Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úprava dluhopisů je od začátku srpna výrazně liberálnější

Úprava dluhopisů je od začátku srpna výrazně liberálnější

07.08.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

Razantní změny, které novela účinná od 1. srpna přináší, prostupují prakticky celou zákonnou úpravou. Zásadní novinkou je v prvé řadě rozšíření oprávnění k vydávání dluhopisů i na fyzické osoby. Podle ministerstva financí jako předkladatele návrhu by to mohlo představovat alternativní možnost financování pro menší podnikatele, kteří obtížně shánějí úvěr v bance. Tato úprava jde však ještě dále; na podnikatelské oprávnění není nijak vázána, fyzická osoba tedy může využít dluhopisů i pro získání prostředků na zcela soukromé potřeby.

Transparentnost věřitelů

Listinné dluhopisy již nebude možné vydávat ve formě na doručitele, tzn. s anonymními vlastníky. Přípustná bude pouze forma dluhopisu na řad, který se převádí rubopisem.  K účinnosti převodu je nezbytný zápis o změně vlastníka do seznamu vedeného emitentem;  ten tak bude mít v kterémkoliv okamžiku přehled o svých věřitelích. Nová úprava se nedotýká stávajících listinných dluhopisů na doručitele -  ty proto mohou i po účinnosti novely beze změny formy dále existovat.

Konec dohledu ČNB 

Odstraňuje se dosavadní povinnost emitenta předložit České národní bance ke schválení emisní podmínky; vedle obchodní stránky záměru tak bude na samotných potenciálních kupcích i ověření souladu emisních podmínek s požadavky zákona.  Obzvlášť žádoucí se může ukázat iniciativa a obezřetnost investorů v případech, kdy emitent bude chtít změnit emisní podmínky již vydaných dluhopisů. Nejenže i zde odpadá kontrolní úloha regulátora, ale ruší se i dosavadní významné omezení, kdy k takovému kroku mohl emitent přistoupit jen při podstatné změně předpokladů, za nichž byly původní emisní podmínky vydány. Tento režim by však neměl dopadat na dluhopisy emitované ještě před účinností novely.

ČNB ani jiný regulátor (s výjimkou komunálních obligací a veřejných emisí) však nadále nebude dohlížet ani na dodržování ostatních povinností emitentů.  Různá porušení zákonných požadavků dosud tvořila poměrně široký rejstřík správních deliktů, za něž mohla ČNB uložit pokutu až do výše 20 milionů Kč. Tato pasáž byla ze zákona vypuštěna, což současně znamená, že již nebude možné potrestat ani delikty spáchané před účinností novely, pokud k tomu dosud nedošlo.

Kontrolní a sankční oprávnění se i nadále uplatní u komunálních dluhopisů, bude je však vykonávat ministerstvo financí se zaměřením na transparentnost a zejména nově zavedenou přísnou účelovost využití prostředků z emise získaných.

Jen částečně se změny dotýkají i veřejně nabízených dluhopisů, k nimž musí emitent vydat prospekt, a které tak podléhají zvláštní úpravě zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Zjednodušuje se však režim jejich emisních podmínek; jednak u nich též odpadá samostatné schvalování - nadále bude schvalován pouze prospekt. Navíc ani nemusí být v komplexní podobě vydány, postačí odkázat v nich na informace obsažené v prospektu.

Rozhodný den

S ukončením anonymity vlastníků listinných dluhopisů souvisí také možnost emitentů určit i pro tuto podobu dluhopisů rozhodný den pro jejich splacení a vyplácení výnosu; to zatím bylo přípustné pouze u dluhopisů zaknihovaných. Totéž se týká i rozhodného dne pro účast na schůzi vlastníků dluhopisů s tím rozdílem, že jeho stanovení je dokonce povinné, protože zákon již nadále žádné jeho podpůrné určení neobsahuje; dosavadní úprava je použitelná pouze pro dluhopisy emitované před 1. srpnem.  Odlišný režim platí pro dluhopisy přijaté k obchodování na evropském regulovaném trhu, kde novela stanoví pevný rozhodný den (sedmý den před konáním schůze vlastníků).

Schůze vlastníků

Změny se nevyhnuly ani úpravě schůze vlastníků dluhopisů. Způsob oznamování konání schůze bude muset být povinně obsažen v emisních podmínkách, neboť i zde byla podpůrná úprava – publikace oznámení alespoň ve 2 celostátně šířených denících – vypuštěna. Ta bude opět platit již jen pro dříve vydané emisní podmínky, které vlastní úpravu neobsahují.

Zásadní novinkou, která by rovněž neměla uniknout pozornosti investorů, je institut náhradní schůze, využitelný při schvalování změny emisních podmínek. V případě, že původní schůze, na které mělo být o změně rozhodováno, nebyla usnášeníschopná, bude možné do 6 týdnů svolat náhradní schůzi se shodným programem, pro kterou již požadované minimální zastoupení vlastníků dluhopisů neplatí. Změna emisních podmínek bude tedy vždy schválena.  

Všeobecně vítaná bude zřejmě přípustnost konání schůzí s využitím elektronických prostředků, tedy bez potřeby fyzické přítomnosti investorů.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.09.2021
6:31Damodaran: Návratnost „dobrých“ akcií a outsourcing investičního svědomí
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/21 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board