Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podpora obnovitelných zdrojů měla původně klesat rychleji, zasáhla ale ČSSD

Podpora obnovitelných zdrojů měla původně klesat rychleji, zasáhla ale ČSSD

06.02.2013 16:09, aktualizováno: 6.2. 18:23
Autor: ČTK

Aktualizováno

Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie v původní, vládou schválené podobě, počítal s možností každoročně snižovat výkupní ceny elektřiny o deset procent. Pozměňovací návrhy sociálnědemokratických poslanců Ivy Šedivé a Břetislava Petra ale zmenšily prostor pro takové snižování na polovinu, zjistila ČTK z materiálů Poslanecké sněmovny. Toto ustanovení přispělo k zachování vysokých výkupních cen elektřiny, které vedly v roce 2010 k takzvanému solárnímu boomu. 

Diskuse o podpoře fotovoltaiky se dnes strhla ve Sněmovně. Jaroslav Plachý (ODS) vidí problém právě v pětiprocentním limitu pro regulaci. Podle něj je pravou příčinou vysokých cen. "I v případě, že by Energetický regulační úřad regulovat chtěl, tak nemohl," řekl. Trvalo podle Plachého dlouho, než se limit podařilo vypustit. 

Naopak šéf hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) tvrdil, že zákon ohledně tvorby ceny říká jen to, že má být patnáctiletá návratnost investice a ERÚ podle toho má každý rok ceny stanovit. Když začal zákon platit, cena byla podle něho kolem šesti korun za kilowatthodinu. 

"Největší nárůst fotovoltaik je zaznamenán z roku 2009 a 2010, kde podporovaná cena se pohybovala kolem 12,50 až 12,80 korun a návratnost nebyla 15 let, ale nějakých šest let," řekl Urban. Podle něj na to měly reagovat vlády Mirka Topolánka (ODS) a Jana Fischera, ale neudělaly to. Pokud ERÚ stanovil ceny v rozporu se zákonem, zákon za to nemůže, dodal Urban. 

Návrh zákona předložila do Poslanecké sněmovny tehdejší koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU v listopadu 2003. Rozhodující pozměňující návrhy padly při jednání na počátku roku 2005. Poslankyně Šedivá tenkrát dokonce navrhovala, aby se výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů mohly meziročně snižovat nanejvýš o dvě procenta, tuto verzi ale poslanci odmítli. 

Sněmovna zákon schválila velkou většinou. Pro zákon jako celek hlasovali téměř všichni poslanci tehdejší koalice, podpořili ho mimo jiné i dnešní předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) a současný ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09, dříve KDU-ČSL). Pro návrh hlasovala také velká část komunistických poslanců, naopak ze zástupců ODS zákon nepodpořil nikdo. 

Senát následně návrh schválil, když pro něj hlasovali senátoři ze všech politických stran. Prezident Václav Klaus zákon nepodepsal, nevyužil ale ani svého práva vetovat normu. Ta tak vyšla v květnu 2005 ve Sbírce zákonů. 

Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů dlouhodobě kritizují zástupci českého průmyslu, podle kterých podpora těchto zdrojů příliš zdražuje konečnou cenu elektřiny a snižuje konkurenceschopnost českých podniků. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 korun za megawatthodinu. Kromě toho stát letos odvádí z rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů 11,7 miliardy korun

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková tento týden uvedla, že bývalí pracovníci úřadu v minulosti zřejmě nastavovali výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických zdrojů nad rámec stanovený zákonem. Podotkla také, že zpočátku úřad nevyužíval možnost meziročně snižovat výkupní ceny. Podle Vitáskové mohlo takové jednání způsobit škodu za desítky miliard korun. ERÚ k podezření o možném nezákonném jednání dospěl na základě auditů, které hodnotily fungování úřadu před nástupem Vitáskové. 

ERÚ kvůli zjištění dal podnět státnímu zastupitelství, aby prošetřilo, zda nebyla zneužita pravomoc úřední osoby. Podnět směřuje na neznámého pachatele. Úřad dnes také oznámil, že "nebude poskytovat další informace ani podklady, které byly předány orgánům činným v trestném řízení". 

Premiér Petr Nečas (ODS) v reakci na informaci ERÚ v úterý uvedl, že chce s ministry financí a průmyslu a s Vitáskovou hledat způsoby, jak utlumit vliv deformovaných cen elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové ceny elektrické energie. 

Boom solárních elektráren nastal v Česku v roce 2010. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů z 12.150 korun na 5500 korun za megawatthodinu, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl. Nově instalovaných solárních panelů přesto nadále přibývá a ERÚ loni řešil rekordní počet žádostí o udělení licence, kterých na úřad dorazilo přes 10.000. Většina z nich ale byly panely na střechách rodinných domů, které do sítě přispívají jen malým výkonem.Čtěte více:

ERÚ má podezření na nezákonný postup bývalých zaměstnanců se škodami až desítek miliard korun
04.02.2013 13:39
Energetický regulační úřad (ERÚ) má podezření, že jeho bývalí pracovní...
Nečas chce tlumit vliv fotovoltaiky na celkové ceny elektřiny
05.02.2013 15:21
Premiér Petr Nečas (ODS) chce s ministry financí a průmyslu a šéfkou E...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y