Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko je vedlejší, největší riziko je v Číně. Přechodné dno ale nadosah, míní Faber

Řecko je vedlejší, největší riziko je v Číně. Přechodné dno ale nadosah, míní Faber

18.5.2012 15:00

Zapomeňte na Řecko, jehož ekonomika je z globálního pohledu zanedbatelná. Největší riziko představuje Čína, říká jedna z ikon investičního světa Marc Faber. „Ano, dluží peníze, ale trh již o jeho úpadku již dávno ví,“ říká o Řecku. To se podle něj může spolehnout na podporu Evropské centrální banky, potažmo evropských daňových poplatníků. Na druhé straně, zpomalení čínské ekonomiky, která je druhou největší na světě, by mělo obrovský dopad na ceny průmyslových komodit.

Pokles cen komodit v důsledku oslabení poptávky z Číny by následně výrazně zasáhlo ekonomiky zemí Brazílie, Blízkého východu, centrální Asie, Afriky a Australasie, jejichž růst by mohl výrazně zpomalit. Zatímco vývoj čínské ekonomiky podle Fabera do velké míry závisí na kapitálových výdajích, ty mají sklon k velké volatilitě a na ekonomiku nesou silný multiplikační efekt.

Podle Mezinárodního měnového fondu je Čína jednoznačně největším motorem růstu světové ekonomiky, zpomalení jejího hospodářství by tak bylo pro světový hrubý domácí produkt bolestivé. MMF očekává, že příspěvek Číny ke globálnímu HDP bude v letech 2010 až 2013 činit 31 procent (v 80. letech to bylo zhruba 8 procent). 

 
Čínská ekonomika letos zpomaluje, v prvním čtvrtletí vykázala růst 8,1 procenta, nejpomalejší za zhruba poslední tři roky. Někteří experti varují, že lze pozorovat známky mnohem většího zpomalení této ekonomiky, než říkají údaje o HDP, jako je klesající produkce elektřiny a železniční doprava. Faber, jehož investiční portfolio je soustředěno do asijského regionu, varoval před tzv. tvrdým přistáním čínské ekonomiky již v závěru loňského roku.

„Čínská ekonomika se skládá z mnoha sektorů, z nichž některé jsou již pravděpodobně v recesi. Tempo růstu bude výrazně nižší a v úvahu přichází i tvrdé přistání s umazáním veškerého růstu,“ řekl v prosincovém rozhovoru pro CNBC. Pokles čínské ekonomiky zasáhne celé globální hospodářství, přičemž největší břímě dopadne na komoditní trhy, pro něž by mohl být drtivý, varoval Faber.

Faber říká, že obavy z vývoje globální ekonomiky tvrdě dopadají na trhy a možnost, že by se akciové indexy vrátily na vysoké úrovně stanovené v dubnu, označil za málo pravděpodobnou. Což podle něj nemění nic na tom, že lze očekávat krátkodobý odraz ode dna v řádu 5procentního růstu. Jeho rada proto zní: „V příštích deseti letech pokrývejte shorty. Trh se blíží přechodnému dnu, od něhož se následně odrazí.“ 

(Zdroj: CNBC, AP, Bloomberg)


Čtěte více:

Faber: Úvěrová spolehlivost většiny zemí Evropy je mnohem nižší, než uvádějí ratingy, USA je „junk“. Kupujte akcie a cenné kovy (+ video)
19.1.2012 16:02
Páteční zásah Standard & Poor’s v podobě snížení ratingu devíti zemím ...
Birinyi hovoří o pokračující silné rally, Faber stále čeká krizi (+video)
6.3.2012 12:54
Minulý týden přišel Laszlo Birinyi s odvážnou předpovědí. Uvedl totiž,...
Dokud Fed tiskne, akcie se vyplatí. Pak přijde ničivá inflace, hrozí Faber
2.4.2012 16:12
Finanční trhy a potažmo majetek investorů zasáhne ničivá vlna, jejímž ...
Faber: Trhy jsou na začátku výraznějšího propadu, může přijít i nadvláda medvědů
10.4.2012 11:35
Americké akcie čeká významnější korekce a možná i nefalšovaný medvědí ...
Faber: Bez QE3 nás čeká kolaps trhu jako v roce 1987
14.5.2012 18:36
Bruselští byrokraté a média vymývají lidem mozky, když tvrdí, že by od...

Váš názor
 • přechodné dno
  18.5.2012 16:16

  HEZKY tak, že po přechodu zase dolů , tak nám to přeci zdělil filuta mezi řádky :DD
  Deny:-)
  • Re: přechodné dno
   21.5.2012 16:30

   Každá blbost je záminka jak to sundat dolů a či to dostat nahoru. Přesně tento článek jsme čekali. Takže dnes nebo zítra nakupte a budete se mít jako prasata v žitě. Zase to týden poroste max. 10 dnů a potom, aby jsme se nenudili to pofrčí dolů.
   Jezdec.
 •  
  18.5.2012 15:58

  Řecko je vedlejší, největší riziko je Čína, ale důležitější jsou naše podíly v nahrabaných majetcích a konta v eurech - ty musíme soudruzi zachránit, jinak naše snažení nemělo význam :-)) Čert vem Evropu, Řecko a vzletné mírové cíle. Peníze !! O ty nesmíme přijít, zvláště dnes, kdy nám tak servilně všechny státy platí miliardy :-))
  Jesse
 •  
  18.5.2012 15:48

  Řecko už přestává strašit a tak je potřeba vytáhnout dalšího strašáka, ber kde ber. Na strachu se totiž nejlépe vydělává a Američané to umí..
  Juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba