Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polské burze delší obchodování nepomohlo, bude zavírat dříve. Praha zkracování nechystá

Polské burze delší obchodování nepomohlo, bude zavírat dříve. Praha zkracování nechystá

27.03.2013 17:55, aktualizováno: 27.3. 18:09

Aktualizováno

Polská akciová burza ve Varšavě přiznává, že dva roky staré rozhodnutí o prodloužení obchodování nebylo až tak šťastné. Po stížnostech brokerů na vysoké náklady delší obchodní seance za klesajících objemů burza s největší kapitalizací listovaných firem v regionu rozhodla o opětovném zkrácení obchodních hodin. S platností od 15. dubna bude obchodování v Polsku zkráceno o půl hodiny.

Varšavská akciová burza prodloužila od začátku roku 2011 své obchodování o hodinu, když posunula závěr obchodování z 16:30 rovnou na 17:30. Vedení burzy tehdy svůj krok zdůvodnilo snahou zvýšit objemy obchodů a přilákat na trh další investory.

Realita je však jiná. Polský akciový trh se stejně jako další burzy v regionu také potýká s klesajícími objemy obchodů. Dva týdny stará zpráva varšavské burzy kupříkladu ukazuje, že celkový objem obchodů za měsíc únor klesl o více než 22 procent meziročně na 16,56 miliardy zlotých (asi 102,3 mld. Kč). Pro srovnání, Burza cenných papírů Praha měla za měsíc únor objem obchodů na úrovni necelých 15 miliard korun, což byl meziroční pokles o více než polovinu z objemu obchodů 31,25 miliardy korun dosažených za únor roku 2012.

Právě pokles obchodní aktivity spolu s dopadem ekonomického zpomalení mateřské finanční domy vedl brokery k osekání svých aktivit (nejen) na polském trhu. Šéf polské burzy Adam Maciejewski na tiskové konferenci oznámil, že nový harmonogram obchodování změní obchodní hodiny od 15. dubna z 9:00-17:30 na 9:00-17:00. „Tento časový rozvrh jsme navrhli s platností do konce tohoto roku,“ uvedl k rozhodnutí šéf burzy s tím, že Varšava chce vyhodnotit dopad tohoto kroku na obchodování.

Pražská burza zkracování nechystá

Burza cenných papírů Praha prodloužila své obchodování o dvacet minut na 16:20 měsíc po polském rozšíření obchodních hodin. Podle tehdejších slov ředitele pražské burzy Petra Koblice se pro prodloužení obchodování rozhodli ze dvou důvodů: „Jednak prodlužují ostatní burzy v Evropě a my jsme v tomto nechtěli být pozadu, a za druhé vycházíme vstříc některým investorům, kteří si přejí mít delší možnost obchodovat na několika trzích najednou.“ Spolu s přechodem pražské burzy na obchodní systém Xetra se potom loni na podzim prodloužilo obchodování v Praze i druhým směrem – z 9:15 na 9:00.

„Vždy jsme tvrdili, že prodloužení obchodování musí být výsledkem konsensu všech obchodníků, protože právě na ně klade zvýšené nároky. Pokud taková shoda na trhu nepanuje, je tento krok zcela kontraproduktivní. Rovněž neplatí úměra mezi prodlužováním obchodních hodin a zvyšováním objemů obchodů. Varšavská zkušenost to jasně dokazuje,“ uvedl mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík na dotaz Patria.cz. Dodal, že pražská burza zatím neeviduje podněty svých členů směrem ke zkracování obchodování po vzoru Polska.

(Zdroj: Reuters, WSE, BCPP)


Čtěte více:

Ve střední Evropě soupeří burzy ve Varšavě a Vídni, silnější konkurence roste v Moskvě?
21.05.2012 11:51
Akciová burza ve Vídni, která se po roce 1990 těšila díky poválečnému ...
Jsem pro „sňatek z rozumu“ s Varšavou, přiznal šéf aliance burz ve Vídni, Praze, Budapešti a Lublani po propadu zisku a objemů
14.06.2012 18:28
Krize si žádá neočekávané činy a Michael Buhl, který stojí v čele alia...
Objemy obchodů v Praze loni propadly o třetinu. Které tituly táhly nejvíce a co čekat od Xetry?
04.01.2013 18:44
Hlavní index pražské burzy PX sice v loňském roce zaznamenal nárůst ho...

Váš názor
  • Nechci rýpat,
    28.03.2013 8:09

    ale pokud se bude (nejen) pan Kovařík ptát pouze členů burzy, nikoli těch, co reálně obchodují, nemusí se jeho představy potkat s realitou :-)
    oh171
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru