Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek chystá další kroky proti černému trhu. Po alkoholu plánuje omezit i pohonné hmoty, chce udílet licence

Kalousek chystá další kroky proti černému trhu. Po alkoholu plánuje omezit i pohonné hmoty, chce udílet licence

24.09.2012 11:50
Autor: IHNED.cz

Ministerstvo financí plánuje omezit černý trh i v dalších branžích. Soustředit se chce na byznys s pohonnými hmotami, kde stát přichází kvůli podvodům podle odhadů o 7 až 10 miliard korun ročně. Některá navrhovaná opatření se nelíbí malým podnikatelům. Považují je za likvidační.Metanolová aféra bude nakonec svým způsobem i přínosná. Ministerstvo financí připustilo po nátlaku ze strany podnikatelů, že je třeba výrazněji omezit i černý trh v jiných oblastech.

Jako první má být na ráně byznys s pohonnými hmotami, kde podle odhadů stát tratí kvůli podvodům 7–10 miliard korun. To je téměř šestinásobek ztrát, které způsobují na daních podvodníci s lihem.  

"Je třeba zajistit důraznější opatření," řekl pro HN ministr financí Miroslav Kalousek. Jeho slova zazněla poté, co obchodníci a prodejci pohonných hmot vyzvali minulý týden stát ke stejně razantnímu postupu proti černému trhu v jejich odvětví, jaký se chystá v případě nezdaněného a pančovaného lihu.

"Černý trh s pohonnými hmotami je finančně mnohem závažnější než u lihu. I když nemá tak tragické důsledky," upozorňuje předseda České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Ivan Ottis. 
 
Některé Kalouskovy návrhy skutečně kopírují plánovaná opatření proti černému trhu s alkoholem. Ministr financí považuje za důležité zavedení licencí pro obchodníky, kteří by museli splňovat zákonem dané předpoklady, například praxi nebo vzdělání v oboru. Dosud může nabízet lihoviny i benzin prakticky kdokoliv, neboť se jedná o tzv. volnou živnost. 
 
Nově by také měli petrolejáři skládat jistiny v řádu desítek milionů, které by pro případ daňových či jiných škod pokryly výpadky v rozpočtových příjmech. Proti kaucím se nicméně část podnikatelů ohradila. Bojí se, že vysoká suma bude pro mnohé malé firmy, kterých je na českém pumpařském trhu většina, likvidační. Velké společnosti však tuto variantu podporují.

iHNed

Související články na IHNED.cz 

Červíček: Policie má v kauze metanolu jasno. Dostala se k vrcholu pyramidy padělatelů 

Lorencová: Padělatelé alkoholu měli krytí u celníků i na ministerstvu financí

Nevýhodné transakce způsobily Čepru stamilionové škody. Kadlec je vysvětlí u soudu


Váš názor
  •  
    25.09.2012 9:48

    .... hmm, docela jasný pokus o vytvoření monopolu pro velké firmy a likvidaci konkurence menších čerpadel....no to jsem zvědav s čím Kalousek přijde !
    ingkrtek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC