Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Udržitelnost vládních financí už staré postupy nezajistí

Udržitelnost vládních financí už staré postupy nezajistí

21.09.2012 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Většina vlád vyspělých zemí není již dlouho schopna dosáhnout udržitelnosti svého dluhu. Demografický vývoj bude tento problém nadále zhoršovat, a jak ukazuje předvolební boj v USA, nalézt řešení není jednoduché. Tradiční omezování výdajů a zvyšování daní není dostatečné – dobře to demonstruje právě příklad Spojených států. V následujícím grafu je vyznačen vývoj výdajů na důchody a zdravotní péči od roku 1972 až po dnešek a očekávaný vývoj až do roku 2030:

udrž1

 


Zarážející je zejména rychlost, s jakou zmíněné výdaje rostou. V roce 1972 dosahovaly 4 % HDP, dnes to je 10 % HDP a v roce 2030 to bude 14 % HDP. Nicméně podívejme se na problém z jiného úhlu. Nechme vládu stranou a představme si svět, kde všechno zboží a služby nakupuje pouze soukromý sektor (všichni si tedy platí svou zdravotní péči). Posuny ve struktuře spotřeby jsou běžným jevem, podívejme se tedy, jak moc je patrný posun ve výdajích, bereme-li v úvahu spotřebitelské výdaje. Je zde také patrný velký nárůst výdajů na zdravotní péči? A klesají odpovídajícím způsobem jiné součásti spotřeby? Rychlý pohled na změnu struktury spotřeby nabízí druhý graf; zdravotní péče je vyznačena červeně, modře jsou výdaje na potraviny a nápoje (jde o podíl na celkových výdajích).

udrž2

 


Výdaje na zdravotní péči představují nejrychleji rostoucí komponent spotřeby, opačný trend následují výdaje na potraviny a nápoje. Jejich změna přitom zhruba odpovídá změně výdajů na zdravotní péči. Utrácíme tedy méně za potraviny, abychom si mohli dovolit pokrýt náklady spojené s návštěvou doktora a abychom si mohli užívat delšího a zdravějšího života.

Po vládě pak v určitém smyslu chceme následující: Buď najde výdaje, které již nejsou přínosné, a ty bude snižovat tak rychle, aby to pokrylo rostoucí výdaje na zdravotní péči a důchody. Nebo jednoduše přenechá placení těchto nákladů soukromému sektoru (za doktora si budete platit sami). Pokud se tak ale stane, bude muset úspory v jiných oblastech najít právě soukromý sektor. Zatím je však situace taková, že řešení nepřichází a dluhy rostou. Bude tomu tak do doby, než najdeme způsob, jak řešit udržitelnost vládních financí. A tento způsob bude muset být velmi odlišný od toho, co jsme používali v minulosti.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse)


Váš názor
  • naši páni to mají lehčí
    22.09.2012 7:43

    V té daleké Americe se musí politci ze svého jednání zodpovídat před svými voliči a nemohou si jako u nás jen zvednout poplatky a daně jak se jim zamane. Kdyby to udělali jako u nás mohli by se hodně rychle se svými křesly rozloučit. Proto se nedá srovnávat naše politická situace s jejich. To ví přece každý tak proč se o to někdo pokouší zde.
    Hejna
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university