Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Katalánské volby separatisté ovládli, lídr Más ale k odtržení od Španělska potřebuje partnera

Katalánské volby separatisté ovládli, lídr Más ale k odtržení od Španělska potřebuje partnera

26.11.2012 9:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Katalánsko. Klíčová španělská země, tvořící pětinu tamní ekonomiky. A také země výrazně zadlužená, mající pocit, že centrální vládě příliš odvádí a málo dostává. Proto hlavním tématem tamních regionálních voleb bylo referendum o odtržení od Španělska. A separatisté volby ovládli, byť dosavadní lídr Artur Mas nemálo křesel ztratil.

Katalánské regionální volby vyhrála nacionalistická strana Konvergence a jednota (CiU) premiéra Artura Mase, usilující o odtržení od Španělska. Její zisk je ale výrazně za očekáváním. Po sečtení 94,5 procenta hlasů získala 50 mandátů v 135členném parlamentu. To je o 12 mandátů méně než před dvěma lety a pro Mase jde o neúspěch. Lídr nacionalistů si za cíl kladl získání absolutní většiny, kterou chtěl brát jako oporu k rychlému vyhlášení referenda o nezávislosti Katalánska. Kvůli stoupající podpoře separatismu vyhlásil premiér předčasné volby dva roky před řádným termínem, příliš ideálně to ale nevyšlo.

Část separatisticky laděných voličů Masovi sebrala levicová strana Republikánská levice Katalánska (ERC), která si oproti minulým volbám výrazně polepší ziskem 21 mandátů místo současných deseti. Strana, která však rovněž prosazuje suverenitu Katalánska, se tak stala fakticky nejúspěšnějším uskupením voleb. Spolu s výsledkem menších separatistických stran získali příznivci katalánské samostatnosti 87 křesel ve 135členném parlamentu, tedy většinu bezmála 65 procent.

Ztratili naopak katalánští socialisté, kterým voliči přisoudili 20 křesel, což je o osm méně než mají nyní. Téměř na svém zůstali lidovci, kteří si ze současných 18 mandátů o jeden polepší. Obě tyto strany s vyhlášením katalánské nezávislosti nesouhlasí.

Výsledky se výrazně liší od odhadů, které zveřejnila španělská média po uzavření volebních místností. Podle průzkumu měla CiU získat až 57 křesel. Předvolební průzkumy přitom přisuzovaly Masově straně zisk více než 60 mandátů.

Španělští političtí analytici se v prvních komentářích shodují na tom, že premiér Mas bude jako nejpravděpodobnějšího koaličního partnera vybírat ERC, s níž získá absolutní většinu, a která může podpořit jeho snahu o nezávislost. Mezi oběma stranami jsou však zásadní rozdíly v pohledu na ekonomiku, což může hrát při vyjednávání o koalici důležitou roli. Šanci dostat se do katalánské vlády mají proto také lidovci, kteří jsou Masovi v ekonomické politice bližší.


Úspěch ERC svědčí podle analytiků o tom, že řada voličů jí dala přednost před CiU kvůli tomu, že se více než Masova strana soustředí na problémy, které tíží chudší vrstvy obyvatel. Těch kvůli ekonomické krizi a zhruba 22procentní nezaměstnanosti v Katalánsku přibývá.

Katalánské volby přilákaly urnám nejvíce voličů za poslední čtvrtstoletí. Své hlasy odevzdalo 68 procent z celkového počtu zhruba pěti milionů voličů. To je nárůst o deset procent oproti předloňským volbám.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, El País, AP)


Čtěte více:

Španělsko váhá, kde vzít na záchranu bank a regionů. Stav úvěrů a realit mnohem černější než banky přiznávají
29.05.2012 14:16
Krize realitních úvěrů španělských bank je podle skládající se mozaiky...
Největší španělský region chce od vlády 5 miliard eur, s hrdostí ale odmítá „politické podmínky“
28.08.2012 14:51
Katalánsko, které je největším regionem Španělska a tvoří asi pětinu v...
Pátý pokles španělské ekonomiky je mírnější, devátý region žádá o pomoc
30.10.2012 9:59
Španělský hrubý domácí produkt se v letošním třetím čtvrtletí snížil ...
Španělsko prodlouží pomoc regionům. Zvláštní fond přežije do příštího roku
06.11.2012 8:49
Španělská vláda prodlouží existenci fondu na podporu likvidity v zadlu...
Španělsko dostane od EU 35 mld. eur, banky budou propouštět, tvrdí média. ECB čeká žádost země o pomoc
26.11.2012 11:49
Evropské úřady pošlou španělskému státnímu fondu na záchranu bank FROB...

Váš názor
  • separatizmus a lokalizace
    26.11.2012 10:52

    vyléčí paradoxně neduhy současné ekonomické žumpy v severoatlantickém prostoru. Každý za své !! Nikoliv to poťapané heslo "jeden za všechny, všichni za jednoho". Dnes udělali marxisté z tohoto hesla jiné - "Jeden na všechny, všichni na jednoho"
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data