Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká spořitelna odvede Erste dividendu meziročně vyšší o dvě třetiny

Česká spořitelna odvede Erste dividendu meziročně vyšší o dvě třetiny

22.04.2013 17:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká spořitelna ze skupiny Erste vyplatí z loňského nekonsolidovaného čistého zisku 15,6 miliardy korun hrubou dividendu 50 korun na akcii. V letech 2009 až 2011 činila dividenda 30 . Celkově spořitelna na dividendách z loňského zisku vyplatí 7,6 miliardy korun. V předchozích letech to bylo 4,56 miliardy . Téměř 98 procent akcií České spořitelny ovládá skupina Erste. Rozdělení zisku dnes na řádné valné hromadě schválili akcionáři spořitelny.

Rozhodným datem pro výplatu dividendy je dnešní den. Zbytek zisku, který nebude vyplacen na dividendách, spořitelna převede do nerozděleného zisku a posílí tak vlastní kapitál.

Management skupiny Erste v celoročních výsledcích navrhl vyplatit z výsledku roku 2012 dividendu ve výši 0,4 eur na akcii (očekáváno zde bylo 0,35 eur) a plně vyplatit 8% kupón participačního kapitálu.

Do dozorčí rady České spořitelny akcionáři na valné hromadě opětovně zvolili Manfreda Wimmera, kterému letos končí mandát. Nově zvolenými členy dozorčí rady se stali Peter Bosek a Jack Stack. Stack vedl Českou spořitelnu v letech 2000 až 2007 v roli jejího generálního ředitele. Na své posty v dozorčí radě rezignovali Bernhard Spalt a Heinz Kessler.

Akcionáři dále schválili rozdělení zisku společnosti a účetní závěrku za rok 2012. Externím auditorem pro rok 2013 zůstává společnost Ernst & Young Audit.

Erste Bank kontroluje 97,99 procenta akcií České spořitelny. Dalších 1,57 procenta představují prioritní akcie držené převážně městy a 0,44 procenta vlastní jiní drobní podílníci. Spořitelna je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů.

Česká spořitelna loni meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 21,8 % na 16,61 mld. , což je rekordní výsledek. Výsledek pozitivně ovlivnilo zvýšení provozních výnosů, pokles tvorby opravných položek na úvěrová rizika a nárůst výnosů z finančních aktiv. K růstu zisku podle ČS přispěl vysoký nárůst zisku z obchodních operací, který meziročně vzrostl více než čtyřnásobně a další zvyšování provozní efektivity České spořitelny. Provozní zisk banky se meziročně zvýšil o 2,5 procenta na 26,29 miliardy korun.

Největší česká banka následně zveřejnila plán letošních úspor v celkovém rozsahu dvou miliard korun. Řádově půl miliardy korun banka ušetří na personálních nákladech, propustit chce letos zhruba šest stovek zaměstnanců. Personální náklady pak hodlá banka dále snižovat vedle propouštění také celkovou úsporou při snížení bonusů a mírném zvýšení základních platů. Zároveň spořitelna významně sníží marketingové výdaje a pomoci má také vyjednání výhodnějších cen s dodavateli, kterému CEO Kysilka připsal rozsah stovek milionů korun úspor.

Rozsáhlé úspory, které oznámila tuzemská Česká spořitelna, jsou součástí opatření, která musejí jít napříč celou skupinou. Snižovat náklady musejí také dceřiné banky a pobočky v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku i v Rumunsku, uvedl v březnu generální ředitel celé skupiny Erste Andreas Treichl s tím, že její investoři, kteří jsou i z USA a Velké Británie, očekávají návratnost svých investic. Šéf Erste Treichl uvedl, že je na jednotlivých bankách ve skupině, jakým způsobem úspor dosáhnou. „Ty jsou ale jednoduše nezbytné pro nás i další banky. Jak hospodářský vývoj, tak chystaná regulace činí úspory zcela nezbytnými," řekl v březnu Treichl.

(Zdroj: Česká spořitelna, Erste, Bloomberg)


Čtěte více:

Erste (+5 %) vykázala nižší ztrátu, vyplatí dividendu a splatila 4 mld. eur ECB
28.02.2013 8:15
Rakouská bankovní skupina Erste v posledním čtvrtletí roku 2012 vykáza...
Šéf Erste: Vrátíme se k výplatě až 30 % zisku dividendou. Na celkový obrat v CEE je ještě brzy
28.02.2013 12:47
Na to, abychom hovořili o celkovém obratu v regionu střední a východní...
Šéf Erste Treichl: Šetřit musí celá skupina. Investoři čekají návratnost (+komentář)
15.03.2013 13:39
Rozsáhlé úspory, které oznámila tuzemská Česká spořitelna, jsou součás...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD