Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německé Ifo se druhý měsíc zotavuje. Dává naději, že ekonomika potáhne oživení Evropy

Německé Ifo se druhý měsíc zotavuje. Dává naději, že ekonomika potáhne oživení Evropy

19.12.2012 10:46, aktualizováno: 19.12. 11:15
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Podnikatelské klima v Německu se zlepšuje po propadu v říjnu na minima za dva a půl roku druhý měsíc v řadě a dává naději, že německá ekonomika od počátku roku potáhne oživení v eurozóně. Euro se k americkému dolaru po datech posunulo na čerstvá sedmiměsíční maxima 1,3273 USD/EUR. Evropské akciové indexy mírně navýšily zisky.

Index podnikatelského klimatu institutu Ifo, který je postaven na průzkumu mezi sedmi tisícovkami firem, se v prosinci zlepšil na 102,4 bodu z listopadových 101,4 bodu, očekáváno bylo zlepšení na rovných 102 bodů. Naději dává zejména subindex očekávání, který poskočil na 97,9 bodu z 95,2 bodu při očekávaném zlepšení na 96,4 bodu. Zhoršení provází hodnocení současných podmínek, vyjádřeno poklesem subindexu na 107,1 bodu z 108,1 b. proti očekávanému drobnému zhoršení na rovných 108 bodů.

Jak do sebe aktuálně zapadají dopředu a zpětně hledící data z německé ekonomiky? Průmyslové objednávky a export v říjnu rostly zejména díky zemím mimo Evropu, proti oslabující poptávce zemí eurozóny. Bundesbank očekává pro poslední čtvrtletí letošního roku stagnaci až mírný pokles německé ekonomiky, v příštím roce mírné oživení. Německá centrální banka Bundesbank také minulý pátek zásadním způsobem srazila výhled růstu tamní ekonomiky pro příští rok na 0,4 procenta z dosud očekávaných 1,6 %. Výhled růstu nejsilnější ekonomiky eurozóny Bundesbank pro letošek zhoršila na 0,7 procenta z dosud očekávaných 1,0 %, v roce 2014 pak očekává zrychlení na 1,9 procenta. Nová prognóza ECB počítá s poklesem ekonomiky eurozóny letos o -0,6 až -0,4 procenta (podle předchozí prognózy to bylo -0,6 až -0,2 %), v příštím roce nově -0,9 až +0,3 % (dříve -0,4 až +1,4 %) a v roce 2014 čeká ECB růst o 0,2 až 2,2 procenta. 

Náměstek německého ministra hospodářství Bernhard Heitzer tento týden uvedl, že vláda uvažuje o dalším zhoršení odhadu růstu domácí ekonomiky pro příští rok. V říjnu vláda odhad snížila na procento z dříve předpokládaných 1,6 procenta. Heitzer nicméně upozornil na některé povzbudivé signály, například na pokles obav ohledně dluhové krize v eurozóně. Varoval však před přetrvávajícími riziky, mezi která patří rozpočtové spory ve Spojených státech a slabost japonské ekonomiky.

„Trvá dobrá naděje, že se v příštím roce dočkáme v německé ekonomice oživení,“ komentoval dnešní Ifo ekonom UniCredit Research v Mnichově Alexander Koch. „Rizika ze směru dalšího vývoje v eurozóně ale trvají,“ dodal.

Na pokles německé ekonomiky na konci roku 2012 ukazují zpětná data. Průmyslová produkce v říjnu v Německu nečekaně klesla o 2,6 %, míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla, i když nikterak dramaticky.

Zpracovatelský průmysl v eurozóně v listopadu klesl podle Markit Economics již 16. měsícem v řadě a živí tak obavy z pokračování recese v regionu i v příštím roce. Guvernér ECB Mario Draghi minulý týden uvedl, že eurozóna nebude schopna zvrátit pokles ekonomiky do druhé poloviny roku 2013.


(Zdroj: Ifo, Bloomberg)


Čtěte více:

Bundesbank srazila výhled růstu německé ekonomiky. Příští rok jen 0,4 % místo 1,6 %. Euro padá
07.12.2012 8:51
Německá centrální banka Bundesbank zásadním způsobem srazila výhled rů...
Německý průmysl podléhá recesi v eurozóně a nečekaně prohlubuje pokles
07.12.2012 12:36
Po nečekaném poklesu průmyslové produkce ve Velké Británii dnes překva...
K nečekanému propadu průmyslu v eurozóně přispělo Německo
12.12.2012 11:36
Průmysl v eurozóně v říjnu překvapivě propadl. Souhrnný ukazatel za ev...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2025
13:01Trump zvažuje dřívější jmenování nového šéfa Fedu, seznam jmen prý už má. Dolar je nejníže za tři roky
12:04FT: CATL chce do Evropy přinést svoji technologii výměny a recyklace baterií
11:11Šéf burzy Koblic: Objemy obchodů nejvyšší od 2013, Praha zůstává nejvýnosnějším dividendovým trhem OECD
10:46Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se zhoršuje, uvedly instituty
10:40CSG díky vysoké poptávce zvýšila emisi dluhopisů, píší Bloomberg a FT
10:13Akcie jsou dnes v klidu, dolar po dalším Trumpovu útoku padá  
9:12Rozbřesk: Čeká nás minimálně dočasné období stability sazeb ČNB
8:52Trhy opět míchá Trump: Tlak na předčasné jmenování nového šéfa Fedu posiluje sázky na brzké snížení sazeb  
8:50J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady konané dne 25.6.2025
6:07Renesance AI boomu, chvějící se prvenství Nvidie a našlápnutý Uber. Co ukázal první kvartál?
25.06.2025
22:01Americké akcie si dnes poblíž historických maxim berou pauzu  
17:04Skutečná rotace od Spojených států by jim samotným prospěla, zatím jde spíše o finance fiction
16:29NATO zvýší obranné výdaje na 5 % HDP do roku 2035, shodli se spojenci
16:15Jan Bureš: ČNB drží sazby beze změny a lehce zostřuje jestřábí rétoriku
15:01Bankovní rada ČNB podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu na 3,5 %
14:56Goldman Sachs varuje: Méně kvalitní akcie čelí rostoucím rizikům
12:59Čeká trhy růst, nebo vystřízlivění? Morgan Stanley je byčí, jiní varují před střetem s realitou
11:43Reuters: Čína léta navyšuje vývoz aut tak, že nové vozy vydává za ojeté
11:40Evropa se nenechala strhnout Wall Street a zůstává dopoledne opatrná  
9:05Rozbřesk: ČNB sazby nezmění, laťka pro další pokles nastavena vysoko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (05/25 Q3)
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
22:15NIKE Inc (05/25 Q4)