Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Apple dosáhl dílčího vítezství: Soud nařídil zastavit prodej tabletu Galaxy Tab 10.1 v USA

Apple dosáhl dílčího vítezství: Soud nařídil zastavit prodej tabletu Galaxy Tab 10.1 v USA

27.06.2012 17:39
Autor: ČTK

Americký soud nařídil jihokorejské společnosti Samsung Electronics zastavit prodej tabletu Galaxy Tab 10.1 ve Spojených státech. Vyhověl tak žádosti rivala Apple (575,53 USD, 0,61%). Ten tvrdí, že Samsung nezákonně okopíroval design jeho populárního tabletu iPad. 

Rozhodnutí podle agentury Reuters představuje pro Apple významné vítězství v globální právní bitvě kolem patentů na technologie pro tablety a chytré telefony. Tablety Galaxy používající operační systém Android firmy Google (573,44 USD, 1,55%) jsou mnohými odborníky považovány za hlavní konkurenci pro iPady. 

"Ačkoli má Samsung právo konkurovat, nemá právo konkurovat nepoctivě tím, že zaplaví trh produkty porušujícími zákon," uvedla soudkyně Lucy Kohová. Již dříve upozornila, že tablety Galaxy Tab 10.1 a iPad jsou "v podstatě k nerozeznání". Společnost Apple by podle ní byla "nenapravitelně poškozena", pokud by prodej tabletu Galaxy 10.1 pokračoval. 

Samsung vyjádřil nad soudním rozhodnutím zklamání. "Podnikneme nezbytné právní kroky. Neočekáváme, že toto rozhodnutí bude mít výrazný dopad na naše podnikání, protože disponujeme pestrou nabídkou produktů Galaxy Tab," uvedla firma. 

Apple a Samsung vedou od loňského dubna řadu právních sporů ohledně patentů souvisejících s chytrými mobilními telefony a počítačovými tablety. Právní bitvu odstartovala společnost Apple, když obvinila Samsung, že "otrocky" kopíruje její přístroje iPhone a iPad. Samsung na to reagoval žalobami na Apple. Odpůrci společnosti Apple tvrdí, že firma příliš agresivně využívá svých patentů k potlačení konkurence. 

Apple v prvním čtvrtletí prodal 13,6 milionu iPadů. Podle výzkumné skupiny Display Search tak kontroloval 63 procent světového trhu s tablety. Samsung ve stejném období prodal 1,6 milionu tabletů, takže jeho tržní podíl činil 7,5 procenta. Výzkumná firma IHS iSuppli předpokládá, že celosvětový prodej tabletů se v letošním roce téměř zdvojnásobí na 123,5 milionu přístrojů. 

Analytici upozorňují, že firmy Apple a Samsung vzhledem k silnému růstovému potenciálu světového trhu s tablety využívají všechny možné taktiky, aby si zajistily větší tržní podíl. "Využijí jakýkoliv možný zákonný postup, včetně patentových bitev," řekl internetovému serveru BBC analytik Tim Charlton ze společnosti Charlton Media.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y