„Prodávejte korunu vůči euru s cílem 25,80 CZK/EUR,“ zní dnešní tip hlavního měnového stratéga pro regionu Evropy, Středního východu a Afriky, přizvukuje mu i kolega z podobně vlivné investiční banky a česká měna strmě oslabuje. Společným jmenovatelem obou aktuálních varování před dalším oslabováním české měny je dnešní projev guvernéra ČNB Miroslava Singera, který nahrál investorům sázejícím na další uvolnění české měnové politiky.
„Věříme, že koruna bude padat kvůli možnosti zavedení proaktivní měnové a kurzové politiky, která domácí měnu oslabí,“ uvedl v dnešní zprávě Murat Toprak stojící v čele divize strategie na měnových trzích regionu EMEA banky . Konkrétně investorům doporučil, aby nakupovali eura proti koruně při kurzu 24,65 CZK/EUR s časově neurčeným cílem 25,80 CZK/EUR. Pro případ obratu trendu Toprak radí nastavit pokyn stop-loss na 24,05 CZK/EUR.
„Verbální intervence už je v plném proudu a sílí. Tvůrci měnové politiky i ekonomické pozadí vytvářejí silně negativní prostředí pro korunu,“ zdůvodnil nedůvěru v českou měnu šéf divize měnových stratégů HSBC.
Guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes potvrdil vysokou pravděpodobnost, že na příštím jednání sazby dál klesnou. Navíc hovořil o dalších nástrojích, které může ČNB zvážit, a přidal se tím k viceguvernéru Vladimíru Tomšíkovi, který je zmínil už zhruba před měsícem. Slova guvernéra spolu s obratem sentimentu ve světě v neprospěch rizikových aktiv donutila korunu odevzdat dnes již více než procent.
"Jsme téměř na konci s jedním nástrojem, ale máme jich celou řadu," řekl Miroslav Singer v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Následně dodal, že mezi nástroji v arzenálu ČNB mohou být: zaměření na delší konec výnosové křivky, nákup širšího spektra aktiv či jejich přijímání jako zálohy nebo intervence na devizovém trhu. Jednou z cest, jak obnovit důvěru českých spotřebitelů by potom mohl být ve světě již využívaný veřejný závazek centrální banky nezvyšovat sazby po dlouhou dobu a ignorovat i rizika vyšší inflace.
„Dnešní komentáře šéfa České národní banky otevírají prostor pro neortodoxní nástroje měnové politiky,“ píše se v dnešní zprávě pro klienty s doporučením prodávat českou měnu proti rumunskému lei (s cílem 5,60 CZK/RON) a izraelskému šekelu (s cílem 5,02 CZK/ILS).
"Další uvolnění měnové politiky začalo být pravděpodobné zhruba už v době, kdy se koruna během prázdnin obchodovala na 25,00. I nestandardní nástroje tehdy byly zmíněny, přesto kurz klesl o dalších více než 50 halířů. Zdá se, že si domácí měnová politika získává pozornost až když slábne pozitivní efekt zpráv ze světa - ECB, Fed a podobě," okomentoval dnešní dění na měnovém trhu Tomáš Vlk, analytik Patrie.
Koruna odpoledne oslabila vůči euru o více než procento až na 24,87 CZK/EUR, a byla tak nejslabší od 5. září, zatímco k dolaru se dostala zpět nad hladinu 19 korun až na 19,059 CZK/USD. Česká měna tak dnes předvedla nejslabší výkon ze všech 170 měn sledovaných agenturou Bloomberg. Zato českým dluhopisům se dnes dařilo, když jejich výnos měřený generickým indexem Bloomberg klesl o 13 bazických bodů na 1,25 procenta.
Vývoj kurzu CZK/EUR za posledních 5 obchodních seancí (online):

Dlouhodobější výhled koruny ale nemusí být podle analytiků až tak zlý. Zářijový průzkum agentury Reuters mezi třemi desítkami analytiků specializujících se na region střední a východní Evropy naznačuje, že koruna může během tohoto měsíce oslabit zpět na hranici 25,0 za euro, nicméně do šesti měsíců by podle nich měla korigovat na 24,8 za euro a během jednoho roku zpevnit až na 24,3 za euro.
"Na základě fundamentálního modelu předpokládáme korunu koncem roku na 24,60, její trend by měl být apreciační i v dalších letech," shrnul aktuální prognózu Patrie analytik Tomáš Vlk.
(Zdroj: HSBC, Barclays, Bloomberg, MfD)