Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Islandu pomohla v řešení krize vlastní měna, státy eurozóny ji nemají

Klaus: Islandu pomohla v řešení krize vlastní měna, státy eurozóny ji nemají

17.5.2012 14:13, aktualizováno: 17.5. 14:26
Autor: mediafax

Aktualizováno

Český prezident Václav Klaus a jeho islandský protějšek Ólafur Ragnar Grímsson dnes vyzdvihli úlohu národní měny, která Islandu pomohla obrátit finanční krizi v ekonomický růst. Klaus při té příležitosti zdůraznil, že státy eurozóny si z ekonomických potíží devalvací pomoci nemůžou.

Prezident Klaus na dotaz agentury Mediafax zmínil dvojici poučení, které si Česká republika může z vývoje na Islandu vzít. "Jednou věcí je nepochybně to, jak racionálním způsobem regulovat bankovní systém," uvedl na adresu země, kde v roce 2008 zkrachovaly tři klíčové banky. Island tehdy pro naplnění státního rozpočtu musel o pomoc požádat Mezinárodní měnový fond.

"Druhým poučením pro mne z toho je role, kterou sehrál fakt, že Island má svou vlastní měnu. A proto jedním z ozdravných opatření pro Island nepochybně byla devalvace islandské koruny," prohlásil Klaus. Aniž by jmenoval Řecko nebo některou z dalších problematických ekonomik, připojil: "Něco, co některé země, které jsou v eurozóně, dnes k dispozici nemají."

"Můžeme se na to dívat tak, že islandská koruna mohla být součástí toho všeho, co potom vedlo k problémům. Ale na druhou stranu byla i součástí řešení, tedy devalvace islandské koruny," přitakal prezident Islandu Ólafur Ragnar Grímsson.

Grímsson pro Mediafax přiblížil i postoj své země k Evropské unii, kam si Island podal přihlášku v roce 2009. "Na Islandu celá desetiletí panoval názor, že pro nás není úplně přínosem vstoupit do EU – zejména s ohledem na otázku rybolovu a kvót. Rybolov totiž tvoří klíčovou součást naší ekonomiky. Ale tytéž důvody vedly Norsko pro hlasování o vstupu a členství v EU," uvedl.

"Po bankovním kolapsu a poté, co bankovní krize zasáhla zemi, se celá řada lidí domnívala, že přišel ten správný čas pro naši malou zemi, která chce být globálně aktivní, abychom přijali třeba i společnou měnu. Tehdy, téměř před čtyřmi lety, vypadala eurozóna ale jinak, než vypadá dnes," zmínil dále Grímsson.

Otázka členství v EU je podle islandského prezidenta v zemi "otázkou velmi horkou". Jako klíčová témata v přístupových rozhovorech Grímsson označil problematiku rybolovu a přírodních zdrojů.

Islandský prezident je v České republice na státní návštěvě. Na Pražském hradě ho Václav Klaus přivítal s vojenskými poctami. Oba státníci vyzdvihli možnosti budoucí spolupráce České republiky a Islandu. Ólafur Ragnar Grímsson při té příležitosti zmínil otevření pravidelné letecké linky mezi Prahou a Reykjavíkem.

Ekonomika Islandu roste v současnosti zhruba čtyřprocentním tempem, česká balancuje na hraně recese.


Váš názor
 • Island do Evropy nepatří
  17.5.2012 15:50

  nemaj tam cizince rádi, potřebují to jen kvlůli obchodu a ekonomice. Otevřená země to není ale vůbec. Vymahatelnost práva pro cizice je nulová... viz třeba nároky evropských věřitelů ze vkladů. k smíchu. Ať zůstanou u rybaření a překračování kvót na lov. Vysmívají se všem rozumným pravidlům, a hrají jen na sebe.
  Bob
  • Re: Island do Evropy nepatří
   17.5.2012 15:54

   ... a díky této politice si žijí dobře. Nestresují se, nevraždí, nepodvádí. Jsou zdravý národ. Přeji jim také co ty, aby do Evropy nelezli a zachovali si poklad, který se nedá penězi vyjádřit.
   Jesse
 • Jáj, pánko prezidentko, viete, že :
  17.5.2012 15:47

  Po mnoho let se jevilo euro jakou onou měnou, kterou Island přirozeně převezme po svém vstupu do EU. V současnosti je oboje (přijetí eura i islandský vstup do EU) obestřeno spíše otazníky. Island však zvažuje variantu, že by ISK nahradil CAD. Poté, co guvernéři centrálních bank Islandu a Kanady v této věci vedli v listopadu 2011 „teoretickou“ debatu, kanadský vv na Islandu Alan Bones počátkem března 2012 potvrdil, že kanadská strana je připravena – bude-li si to islandská vláda a samotní Islanďané přát - zahájit diskusi o případném přijetí CAD jako národní měny. Ministr pro ekonomické záležitosti Sigfússon odcestoval koncem března do Kanady, kde měl jednání s ekonomickými ministry Kanady i s guvernérem centrální banky. Otázka nahrazení ISK kanadským dolarem však prý jednáním nedominovala. Prozatím stále jen teoretická myšlenka přijetí CAD však překvapivě získává stále více zastánců – stranická konference Pokrokové strany se minulý týden vyslovila jednoznačně pro a šéf vlivné Konfederace islandských zaměstnanců prohlásil, že je myšlence rovněž nakloněn. Strana nezávislosti, nejsilnější opoziční strana, myšlenku CAD sice zcela nepřijala, nicméně podporuje zahájení jednání s kanadskou stranou přinejmenším proto, aby Island znal pozice kanadské vlády a měl případnou alternativu k euru.
  Šaňo
  • Re: Jáj, pánko prezidentko, viete, že :
   17.5.2012 15:58

   Šaňo, ty nemožeš byť cigáň, tak příště necigáň, že si cigáň :-)). Takého cigáňa vzdělaného v téjto zemi niet... Vzdělaný cigož by toto neveděl z internetu ani opísať, natož vymyslet :-))
   Jesse
   •  
    17.5.2012 16:19

    Jáj, Jasejko, my Cigoši priveľmi necigánime, to sú len také vaše chýry. Jáj, veru tak, dobre ti hovorím.
    Šaňo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m