Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin se obul do Gazpromu kvůli korupci. Plynárenský moloch možná čekají změny

Putin se obul do Gazpromu kvůli korupci. Plynárenský moloch možná čekají změny

4.10.2012 17:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruský plynárenský gigant Gazprom by měl zlepšit obchodní model a vymýtit korupci ve svých strukturách, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Přidal se tak na stranu mnoha minoritních akcionářů, kteří po vedení společnosti dlouhodobě požadují zvýšení efektivity, propuštění úplatných manažerů a vyšší dividendu z rekordních zisků.

„Stále častěji se k nám dostávají tvrzení o tom, jak se vyvíjí obchody společnosti a jak je zkorumpovaná. Pravděpodobně je,“ sdělil Putin účastníkům konference pořádané bankou VTB. Dodal, že kohokoli zapleteného do korupčních praktik musí policie „chytit a uvěznit“. Mezi nákladové položky společnosti patří takové perly jako solária pro koně, jachtový klub v Petrohradě s luxusními pokoji nebo například sponzorské dary pro fotbalový klub Chelsea Romana Abramoviče. Loni Gazprom vydělal 44,7 mld. USD, nejvíc ze všech společností na světě.

Ruský prezident se také vyjádřil k dalšímu ožehavému tématu: monopolu na vývoz zemního plynu z Ruska, který si Gazprom bedlivě hlídá už řadu let. K ruským exportním plynovodům by podle Putina měli být připuštěni i nezávislí producenti jako Novatek. Jejich příchod by velmi uvítali zákazníci v Evropě, jelikož by se tím oslabila vyjednávací pozice Gazpromu, který se stará téměř o třetinu importních potřeb kontinentu. Řada významných odběratelů jako polská PGNiG či německá RWE se s Gazpromem kvůli podmínkám dlouhodobých kontraktů na dodávky plynu soudí.

Liberalizační tažení Evropské komise ve sféře energetiky, v jehož rámci dochází k oddělování těžby, transportu a distribuce surovin, Putin označil za chybné. Ve sféře plynu je podle něj nemožné, aby se provozovatelé rozvodových soustav sami uživili, jelikož potřebují příjmy z těžby. Stejně skepticky se prezident postavil vůči právě probíhajícímu vyšetřování Evropské komise, která Gazprom podezírá ze zneužívání monopolního postavení a účtování přemrštěných cen. Zatímco Gazprom má v Evropě 27% tržní podíl, norští producenti prý zabírají 29 % trhu. Místo tlačení Gazpromu do kouta by evropští regulátoři měli raději snížit spotřební daně, které podle Putina tvoří 60 % ceny účtované koncovým zákazníkům.

Gazprom naposledy kritizovala mezirezortní zpráva vypracovaná pro ruské ministerstvo hospodářského rozvoje. Podle ní musí plynárenský gigant rychle zvýšit efektivnost a návratnost investic, jinak mu hrozí ztráta konkurenceschopnosti na domácím i zahraničním trhu. Přelomový moment může podle dokumentu nastat za čtyři roky, kdy by ve Spojených státech měly být zprovozněny první větší terminály na vývoz zkapalněného plynu (LNG), čímž se tlak na straně nabídky ještě zvýší. Americké úřady zatím registrují žádosti o povolení na výstavbu LNG terminálů o celkové kapacitě 110 mld. m3 ročně, což je téměř polovina exportu ruského plynárenského gigantu.

Problémy čekají Gazprom i doma, kde ho vytlačují soukromí producenti, hlavně Novatek. Ten svými někdy až o 10 % nižšími cenami boduje u velkých zákazníků z řad elektráren a chemiček. Loni podíl menších plynárenských těžařů na ruském trhu dosáhl 25 %. Gazpromu to paradoxně pomáhá: díky uměle nízkým domácím tarifům se mu vyplatí nastřádat víc plynu na vývoz a přenechat méně lukrativní zákazníky nezávislým producentům. Skutečnost, že i přes nízko nastavené odbytové ceny dokážou menší těžaři vykazovat slušné zisky, nicméně dokládá propast v efektivnosti, která mezi státním a soukromým sektorem v těžbě plynu v Rusku existuje.

Kreml i management Gazpromu si uvědomují, že firma potřebuje solidnější dlouhodobou strategii pro udržení a rozvoj byznysu na exportních trzích. Její konkrétní podobu však zatím nikdo nepředložil.

Na fóru VTB také zazněla donekonečna omílaná mantra o nutnosti změnit růstový model Ruska. Představitelé vlády i soukromého sektoru se shodli na tom, že jen na příjmy z ropy a plynu se už země spoléhat nemůže. Ruská ekonomika loni rostla něco přes 4% tempem, což zaostává za předkrizovými roky. Stát přitom rozjel ambiciózní program zvyšování platů státních zaměstnanců, penzí a vojenských výdajů, jehož náklady značně zatěžují státní rozpočet. Ten je dosud z poloviny závislý na daňových a celních odvodech ropných a plynárenských společností. Jenže cena ropy v posledních měsících stagnuje a těžba v Rusku také.

Pokud by růst ekonomiky dosahoval 2 %, „jednoduše nemůžeme udržet rovnováhu mezi našimi sociálními povinnostmi a prostředky, které máme k dispozici…Bylo by to nemožné, nemožné!“ varoval na konferenci ministr pro hospodářský růst Andrej Bělousov. Společnost Capital Economics pro letošek odhaduje, že ruská ekonomika poroste 3,8% tempem.

(Zdroj: Moscow Times, RIA Novosti, Kommersant)


Váš názor
 • můžeme se divit
  4.10.2012 19:11

  Proto to u nás dneska takhle vypadá, když jsme měli tyhle molodce tak dlouho za náš vzor. Ještě že ty věčný časy už skončily. Bylo by jen potřeba vymést ještě ty smrady a manýry co tu po nich zbyly a bude lépe.
  Pikorka
  • Re: můžeme se divit
   4.10.2012 19:39

   To bys musel pozavírat polovinu managementu a představenstev ve všech podnicích se státní účastí. Ale tuším, že by ani to nepomohlo, protože jejich nástupci tu korupci už mají v genetické výbavě :-(
   Jesse
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data