Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEPS chce zrušit obchodní zónu mezi Rakouskem a Německem kvůli přetokům

ČEPS chce zrušit obchodní zónu mezi Rakouskem a Německem kvůli přetokům

1.10.2012 10:38
Autor: ČTK

Provozovatel přenosové sítě ČEPS žádá kvůli náhlým přetokům elektřiny z Německa, aby Německo s Rakouskem zrušily tradiční obchodní zónu. Podle ČEPS je diskriminační vůči dalším účastníkům trhu. Podobný postoj zastává i český Energetický regulační úřad, požadavek podpořily i Polsko, Slovensko a Maďarsko. Němci a Rakušané diskusi na toto téma do budoucna nevylučují, prozatím ji ale odmítají, píše deník E15. 

"Existenci společné německo-rakouské zóny považujeme za jeden z klíčových důvodů přetoků do naší přenosové soustavy," uvedl člen představenstva ČEPS Zbyněk Boldiš. 

Dodávky elektřiny v rámci této oblasti dvou sousedních států automaticky dostávají přednost před jakýmikoliv obchodními vztahy se třetími zeměmi. Obchodní výměna uvnitř německo-rakouské zóny ale až dvojnásobně převyšuje kapacitu tamních přenosových sítí. Elektřina, která se valí zvláště ze severního Německa do Rakouska, přetéká přes území ČR, Polska a dalších zemí. Kromě hrozby zhroucení přenosové sítě, takzvaného blackoutu, tak Němci a Rakušané fakticky zabírají přenosové kapacity ostatním. 

"Německo-rakouská obchodní oblast je nadměrně veliká a znamená diskriminaci dalších účastníků trhu," míní Boldiš. Podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové je vliv německo-rakouské obchodní zóny na trh prokazatelný. "Znamená snížení kapacity pro obchodní transakce vlivem neplánovaných toků," uvedla.


Váš názor
  • Pokud
    3.10.2012 6:44

    to není zpoplatněno, pak zpoplatnit a pokud je, pak zvednout cenu tak, aby to kompenzovalo případné ztráty z jiných obchodů. Pak to chce přidat i příplatky za riziko blackoutu (musí být prokazatelné) a v případě, že nastane tak ať ztráty zaplatí. Pak to snad budou řešit jinak nemají důvod.
    pulec
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data