Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste ustupuje z Ukrajiny. Prodej přinese zisk 83 mil. USD, ale poznamená výsledky za 4Q (+komentář)

Erste ustupuje z Ukrajiny. Prodej přinese zisk 83 mil. USD, ale poznamená výsledky za 4Q (+komentář)

20.12.2012 15:28, aktualizováno: 20.12. 17:15

Aktualizováno

Rakouská bankovní skupiny Erste Bank (605 CZK, -1,99%) v rámci snahy o opětovné soustředění na svůj jádrový byznys našla kupce pro svou divizi v Ukrajině. Má jím být koncern FIDOBANK tvořený skupinou společností vlastněných ukrajinským miliardářem Oleksandrem Adarichech.

„Rozhodnutí (o prodeji ukrajinské divize Erste Bank) je konzistentní se strategií skupiny Erste soustředit se na podnikání a klienty ve východní části Evropské unie,“ říká k dnes oznámené transakci prohlášení Erste Bank.

Erste Bank podle dnes vydaného prohlášení získá za prodej své ukrajinské divize 83 milionů dolarů (asi 63 milionů eur). Zatímco dokončení transakce, na které je navázaný i výše zmíněný výnos, Erste Bank očekává v průběhu příštího roku. Dopad nákladů spojených s prodejem má být znát již ve výsledcích za právě probíhající poslední kvartál letošního roku. Erste Bank očekává, že vykáže jednorázový náklad 71 milionů eur po zdanění (asi 94 mil. EUR před zdaněním).

„Při uzavření transakce dojde k „recyklaci“ goodwillu 80,4 mil. EUR vytvořeného ke 30. září 2012, aby odrážel negativní měnové vlivy (EUR/UAH), z vlastního jmění do výkazu zisků a ztrát,“ říká se dále v prohlášení Erste Bank s tím, že tato účetní operace ale nijak neovlivní kapitálovou pozici banky.

Tomáš Tomčány, analytik Patria Direct k dnešní zprávě řekl: „Domníváme se, že prodej ukrajinských aktiv Erste Bank nebude mít žádný citelný dopad do kapitálové vybavenosti Erste, a proto zprávu považujeme za neutrální až lehce negativní.“

Celkově ale bylo podnikání Erste Bank na Ukrajině ztrátové. Banka totiž tamní divizi pod tehdejším jménem Bank Prestige koupila v roce 2007 za 104 milionů dolarů a ztrátovost tamního hospodaření v posledních letech dosáhla celkových 217,5 mil. EUR. Účetní ztráta z odchodu z Ukrajiny dosahuje výše zmíněných okamžitě zaúčtovaných 71 mil. EUR plus 80,4 mil. EUR ze zrušení goodwillu, tedy dohromady 151 mil. EUR.

Akcie Erste Bank po rally z posledních dní a týdnů a dnešní zprávě ztrácejí aktuálně v Praze přes dvě procenta a obchodují se i pod 602 korunami za kus.

(Zdroj: Erste Bank, Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Zisk 83 mil USD je ztráta
  23.12.2012 11:51

  Vážený pane Tesaři, je to již několikátý článek, ve kterém, s prominutím, nevíte, o čem píšete. Neměl byste psát o něčem, čemu nerozumíte. Zisk je rozdíl nákladů a výnosů. Tj. jestliže Erste zaúčtuje výnos z prodeje ve výši 63 MEUR a zároveň náklad 71 MEUR a odepíše goodwill 80 MEUR, pak celkový zisk z celé transakce je 63 - 71 - 80 = -88 EUR. Tedy z Vašeho zisku 63 MEUR se stala ztráta 88 MEUR. Musím říct, že nad Vaším článkem jsem se od srdce zasmál.
  Alterinan
  • Re: Zisk 83 mil USD je ztráta
   23.12.2012 15:08

   Haha... já čtu, že ten výnos se údajně projeví až v průběhu příštího roku (Die Erste Group erwartet den Abschluss der Transaktion im Verlauf des Jahres 2013.) Kdežto ztráta okamžitě zúčtovaná (ještě v tomto kvartálu) je 151mil. €.
   Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data