Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktivita v čínském sektoru služeb výrazně zrychlila růst

Aktivita v čínském sektoru služeb výrazně zrychlila růst

05.02.2013 12:23
Autor: ČTK

Aktivita v čínském sektoru služeb v lednu výrazně zrychlila růst, a přispěla tak i ke zlepšení důvěry v tamním podnikatelském sektoru. Ukázal to průzkum globální banky HSBC, jejíž index aktivity za leden vystoupil na 54 bodů z prosincových 51,7 bodu. Dostal se tak nejvýše za čtyři měsíce. 

Pokud je index nad 50 body, znamená to, že aktivita se zvyšuje. Pokud by klesl pod 50 bodů, aktivita by zpomalovala. 

Aktivitu ve službách sleduje i čínský statistický úřad, který zpravidla dochází k podobným výsledkům jako HSBC. Index aktivity podle statistického úřadu vzrostl na 56,2 z prosincové hodnoty 56,1 bodu. Vývoj naznačuje, že druhá největší ekonomika světa zvolna zrychluje tempo růstu. 

Čínská ekonomika loni vykázala růst o 7,8 procenta, což bylo nejméně od roku 1999. Čína nicméně zůstává jedinou významnou ekonomikou, která svižně roste. Na letošní rok analytici počítají se zrychlením tempa růstu hrubého domácího produktu na 8,1 procenta. 

Povzbudivé je i zjištění, že firmy v odvětví služeb se podle průzkumu domnívají, že dobré časy by mohly vydržet. Index podnikatelských očekávání, což je jeden z řady dílčích indexů, které společně vytvářejí konečnou hodnotu indexu aktivity, totiž vystoupil na 64,4 bodu. Dostal se tak nejvýše za posledních osm měsíců.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.12.2025
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data