Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Apple prý prudce snížil objednávky součástek pro iPhone 5. Akcie padají přes 3 %

Apple prý prudce snížil objednávky součástek pro iPhone 5. Akcie padají přes 3 %

14.01.2013 17:47
Autor: ČTK

Akcie americké společnosti Apple (503,98 USD, -3,14%) dnes prudce oslabují a po zahájení odepisovaly více než čtyři procenta. Přechodně se tak dostaly pod psychologicky důležitou hranici 500 dolarů. Investoři tím reagovali na zprávu, že Apple prudce snížil objednávky komponentů pro nový smartphone iPhone 5. Podle některých zdrojů z odvětví je pokles objednávek velmi výrazný. 

Krátce před 16:00 se akcie Apple prodávaly za zhruba 504 dolarů, což byl proti předchozímu závěru pokles asi o tři procenta. Těsně po zahájení kurz klesl až na 498,51 USD, a vykazoval tak propad o 4,2 procenta. 

Americký list The Wall Street Journal napsal, že Apple byl nucen objednávky komponentů snížit kvůli slabší poptávce po iPhonech. List se odvolal na dva zdroje, které nejmenoval a podle nichž například objednávky displejů klesly zhruba na polovinu původního plánu. 

Podle jednoho ze zdrojů byly sníženy objednávky i na další komponenty. O nových plánech prý Apple dodavatele informoval už před koncem prosince. Krok Applu je podle agentury Reuters důkazem, že nové smartphony iPhone patrně nejdou na odbyt tak dobře, jak Apple doufal. 

Apple v poslední době čelí silné konkurenci, kterou pro něj představuje hlavně jihokorejská společnost Samsung (542 EUR, -1,45%) Electronics. Cestu ke spotřebitelům si nacházejí i smartphony dalších výrobců, kteří vsadili na operační systém Android společnosti Google (726,5 USD, -1,82%). 

Konzultační společnost IDC uvedla, že zařízení s operačním systémem Android se ve třetím čtvrtletí loňského roku podílely na celkovém prodeji smartphonů asi ze 75 procent. O rok dříve to bylo asi 58 procent. iPhone měl podíl kolem 15 procent, což byl meziročně nárůst asi o jeden procentní bod. 

Google uvedl Android na trh asi před čtyřmi lety. Firma tvrdí, že od té doby bylo v celém světě aktivováno více než 500 milionů přístrojů s tímto operačním systémem. Pro srovnání: Apple do konce loňského listopadu prodal asi 271 milionů smartphonů iPhone.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.03.2026
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže
15:47Dohoda EU s Mercosurem začne prozatímně platit od května, uvedla Evropská komise
15:20Pale Fire Financing a.s.: Pozvánka na schůzi vlastníků dluhopisů PFF
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data