Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin se obul do Gazpromu kvůli korupci. Plynárenský moloch možná čekají změny

Putin se obul do Gazpromu kvůli korupci. Plynárenský moloch možná čekají změny

04.10.2012 17:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruský plynárenský gigant Gazprom by měl zlepšit obchodní model a vymýtit korupci ve svých strukturách, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Přidal se tak na stranu mnoha minoritních akcionářů, kteří po vedení společnosti dlouhodobě požadují zvýšení efektivity, propuštění úplatných manažerů a vyšší dividendu z rekordních zisků.

„Stále častěji se k nám dostávají tvrzení o tom, jak se vyvíjí obchody společnosti a jak je zkorumpovaná. Pravděpodobně je,“ sdělil Putin účastníkům konference pořádané bankou VTB. Dodal, že kohokoli zapleteného do korupčních praktik musí policie „chytit a uvěznit“. Mezi nákladové položky společnosti patří takové perly jako solária pro koně, jachtový klub v Petrohradě s luxusními pokoji nebo například sponzorské dary pro fotbalový klub Chelsea Romana Abramoviče. Loni Gazprom vydělal 44,7 mld. USD, nejvíc ze všech společností na světě.

Ruský prezident se také vyjádřil k dalšímu ožehavému tématu: monopolu na vývoz zemního plynu z Ruska, který si Gazprom bedlivě hlídá už řadu let. K ruským exportním plynovodům by podle Putina měli být připuštěni i nezávislí producenti jako Novatek. Jejich příchod by velmi uvítali zákazníci v Evropě, jelikož by se tím oslabila vyjednávací pozice Gazpromu, který se stará téměř o třetinu importních potřeb kontinentu. Řada významných odběratelů jako polská PGNiG či německá RWE se s Gazpromem kvůli podmínkám dlouhodobých kontraktů na dodávky plynu soudí.

Liberalizační tažení Evropské komise ve sféře energetiky, v jehož rámci dochází k oddělování těžby, transportu a distribuce surovin, Putin označil za chybné. Ve sféře plynu je podle něj nemožné, aby se provozovatelé rozvodových soustav sami uživili, jelikož potřebují příjmy z těžby. Stejně skepticky se prezident postavil vůči právě probíhajícímu vyšetřování Evropské komise, která Gazprom podezírá ze zneužívání monopolního postavení a účtování přemrštěných cen. Zatímco Gazprom má v Evropě 27% tržní podíl, norští producenti prý zabírají 29 % trhu. Místo tlačení Gazpromu do kouta by evropští regulátoři měli raději snížit spotřební daně, které podle Putina tvoří 60 % ceny účtované koncovým zákazníkům.

Gazprom naposledy kritizovala mezirezortní zpráva vypracovaná pro ruské ministerstvo hospodářského rozvoje. Podle ní musí plynárenský gigant rychle zvýšit efektivnost a návratnost investic, jinak mu hrozí ztráta konkurenceschopnosti na domácím i zahraničním trhu. Přelomový moment může podle dokumentu nastat za čtyři roky, kdy by ve Spojených státech měly být zprovozněny první větší terminály na vývoz zkapalněného plynu (LNG), čímž se tlak na straně nabídky ještě zvýší. Americké úřady zatím registrují žádosti o povolení na výstavbu LNG terminálů o celkové kapacitě 110 mld. m3 ročně, což je téměř polovina exportu ruského plynárenského gigantu.

Problémy čekají Gazprom i doma, kde ho vytlačují soukromí producenti, hlavně Novatek. Ten svými někdy až o 10 % nižšími cenami boduje u velkých zákazníků z řad elektráren a chemiček. Loni podíl menších plynárenských těžařů na ruském trhu dosáhl 25 %. Gazpromu to paradoxně pomáhá: díky uměle nízkým domácím tarifům se mu vyplatí nastřádat víc plynu na vývoz a přenechat méně lukrativní zákazníky nezávislým producentům. Skutečnost, že i přes nízko nastavené odbytové ceny dokážou menší těžaři vykazovat slušné zisky, nicméně dokládá propast v efektivnosti, která mezi státním a soukromým sektorem v těžbě plynu v Rusku existuje.

Kreml i management Gazpromu si uvědomují, že firma potřebuje solidnější dlouhodobou strategii pro udržení a rozvoj byznysu na exportních trzích. Její konkrétní podobu však zatím nikdo nepředložil.

Na fóru VTB také zazněla donekonečna omílaná mantra o nutnosti změnit růstový model Ruska. Představitelé vlády i soukromého sektoru se shodli na tom, že jen na příjmy z ropy a plynu se už země spoléhat nemůže. Ruská ekonomika loni rostla něco přes 4% tempem, což zaostává za předkrizovými roky. Stát přitom rozjel ambiciózní program zvyšování platů státních zaměstnanců, penzí a vojenských výdajů, jehož náklady značně zatěžují státní rozpočet. Ten je dosud z poloviny závislý na daňových a celních odvodech ropných a plynárenských společností. Jenže cena ropy v posledních měsících stagnuje a těžba v Rusku také.

Pokud by růst ekonomiky dosahoval 2 %, „jednoduše nemůžeme udržet rovnováhu mezi našimi sociálními povinnostmi a prostředky, které máme k dispozici…Bylo by to nemožné, nemožné!“ varoval na konferenci ministr pro hospodářský růst Andrej Bělousov. Společnost Capital Economics pro letošek odhaduje, že ruská ekonomika poroste 3,8% tempem.

(Zdroj: Moscow Times, RIA Novosti, Kommersant)


Váš názor
 • můžeme se divit
  04.10.2012 19:11

  Proto to u nás dneska takhle vypadá, když jsme měli tyhle molodce tak dlouho za náš vzor. Ještě že ty věčný časy už skončily. Bylo by jen potřeba vymést ještě ty smrady a manýry co tu po nich zbyly a bude lépe.
  Pikorka
  • Re: můžeme se divit
   04.10.2012 19:39

   To bys musel pozavírat polovinu managementu a představenstev ve všech podnicích se státní účastí. Ale tuším, že by ani to nepomohlo, protože jejich nástupci tu korupci už mají v genetické výbavě :-(
   Jesse
Aktuální komentáře
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data