Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční dluh ČR loni stoupl na 1,94 bilionu Kč (+komentář)

Zahraniční dluh ČR loni stoupl na 1,94 bilionu Kč (+komentář)

28.3.2013 10:40, aktualizováno: 28.3. 11:51
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Zahraniční dluh České republiky vloni vzrostl o 63,5 miliardy korun na 1,941 bilionu korun. Představoval tak 50,5 procenta hrubého domácího produktu. Za čtvrté čtvrtletí se dluh podle dat České národní banky zvýšil o 52,3 miliardy korun. K růstu zahraničního zadlužení přispěl především podnikový sektor.

Za zvýšením ve čtvrtém čtvrtletí stojí zejména růst čistých závazků tuzemských dceřiných společností vůči zahraničním přidruženým podnikům. "Dále se zvýšil stav čerpaných obchodních úvěrů. Zahraniční závazky podnikového sektoru naplňují 49,7 procenta celkové zahraniční zadluženosti," vysvětluje dnešní zpráva ČNB.

"Zahraniční zadluženost je absolutně i v poměru k HDP na vzestupu. Loni se dostala nad 50 procent vůbec poprvé. Ačkoli se na jejím růstu ve čtvrtém kvartále 2012 nejvíce podílel firemní sektor, dlouhodobě zahraniční zadlužení roste hlavně kvůli vládě, která při navyšování dluhu více hledá financování i v zahraničí. Její podíl na zahraničním zadlužení činil ve 4Q minulého roku 28,3 procenta, před deseti lety to bylo jen 6 procent," okomentoval dnešní data Tomáš Vlk, ekonom Patria Online.

Objem zahraničních závazků zvýšily kvůli čerpání krátkodobých depozit a úvěrů ve 4. čtvrtletí i obchodní banky. Zahraniční závazky bankovního sektoru včetně ČNB činí 22 procent zahraničního dluhu. Mírný růst zadluženosti vládního sektoru je důsledkem čerpáním úvěrů od Evropské investiční banky na rozvoj infrastruktury a kurzových vlivů. Podíl vládního sektoru na zahraničním zadlužení je 28,3 procenta.

Růst zahraničního dluhu podle instrumentů byl patrný zejména ve vyšším zastoupení mezipodnikových půjček a vkladů při poklesu podílu dluhopisů a půjček.

Soukromý sektor zaujímá 45 procenta na dlouhodobé zahraniční zadluženosti. Zbývající část tvoří závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky vládního sektoru, soukromých subjektů garantované vládou a subjektů s majoritní účastí státu se splatností nad jeden rok.

Schodek investiční pozice Česka vůči zahraničí, tedy rozdíl finančních aktiv a pasiv rezidentů ČR ve vztahu k ostatním, ve čtvrtém čtvrtletí 2012 klesl proti předchozím třem měsícům o 29,6 miliardy korun na 1,904 bilionu korun. V porovnání se stavem na konci roku 2011 se schodek zvýšil o 85,9 miliardy korun a v běžných cenách činí 49,5 procenta HDP.

Zahraniční finanční aktiva vzrostla proti konci předchozího čtvrtletí o 83,1 miliardy korun na 2,672 bilionu korun. V meziročním navýšení tohoto stavu o 132,8 miliardy korun se podle ČNB promítl především růst aktiv bankovního sektoru.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data