Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Jak se investičně připravit na vyšší inflaci

Pimco: Jak se investičně připravit na vyšší inflaci

16.08.2012 18:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak řekl John Maynard Keynes, vlády mohou inflací „skrytě a nepozorovaně konfiskovat velkou část bohatství občanů“. V posledních letech se zdálo, že pravděpodobnějším scénářem je dezinflace. Pimco ale čeká, že inflace v následujících třech až pěti letech zrychlí, i když dvojciferný růst cen není pravděpodobný. V utváření portfolia, které nás proti takovému vývoji ochrání, nám může pomoci i pohled na to, co tvoří index spotřebitelských cen.

Největší potenciální zdroj inflace představuje velká dluhová zátěž ve vyspělých ekonomikách. Spojené státy i další zadlužené země budou zápasit s tím, aby jim v oddlužení pomohl růst a inflace tak zůstane jedním z mála zbývajících „řešení“. Jejím dalším možným zdrojem jsou rozvíjející se ekonomiky. V minulosti jejich nízké výrobní náklady působily opačně, nyní ale roste jejich střední třída a tlak na ceny energií, potravin a dalšího globálně obchodovatelného zboží poroste. Nebezpečím je i slabý dolar. Ten by sice zvýšil zahraniční poptávku po amerických produktech, zvedl by ale i domácí ceny v USA. A negativně může působit rovněž omezená produkční kapacita. Firmy totiž kvůli obavám z nízkého růstu omezily investice a až se poptávka zvedne, bude třeba podniknout nákladné výdaje.

Následující graf ukazuje složení spotřebního koše, který Bureau of Labor Statistics používá při odhadech inflace. Největší podíl mají výdaje na bydlení (bez energií), následují potraviny a nápoje, doprava, energie, vzdělání a zdravotní péče.

pimco

Jak tedy vybudovat portfolio, které nejvíce ochrání naši kupní sílu? Klíčové jsou podle našeho názoru komodity, včetně potravin, a energie (ty tvoří nejvolatilnější složku indexu spotřebitelských cen. Takové investice jsou přímou obranou proti inflaci. Investice do REIT zase chrání před potenciálním růstem nákladů spojených s ubytováním. Rizika odvíjející se od růstu mezd či nákladů souvisejících se vzděláváním a zdravotní péčí je zase možno eliminovat investicemi do dluhopisů, jejichž výnos je chráněn proti inflaci TIPS. Slabou kupní sílu dolaru pak můžeme vyvážit nákupem zahraničních měn či zlata, které může fungovat jako uchovatel hodnoty. A nejlepší čas pro nákup těchto aktiv je ještě předtím, než Keynesem popsaná konfiskace začne.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data