Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víra v oživení se obnovuje: Spotřebitelská důvěra v USA v lednu překvapivě stoupla, ISM je na 9měsíčním vrcholu

Víra v oživení se obnovuje: Spotřebitelská důvěra v USA v lednu překvapivě stoupla, ISM je na 9měsíčním vrcholu

01.02.2013 16:19, aktualizováno: 1.2. 16:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v lednu překvapivě stoupla. Američany potěšila dohoda politiků o odvrácení takzvaného fiskálního útesu, která je podle nich příznivá pro další vývoj ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity. Index spotřebitelské důvěry se zvýšil na 73,8 bodu z prosincových 72,9 bodu. Analytici očekávali pokles na 71,5 bodu. 

Američtí politici se na přelomu roku dohodli na odvrácení fiskálního útesu, tedy kombinace automatických výdajových škrtů a vyšších daní, která by mohla uvrhnout ekonomiku země zpět do recese. Dohoda však řadě Američanů daně zvýšila a nevyřešila všechny rozpočtové otázky. 

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, protože se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. "Nárůst daně ze mzdy měl výrazný dopad na výdaje domácností s nízkými příjmy," upozornil šéf průzkumu Richard Curtin. 

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Ministerstvo obchodu tento týden oznámilo, že ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku překvapivě klesla o 0,1 procenta. Zaznamenala tak první pokles za 3,5 roku, a to zejména kvůli snížení výdajů na obranu. V celém loňském roce nicméně hospodářský růst zrychlil na 2,2 procenta z předloňských 1,8 procenta.

ISM na 9měsíčním maximu

O pouhých pět minut po pozitivním překvapení ohledně růstu důvěry spotřebitelů přišla zpráva ISM, ukazující, že se aktivita ve výrobním sektoru Spojených států v lednu zotavila na nejvyšší úroveň za devět měsíců a zlepšila se situace v oblasti nových objednávek i zaměstnanosti, ukázal v pátek průzkum mezi nákupními manažery v odvětví. Akciový index DJIA v reakci překonal hladinu 14 000 bodů, což se mu nepovedlo od prosince roku 2007.

Index průmyslové aktivity, jejž sestavuje Institut řízení zásob (ISM), v lednu vyskočil na 53,1 bodu z 50,2 bodu za prosinec. Výsledek překonal odhady všech 79 analytiků oslovených Reuters, kteří v průměru očekávali hodnotu 50,6 bodu, nejvýše pak 52,0 bodu. Údaj nad hranicí 50 bodů značí navíc expanzi v sektoru, které bylo za leden nejvyšší od loňského dubna.

(Zdroj: ČTK, Reuters, Bloombeg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.08.2025
22:01Americké trhy prakticky bez pohybu, překvapení pomohlo Intelu  
17:40Signály akciového trhu
16:28Americké trhy poslala dolů ekonomická data, Evropa posiluje  
16:07Trump se sejde s Putinem. Co schůzka znamená pro zbrojovky?
15:01Index cen výrobců v USA nečekaně roste. Futures na americké akcie jsou v červeném
14:14JD.com překonal ve 2. čtvrtletí odhady díky silné spotřebitelské poptávce
13:09Thyssenkrupp prohloubil čistou ztrátu a zhoršil celoroční výhled
12:08„Velký krásný zákon“ rozděluje Wall Street. Jak zobchodovat jeho možné vítěze i poražené?
11:38Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,2 procenta
11:22Pozor na nákladnou akvizici a shortaře, varuje Bank of America akcionáře CoreWeave
10:14DeepSeek odkládá nový AI model kvůli problémům s čipy Huawei
8:53Britská ekonomika překvapila ve druhém kvartálu větším růstem
8:47Rozbřesk: Trumpem otupělé akciové trhy znovu na rekordech
8:35Bitcoin na novém rekordu, britská ekonomika vzrostla ve druhém kvartálu o 0,3 procenta  
6:07Bank of America dál věří zbrojařům. K růstu by jim mohly pomoci ESG fondy
13.08.2025
17:29Brazilské sny a realita globálních nerovnováh
16:32Rieder (BlackRock): Z dluhů lze vyrůst, technologie budou snižovat inflaci
15:38Ministr financí USA tlačí na Fed: Sazby by měl okamžitě snížit o 1,5 procentního bodu
15:28Cla 'nikoho nezajímají'. Trhy ovládla euforie z dat o inflaci  
15:24Na akciových trzích pokračuje růst, cena zlata obrací směrem nahoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Advance Auto Parts Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Adyen NV (03/25 Q1, Bef-mkt)
Applied Materials Inc (07/25 Q3, Aft-mkt)
Carlsberg AS (06/25 Q2, Bef-mkt)
Deere & Co (07/25 Q3, Bef-mkt)
RWE AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
Swiss Re AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
thyssenkrupp AG (06/25 Q3, Bef-mkt)
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y