Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Elektřinu příští rok zřejmě znovu zdraží OZE, domácnostem o 2 až 4 %

Elektřinu příští rok zřejmě znovu zdraží OZE, domácnostem o 2 až 4 %

24.10.2012 16:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Domácnosti a podniky si příští rok znovu připlatí za elektřinu kvůli dotacím obnovitelných zdrojů. Vláda dnes schválila návrh, který předpokládá zvýšení dotací o sedm miliard korun, stát však zároveň sníží svůj příspěvek. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s jednáním kabinetu. Podle předběžných odhadů kvůli novému nastavení pravidel elektřina pro domácnosti zdraží od dvou do čtyř procent.

Roční podpora obnovitelných zdrojů se má podle nového vládního nařízení zvýšit o 7,2 miliardy korun na skoro 43 miliard. Stát zároveň sníží částku, pomocí níž zdražování elektřiny kompenzuje, ze současných 11,7 miliardy na 9,7 miliardy korun.

Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině. Bez státní podpory by to činilo zhruba 700 korun. Nyní však státní podpora po dvou letech klesá a příspěvek na obnovitelné zdroje tak příští rok vzroste na zhruba 590 Kč/MWh.

Vedle regulované části ceny elektřiny, kam spadají právě poplatky na obnovitelné zdroje, druhou polovinu ceny tvoří silová elektřina. Ta se vyvíjí podle nabídky a poptávky na trhu a letos klesala. Nebýt tedy obnovitelných zdrojů, cena elektřiny pro konečné spotřebitele mohla v příštím roce podle odborníků klesat či alespoň stagnovat.

Domácnostem letos elektřina zdražila v průměru o 3,4 procenta. Energetický regulační úřad předpokládá, že ceny elektřiny porostou kvůli obnovitelným zdrojům ještě řadu let. Pro zmírnění jejich dopadu do rozpočtů domácností a podniků chce regulátor od roku 2014 zrušit podporu všem novým obnovitelným zdrojům. Ekologové tento záměr kritizují.


(Zdroj: čtk, ERÚ, ČT)


Čtěte více:

Příspěvek na obnovitelné zdroje příští rok znovu zdraží elektřinu
01.10.2012 12:21
Domácnosti a podniky si příští rok patrně znovu připlatí za elektřinu ...
ERÚ čeká nápor na licence fotovoltaik, prosincové žádostí nemusí vyřídit letos
19.10.2012 12:26
Energetický regulační úřad (ERÚ) očekává v posledních měsících roku ma...
Plyn podle LN nezlevní, plynařům se podařilo zvrátit záměr ERÚ. Ceny energií v ČR nad průměrem nové EU
24.10.2012 8:16
Plyn od ledna nezlevní, plynařům podporovaným Hospodářskou komorou (HK...

Váš názor
  • obvinili dokonce i lidi z eru.. jako na koho se spolehnout, kdyz ne na eru?
    24.10.2012 18:52

    http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/krimi/policie-obvinila-devet-lidi-ze-solarniho-podvodu-za-dve-miliardy_250001.html
    Azb
    • Re: obvinili dokonce i lidi z eru.. jako na koho se spolehnout, kdyz ne na eru?
      24.10.2012 18:58

      Pamatuješ, když těm zlodějům ve vládě lidi říkali, že jsou zloději..., tak se čertili a chtěli důkazy? Dnes je kolem vlády, PS a senátu taková koncentrace zločinnosti, že by nám záviděli i v Atcatrasu. A jsou potichu. Takové gaunery už srovná do latě jen těžkej kulomet Gattlinger :-))
      Jesse
      • Ještě by měli
        24.10.2012 19:16

        začít hledat na jižní Moravě, třeba okolo Batova city, myslím , že by také uspěli. Ty severní Čechy už mají dost-evropské fondy, nákupy do hospitals, solary - to už stačí at vyrazí do jiných krajů -budou stejně úspěšní ,že ?
        AMN
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data