Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Bez QE3 nás čeká kolaps trhu jako v roce 1987

Faber: Bez QE3 nás čeká kolaps trhu jako v roce 1987

14.5.2012 18:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Bruselští byrokraté a média vymývají lidem mozky, když tvrdí, že by odchod Řecka z eurozóny znamenal pohromu. Nejlepší by bylo, kdyby došlo k rozdělení celé eurozóny. V rozhovoru pro Bloomberg to uvedl Marc Faber, podle kterého vypadá vláda v USA díky byrokratům v Bruselu jako „organizace složená ze samých géniů“.

Faber ve svém tradičně pesimisticky naladěném projevu také uvedl, že čeká zhoršení ziskovosti amerických firem. Ačkoliv vliv exportů do Evropy je malý, významné je to, jak se zhoršují výsledky amerických firem, které podnikají přímo v Evropě. Zhoršuje se tak výhled tržeb a „bude stále více společností, které sice dosahují dobrých výsledků, ale nepřekonávají očekávání“. Nakonec dojde k tomu, že trh nebude schopen dalšího silnějšího posílení bez toho, aby Fed přišel s novým kvantitativním uvolňováním. Pokud se pak trh dostane nad 1.422 bodů, druhá polovina roku by mohla přinést jeho propad. Ten investor neváhal přirovnat k pádu trhu v roce 1987.

Investor se domnívá, že QE3 skutečně přijde, závisí to ale na vývoji na trzích s aktivy. Pokud S&P oslabí ze současných úrovní o dalších 100 až 150 bodů, QE3 pravděpodobně začne. Pokud se však index dostane nad 1.400 bodů, Fed bude čekat a sledovat vývoj v ekonomice. Ekonomika USA se přitom skládá z rozdílných částí a některé z nich si vedou velmi dobře. Jako příklad uvedl Faber jižní Kalifornii. V porovnání s jinými zeměmi si americká ekonomika podle Fabera vede „relativně dobře“.

Kdyby země eurozóny „vykoply Řecko z unie již před třemi roky“, ušetřilo by je to velké dávky bolesti, míní Faber. Poskytování pomoci namísto toho jen problém zvětšovalo. Pravděpodobnost, že Řecko eurozónu nakonec opustí, je podle investora poměrně vysoká. Podobně jako o Řecku ale smýšlí i o Itálii, Španělsku a dokonce i Francii. Všechny tyto země by totiž neměly v měnové unii být, s eurem by zbylo jen Německo.

 
Ke katastrofě by rozdělení eurozóny nevedlo. Mnohé země měly pevný kurz, který pak opustily a také to katastrofu nepřineslo, vysvětloval Faber. A dodal, že byrokraté v Bruselu „nejsou k ničemu, jen si chtějí udržet moc“. Za problém Evropy považuje příliš vysoké vládní výdaje, které rostly „pod vlivem keynesiánských klaunů“, a nedostatečná fiskální disciplína.

Trhy se podle investora mohou pohybovat nezávisle na tom, jak se vyvíjí reálná ekonomika, a to z důvodu „tištění peněz“. Důkazem je to, jak dobře je hodnocen Ben Bernanke ze strany investorů, analytiků a stratégů, protože těm jde jen o to, aby „akcie rostly a následně rostly i jejich zisky a bonusy“. Ekonomika se tedy může zhoršovat, akcie ale budou dál růst jen kvůli tomu, že se tisknou peníze. Také ECB přitom ukázala, že je v tištění velmi dobrá, komentuje Faber i směrem k nápadům shortovat euro.

(Zdroj: EconoMonitor, Bloomberg)


Čtěte více:

Faber: Akciové trhy jsou překoupené, brzy přijde korekce. Favoritem Japonsko
17.2.2012 13:31
Světové akciové trhy jsou v současnosti překoupené a čeká je korekce, ...
Podmínky pro býčí trh ještě nenastaly, peníze se ale vydělat dají. Biggs varuje před korekcí
6.4.2012 17:26
To, zda globální trhy budou schopny pokračovat v rally, není jisté. Po...
Faber: Trhy jsou na začátku výraznějšího propadu, může přijít i nadvláda medvědů
10.4.2012 11:35
Americké akcie čeká významnější korekce a možná i nefalšovaný medvědí ...

Váš názor
 •  
  15.5.2012 9:59

  Ono hlavně kdyby ostatní země Řecko vykoply, zjistily by jiné země, že je to vlasně dobrý nápad, odejít - a bylo by po eurozóně...
  Berounskej
 • Řecko je dobrý sluha
  15.5.2012 8:49

  Mohli už Řecko vykopnout z EU už před 3 lety, ale nechtěli přijít o poslušného odběratele zbrojních systémů německých a francouzských zbrojovek. Ještě dnes Řecko nakupuje z dluhů státu další a další zbraně. Vědí to všichni a všichni jen kydají politické floskule. Prostě dokud bude zisk z řecké hlouposti sypat, tak se ho zbavit nebudou chtít. Jak prosté....
  Jesse
 •  
  15.5.2012 8:36

  Konečně rozumné názory, i když, jako tradičně od Fabera, nekonzistentní.
  neugebauer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů