází na počátku období nižšího a jinak strukturovaného růstu. A nadcházející změny nebudou jen ekonomické, ale i politické povahy. Končí období, které bylo podle ekonomů charakterizováno „extenzivním růstem“, tedy růstem taženým kapitálem a prací. Nyní se musí posunout k „intenzivnímu růstu“ taženému vzděláním, dovednostmi a technologií. Důsledkem bude mimo jiné prudké zpomalení růstu z úrovně 10 % dosažené během posledních třiceti let. Proces bude složitý i proto, že poptávka do značné míry závisela na investicích.

Nízká porodnost znamená, že produktivní populace bude kulminovat na 996 milionech v roce 2015. Nedostatek pracovní síly se stal ve výrobním sektoru problémem minulý rok, následně dochází k růstu mezd, snižování zisků a růstu kapitálové intenzity. To se ale musí změnit a růst musí být tažen zvyšující se produktivitou. Mnohé země ale v tomto bodě spadly do tzv. „pasti středních příjmů“. Čína je odhodlána stát se do roku 2030 zemí vysokých příjmů, na to ale bude třeba hlubokých reforem, které poškodí zájmy některých skupin. Půjde zejména o místní vlády a státem vlastněné podniky. Klíčové tak budou i politické reformy.

Na cestě za udržitelným růstem hrozí tvrdé přistání. Tento rok se vláda snaží dosáhnout 7,5% růstu, během současné pětiletky by měl růst dosáhnout 7 %. Tomuto zpomalení se podle všeho nelze vyhnout, poklesne i míra investic. Jejich snížení z 50 % HDP na 35 % HDP bez toho, aby tento pohyb vyvolal recesi, ovšem vyžaduje odpovídající růst spotřeby. Jednoduché nástroje k její podpoře ale Čína nemá. A navíc se doposud spoléhala i na investice do nemovitostí, tak silný zdroj růstu ale v budoucnu toto odvětví také neposkytne. Mnoho zemí se středními příjmy na podobné cestě neuspělo. Čína ale v minulosti dosáhla řady úspěchů a je tak těžké tvrdit, že dopadne stejně.

Uvedené je výtahem z „How to blow away China’s gathering storm clouds“ od Martina Wolfa.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data