Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Inflace v Číně zrychlila na sedmiměsíční maximum, prostor pro zásah centrální banky opět menší?

    Inflace v Číně zrychlila na sedmiměsíční maximum, prostor pro zásah centrální banky opět menší?

    11.01.2013 9:10, aktualizováno: 11.1. 9:59
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Aktualizováno

    Spotřebitelská inflace v Číně zrychlila v prosinci na sedmiměsíční maximum meziročních 2,5 procenta při očekávaném zrychlení na 2,3 procenta. Výrobní ceny pak ukázaly na slabší zmenšení meziročního poklesu proti očekávání.

    Do růstu spotřebitelských cen se promítla nejchladnější zima v Číně za posledních 28 let, který vyhnala nahoru ceny potravin. Vývoj tak z části ukrajuje z prostoru centrální banky k dalšímu změkčení měnové politiky. V listopadu spotřebitelská inflace rostla 2% meziročním tempem. Výrobní ceny zmírnily pokles na meziročních 1,9 procenta z listopadových -2,2 %, očekáváno bylo zmírnění poklesu na -1,8 procenta.

    Čínské akcie vykázaly nejvýraznější pokles za posledních osm týdnů v obavách o zmenšenou pravděpodobnost dalšího měnového uvolnění. Včerejší data o vývoji exportu a růstu úvěrů podtrhla očekávání pro sílu oživení čínské ekonomiky.

    „Se zpevňováním růstu čínské ekonomiky a zřetelným zrychlováním inflace se nejen zmenšuje prostor pro jakékoli budoucí měnové uvolnění, ale dokonce roste pravděpodobnost, že příští pohyb čínských úrokových sazeb bude směrem vzhůru,“ domnívá se hlavní ekonom JPMorgan Chase pro Čínu Zhu Haibin. Takový krok očekává v posledním čtvrtletí roku 2013. Poradce čínské centrální banka z akademické sféry Chen Yulu v tomto týdnu uvedl, že cenové tlaky se posunou do zneklidňující úrovně pro zásah měnové politiky pravděpodobně s přelomem do druhé poloviny roku 2013.

    Hlavní ekonom JPMorgan Zhu se domnívá, že inflace může prudčeji, ale dočasně, akcelerovat již s příštím měsícem a to na více jak meziroční 3 procenta. Jako zdroj růstu označuje nadále počasí a ceny potravin. V prosinci ceny potravin vzrostly o meziroční 4,2 procenta, z toho ceny zeleniny o 14,8 procenta. Vliv by se mohl zdát méně výrazný proti realitě, ale statistický úřad uvedl, že tento růst přispěl z 57,5 % k celkovému meziměsíčnímu růstu spotřebitelské inflace o 0,8 procenta. Ceny služeb v prosinci vzrostly o 2,5 %, nejrychlejším meziročním tempem od října roku 2011. "Nový tlak na růst cen znamená, že nás čeká období přísnější měnové politiky," domnívá se také ekonom Crédit Agricole CIB Dariusz Kowalczyk.

    Spotřebitelská inflace v Číně se 11 měsíců v řadě drží pod vládním cílem 4 procent premiéra Wena Jiabao. Produkční ceny naopak deset měsíců v řadě klesají. Na úrovni celého roku 2012 spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,6 %, ceny produkce poklesly o 1,7 procenta.
     
    Světová banka a někteří analytici odhadují, že čínská ekonomika vykáže v letošním roce růst o 7,5 procenta. To by znamenalo mírné zpomalení proti loňsku, kdy se růst odhaduje na osm procent.


    (Zdroj: Bloomberg, AP, Xinhua, Reuters, CNBC)


    Čtěte více:

    Čínský vývoz v prosinci překvapivě prudce vzrostl, pomohl růst úvěrů
    10.01.2013 9:35
    Tempo růstu čínského vývozu v prosinci prudce zrychlilo, především dík...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data