Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platit pozdě a bez úroků? Podle soudu to podnikatelé na obchodní zvyklosti nesvedou

Platit pozdě a bez úroků? Podle soudu to podnikatelé na obchodní zvyklosti nesvedou

12.11.2012 5:30
Autor: Richard Hamran, KSB

Ruku v ruce se současnou ekonomickou stagnací jde i zhoršující se platební morálka obchodních partnerů. Pak se může stát, že v zájmu dlouhodobé spolupráce či holého přežití podnikatelé vzájemně akceptují i pozdní platby bez uplatnění sankce. Od toho už je jen krůček k tomu, aby se taková zásada ujala v celém odvětví či regionu. Tato „obchodní zvyklost“ však má háček.

Nedávno soudy řešily případ podnikatelů, kteří si zavedli praxi spočívající v placení za zboží až po několika měsících od jeho dodání a obdržení faktur. Součástí této gentlemanské dohody bylo i neúčtování úroků z prodlení za pozdní úhradu faktur.

Žalobce, kterému se tato praxe po čase znelíbila, se rozhodl úroky z prodlení zpětně vymáhat. U prvoinstančního soudu však narazil. Soud s poukazem na vzájemnou praxi konstatoval, že žalobce nebyl oprávněn požadovat plnění závazku ve lhůtě splatnosti uvedené ve fakturách a žalovaný nebyl povinen závazky v takto určené splatnosti splnit. Jestliže se žalobce začal najednou domáhat zaplacení úroků z prodlení za pozdní úhradu faktur, nemohl podle soudu být jeho nárok důvodný.

Odvolací i Nejvyšší soud však měly opačný názor. Podle nich neplatí, že každé užívané pravidlo chování účastníků obchodních vztahů musí představovat obchodní zvyklost. Nebude tomu tak zejména v případech opakovaného porušování práv a povinností. Je totiž pojmově vyloučeno, aby pravidlo chování, které je v rozporu se zákonem či smluvní úpravou, bylo způsobilé nabýt formu obchodní zvyklosti.

Za obchodní zvyklost tedy nelze považovat opožděné placení peněžitých závazků, i kdyby šlo o jev déletrvající a rozšířený v celém odvětví. Nejvyšší soud závěrem dodal, že i kdyby ustálenou praxi o neuplatňování úroků z prodlení bylo možno považovat za obchodní zvyklost, nemůže být pro věřitele překážkou vymahatelnosti (uplatnění) práva na úroky z prodlení.

Pokud se zmiňovaná praxe týká i vás, zpozorněte, panice však nepropadejte. Legální způsoby, jak reflektovat dočasný nedostatek likvidity ve smluvních vztazích, existují. A pokud obchodní partner dlouhodobě akceptuje pozdní platby, je šance, že bude rovněž ochoten upravit vzájemné vztahy tak, aby se riziko pozdějšího vymáhání úroků z prodlení eliminovalo.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data