Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Z deflace musí ekonomiku vytáhnout firmy

Natixis: Z deflace musí ekonomiku vytáhnout firmy

27.6.2012 18:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud se ekonomika dostane do deflační rovnováhy, přetrvává v ní negativní inflace, mimořádně vysoké reálné sazby a následné zhoršení na trhu s úvěry a aktivy. Klesá poptávka a ekonomiku zaplavují nadměrné úspory. Do podobné deflační situace se dostalo několik zemí. Příkladem jsou Spojené státy po pádu Lehman Brothers, Španělsko během krize v eurozóně, Německo v letech 2000 – 2005 a Japonsko od roku 1997.

Domníváme se, že v zemích, které se z popsané situace dostaly, hrálo rozhodující roli to, že firmy začaly utrácet své vysoké zisky. Bylo tomu tak v Německu v letech 2006 a 2007 i v roce 2010, kdy byl zaznamenán růst investic a zvyšovaly se i mzdy. Investice vzrostly po roce 2010 i ve Spojených státech. Naopak v Japonsku firmy ze svých zisků dlouhodobě snižují dluh, či drží rostoucí zásobu hotovosti ve svých rozvahách. Podobná situace panuje v dnešním Španělsku. Použití zisků na snižování dluhu či zvyšování finančních rezerv ale znamená, že daná země zůstává uvězněna v deflaci. Vlády takových zemí se tak musí rozhodnout, zda spolu s nízkými sazbami nepodpořit vyšší výdaje firem a rozdělení jejich zisků dalšími kroky, například změnou daňových zákonů.

Dlouhodobý růst finančních aktiv držených japonskými a španělskými firmami shrnuje následující graf:

natixis

 

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  • to se hezky řekne
    27.6.2012 18:44

    ale hůř udělá. V prostředí deflace zároveň je snížená poptávka po zboží a není vůbec samozřejmě, aby firmy generovaly výnos, který pak mohou poslat zpět do ekonomiky. Deflace a ekonomická recese je velmi silná motivace pro snižování nákladů a být schopen vyrobit stejné výrobky za méně peněz, což není nic jiného než tlak na zvýšení produktivity práce. Firma právě musí nejprve zvýšit produktivitu práce, aby byla schopna generovat zisky i ekonomice pod vlivem útlumu a teprve pokud se jí to podaří, může začít generovat zisk a ekonomiku z útlumu vytáhnout. Dalším pozitivem krize je, že slabé a méně schopné firmy, které nejsou schopny se přizpůsobit, zbankrotují a otevřou prostor pro růst těm šikovnějším a inovativnějším. Důsledkem toho je pak růst v další fázi ekonomiky. Toto je samozřejmě ideální případ, který v reálu nemusí vždy fungovat, pokud se do hry zapojí vliv dotací, kvót, protěžování kamarádů, zachraňování neefektivních firem ze strany státu apod.
    abeille
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university