Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úprava dluhopisů je od začátku srpna výrazně liberálnější

Úprava dluhopisů je od začátku srpna výrazně liberálnější

7.8.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

Razantní změny, které novela účinná od 1. srpna přináší, prostupují prakticky celou zákonnou úpravou. Zásadní novinkou je v prvé řadě rozšíření oprávnění k vydávání dluhopisů i na fyzické osoby. Podle ministerstva financí jako předkladatele návrhu by to mohlo představovat alternativní možnost financování pro menší podnikatele, kteří obtížně shánějí úvěr v bance. Tato úprava jde však ještě dále; na podnikatelské oprávnění není nijak vázána, fyzická osoba tedy může využít dluhopisů i pro získání prostředků na zcela soukromé potřeby.

Transparentnost věřitelů

Listinné dluhopisy již nebude možné vydávat ve formě na doručitele, tzn. s anonymními vlastníky. Přípustná bude pouze forma dluhopisu na řad, který se převádí rubopisem.  K účinnosti převodu je nezbytný zápis o změně vlastníka do seznamu vedeného emitentem;  ten tak bude mít v kterémkoliv okamžiku přehled o svých věřitelích. Nová úprava se nedotýká stávajících listinných dluhopisů na doručitele -  ty proto mohou i po účinnosti novely beze změny formy dále existovat.

Konec dohledu ČNB 

Odstraňuje se dosavadní povinnost emitenta předložit České národní bance ke schválení emisní podmínky; vedle obchodní stránky záměru tak bude na samotných potenciálních kupcích i ověření souladu emisních podmínek s požadavky zákona.  Obzvlášť žádoucí se může ukázat iniciativa a obezřetnost investorů v případech, kdy emitent bude chtít změnit emisní podmínky již vydaných dluhopisů. Nejenže i zde odpadá kontrolní úloha regulátora, ale ruší se i dosavadní významné omezení, kdy k takovému kroku mohl emitent přistoupit jen při podstatné změně předpokladů, za nichž byly původní emisní podmínky vydány. Tento režim by však neměl dopadat na dluhopisy emitované ještě před účinností novely.

ČNB ani jiný regulátor (s výjimkou komunálních obligací a veřejných emisí) však nadále nebude dohlížet ani na dodržování ostatních povinností emitentů.  Různá porušení zákonných požadavků dosud tvořila poměrně široký rejstřík správních deliktů, za něž mohla ČNB uložit pokutu až do výše 20 milionů Kč. Tato pasáž byla ze zákona vypuštěna, což současně znamená, že již nebude možné potrestat ani delikty spáchané před účinností novely, pokud k tomu dosud nedošlo.

Kontrolní a sankční oprávnění se i nadále uplatní u komunálních dluhopisů, bude je však vykonávat ministerstvo financí se zaměřením na transparentnost a zejména nově zavedenou přísnou účelovost využití prostředků z emise získaných.

Jen částečně se změny dotýkají i veřejně nabízených dluhopisů, k nimž musí emitent vydat prospekt, a které tak podléhají zvláštní úpravě zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Zjednodušuje se však režim jejich emisních podmínek; jednak u nich též odpadá samostatné schvalování - nadále bude schvalován pouze prospekt. Navíc ani nemusí být v komplexní podobě vydány, postačí odkázat v nich na informace obsažené v prospektu.

Rozhodný den

S ukončením anonymity vlastníků listinných dluhopisů souvisí také možnost emitentů určit i pro tuto podobu dluhopisů rozhodný den pro jejich splacení a vyplácení výnosu; to zatím bylo přípustné pouze u dluhopisů zaknihovaných. Totéž se týká i rozhodného dne pro účast na schůzi vlastníků dluhopisů s tím rozdílem, že jeho stanovení je dokonce povinné, protože zákon již nadále žádné jeho podpůrné určení neobsahuje; dosavadní úprava je použitelná pouze pro dluhopisy emitované před 1. srpnem.  Odlišný režim platí pro dluhopisy přijaté k obchodování na evropském regulovaném trhu, kde novela stanoví pevný rozhodný den (sedmý den před konáním schůze vlastníků).

Schůze vlastníků

Změny se nevyhnuly ani úpravě schůze vlastníků dluhopisů. Způsob oznamování konání schůze bude muset být povinně obsažen v emisních podmínkách, neboť i zde byla podpůrná úprava – publikace oznámení alespoň ve 2 celostátně šířených denících – vypuštěna. Ta bude opět platit již jen pro dříve vydané emisní podmínky, které vlastní úpravu neobsahují.

Zásadní novinkou, která by rovněž neměla uniknout pozornosti investorů, je institut náhradní schůze, využitelný při schvalování změny emisních podmínek. V případě, že původní schůze, na které mělo být o změně rozhodováno, nebyla usnášeníschopná, bude možné do 6 týdnů svolat náhradní schůzi se shodným programem, pro kterou již požadované minimální zastoupení vlastníků dluhopisů neplatí. Změna emisních podmínek bude tedy vždy schválena.  

Všeobecně vítaná bude zřejmě přípustnost konání schůzí s využitím elektronických prostředků, tedy bez potřeby fyzické přítomnosti investorů.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data