Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo hlásí největší propad aktivity v průmyslu od roku 2009 a stahuje níže celou eurozónu

Německo hlásí největší propad aktivity v průmyslu od roku 2009 a stahuje níže celou eurozónu

23.04.2012 10:28, aktualizováno: 23.4. 11:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Pokles průmyslové výroby v eurozóně pokračuje a ekonomický růst bloku zemí platících tak zřejmě nepodpoří. Tento vzkaz si trhu vzaly z dnešní série indexů nákupních manažer (PMI) a zamířily hlouběji do červených čísel. Euro prohloubilo oslabení vůči dolaru až na 1,3132 USD/EUR.

Že bude dnešní předběžný výsledek indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně zklamáním, naznačovaly již od rána dílčí indexy z jednotlivých zemí. Ještě před otevřením evropských akciových trhů přišla čísla za Francii, kde PMI ve výrobě za duben předběžně vzrostl na 47,3 bodu z březnových 46,7 bodů, ale trh čekal růst až na 47,4 bodu. Francie, která také nyní straší investory výsledkem prvního kola prezidentských voleb, se však stále drží pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu v odvětví.

Mnohem vetší zklamání však přišlo v 9:30, kdy přišla zpráva, že index nákupních manažerů v německém průmyslu klesl na 46,3 bodu z březnových 48,4 bodu, zatímco analytici oslovení v průzkumu agentury Bloomberg došli ke konsensu počítajícímu s růstem až na 49,0 bodu. Jedná se navíc o nejprudší tempo „smrštění“ v sektoru od července 2009. Průmysl největší ekonomiky eurozóny podle analytiků zasáhl pokles v některých oblastech vývozu s tím, jak dluhová krize v eurozóně přidusila poptávku ze strany klíčových obchodních partnerů. Index německé akciové burzy DAX po číslech zamířil o více než 2 procent níže, když otevíral se ztrátou 1,3 procenta.

O půl hodiny po německých číslech došlo na celkové shrnutí za eurozónu. Index nákupních manažerů ve výrobě za duben dle prvního odhadu klesl na 46,0 bodu z 47,7 bodu, zatímco trh čekal růst na 48,1 bodu. Ekonomové vývoj indexu PMI, který se v dubnu v eurozóně ocitl nejníže od června 2009, berou jako velmi silný signál o budoucím vývoji hospodářského růstu. Korelaci dat ukazuje následující graf.

PMI


Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně také klesl, a to na 47,9 bodu z březnových 49,2 bodu, ačkoliv konsensus agentury Bloomberg očekával mírný růst na 49,3 bodu. Aktivita v sektoru služeb tak v dubnu podle společnosti Markit, která průzkum sestavuje, byla nejslabší za 5 měsíců.

„Data poukazují na rychlejší tempo ekonomické kontrakce v eurozóně během dubna, tedy prodloužení období, které je vnímáno jako recese s dvojitým dnem, do třetího čtvrtletí v řadě,“ uvedl hlavní ekonom Markit Chris Williamson. „Situace se přitom zhoršila napříč regionem. Zatímco růst v Německu oslabil a přiblížil se stagnaci a ve Francii došlo k prudkému poklesu v souvislosti se zvýšenou nejistotou spojenou s prezidentskými volbami, míra poklesu vzrostla také v periferních ekonomikách, což nevyhnutelně povede k růstu znepokojení nad důsledky úsporných opatření,“ napsal Williamson ve zprávě.
 
(Zdroj: Markit, Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2025
12:59Čeká trhy růst, nebo vystřízlivění? Morgan Stanley je byčí, jiní varují před střetem s realitou
11:43Reuters: Čína léta navyšuje vývoz aut tak, že nové vozy vydává za ojeté
11:40Evropa se nenechala strhnout Wall Street a zůstává dopoledne opatrná  
9:05Rozbřesk: ČNB sazby nezmění, laťka pro další pokles nastavena vysoko
8:59J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
8:58Příměří mezi Izraelem a Íránem drží trhy v zeleném, Microsoft pokračuje v masivním propouštění a Čína očekává AI revoluci  
8:55Direct Financing s.r.o.: Oznámení o plném předčasném splacení dluhopisů
8:52J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:50ČEZ, a.s.: Výsledky jednání řádné valné hromady
6:16Rogoff: Trump jen posílil nové trendy, Čína příčinou dedolarizace
24.06.2025
22:01Po zprávách o příměří v Íránu zavřel Nasdaq na historickém maximu  
17:24Fed snižující sazby, oslabující dolar a koruna
16:30Snížení sazeb? Až budeme schopni vyhodnotit cla, vzkazuje šéf Fedu Powell
15:38Má Fed „čekat až se uvidí“?
13:55Zestátnění ČEZ je ekonomický nesmysl, řekl ministr Vlček
12:21Altman a Damodaran: Trhy překvapivě drží zisky, ale rizika zůstávají ve hře
12:11Automobilky a dodavatelé loni zvýšili tržby o 2,6 procenta na 1,57 bilionu Kč
11:23Příměří posílilo optimismus akciových investorů, ropa naopak padá  
11:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
10:14Jan Bureš: Ekonomika ani v červnu zatím nehlásí potíže s americkými cly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data