Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak dolarizace ekonomiky pomohla Zimbabwe

Jak dolarizace ekonomiky pomohla Zimbabwe

13.05.2013 7:58
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V létě roku 2008 dosáhla inflace v Zimbabwe 231 000 000 %. Výstup ekonomiky se scvrkl na polovinu. Burza v Harare, kdysi druhá největší v Africe, se úplně vylidnila. Centrální banka do oběhu hodlala vypustit bankovku o nominální hodnotě sto bilionů zimbabwských dolarů, ale situace došla tak daleko, že by ji stejně žádný obchodník nepřijal. V lednu 2009 vláda kapitulovala a zrušila zákaz obchodování s cizí měnou. V té době už se hlavním platidlem v zemi stal americký dolar; a zůstal jím dodnes.

Tvrdá měna importovaná ze zahraničí zatočila s hlavním problémem Zimbabwe: exponenciálně rostoucím množstvím tištěných peněž, které v ekonomice honily stále menší množství zboží. Novou měnu je třeba si vydělat, vyžebrat nebo vypůjčit. Její zavedení však vedlo k překvapivě rychlé stabilizaci poměrů. Nedostatek dolarů drží inflaci v jednociferném teritoriu. Ekonomika téměř dosáhla úrovně z období před hospodářským chaosem.

Proces přechodu na novou měnu byl podle Kevina Terryho z místní banky velmi náročný pro firmy i domácnosti. Banky musely začít od nuly. Inflace zlikvidovala vklady i úvěrová portfolia. „Neměli jsme zákazníky, žádné vklady, kupu nákladů a nulové příjmy,“ vzpomíná Terry. Velkou neznámou bylo, odkud dolary přijdou. Místní centrální banka mohla stěží počítat s tím, že dostane záchranou půjčku od amerického Fedu. Dolary nakonec přišly.

 
Příliv deviz zajistili lidé napojení na černou ekonomiku, kteří své prostředky rádi výhodně uložili u lokálních bankéřů. Za tříměsíční vklad v dolarech platí finanční ústavy v Zimbabwe 12% úrok. Prostředky ulité v New Yorku, Curychu či Londýně se začaly jen hrnout. Velké firmy mohly spoléhat na zahraniční věřitele či matky. Velké peníze do země připlynuly po opadnutí násilí po volbách v roce 2008. Loni bankovní depozita vzrostla o 31 % na 4,4 mld. USD.

O klasickém bankovním sektoru si však mohou Zimbabwané nechat zdát. Jelikož jsou střadatelé ochotni držet peníze v bankách napevno jen 90 dní, mohou být úvěry poskytovány jen na krátkou dobu. Průměrný živnostník tak může financovat jednu obrátku zboží, na modernizaci továrny to nestačí.

Jelikož centrální banka nemůže emitovat používanou měnu, v zemi neexistuje věřitel poslední instance. Komerční banky tak v případě ztráty důvěry střadatelů čelí nevyhnutelnému krachu. Půjčování mezi bankami probíhá v omezené míře, jelikož přebytečnou hotovost raději nechávají v zahraničí. Správa likvidity je proto vysoce delikátní záležitostí. Jako rezervu si banky pro jistotu ponechávají zhruba 30 % hodnoty úvěrů, což dále omezuje jejich schopnost půjčovat.

Pozornost se nyní přesouvá k dlouhodobému výhledu. Domácí průmysl není schopen konkurovat zahraniční produkci. Úvěry na kapitálové investice však nejsou dostupné. Loňský schodek obchodní bilance se vyšplhal na 3,6 mld. USD. Ekonomika musí přilákat další dolary, aby mezeru zaplnila.

Spotřebitelům se zatím vede lépe. Nejvíc mohou slavit ti, kterým hyperinflace umazala drtivou část dluhů. Teď jsou ochotni zadlužit se za ještě větší úrok. Maloobchod kvete. Problémem je nedostatek drobných. Jednodolarové bankovky jsou od častého směňování příliš špinavé (opět chybí pomocná ruka Fedu). Na jihu je hlavní měnou jihoafrický rand. Jednorandové mince jsou v celé zemi používány místo deseticentů. Pokud chybí mince, používají se sladké konfety. Zboží základní spotřeby má z praktických důvodů zaokrouhlené ceny. Bochník chleba se obvykle prodává za dolar.

Vzhledem k vlastní zkušenosti se místní obyvatelé na kvantitativní uvolňování americké centrální banky dívají s nedůvěrou. Přesto zůstává dolar pro Zimbabwe tou nejspolehlivější měnou.

(Zdroje: European Voice, The Herald, World Bank)


Čtěte více:

Soros: Německá volba
09.04.2013 18:20
Krize eura už Evropskou unii proměnila z dobrovolného svazku rovnopráv...
Když jsou tu centrální banky, na škrty je čas
30.04.2013 18:46
Před lety byl v módě růst na dluh, v krizi se naopak tleskalo úsporám ...
Fed může nakupovat větší objemy dluhopisů, obává se fiskálního utažení
02.05.2013 8:21
Americká centrální banka (Fed) dál bude podporovat nadále slabý ekono...
Krugman: Nejsem neomylný, inflace leží příliš nízko a baltský úspěch je iluzí
07.05.2013 7:56
Příliš nízká inflace ve Spojených státech amerických, údajný úspěch b...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2023
10:02Víkendář: Risher chce větší konkurenceschopnost Lyftu, na prodej není
31.03.2023
22:07Nasdaq 100 posílil o 1,7 %, Tesla +6,24 %  
19:46Růst akcií Groupon (+26 %): Povede jej Dušan Šenkypl z české Pale Fire Capital
17:18Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
16:52Akciím se nepostavilo nic do cesty za pozitivním zakončením měsíce  
15:19Lasry: Aktuálním tématem je odliv vkladů z menších bank. Zajímavou investicí může být i sport
14:11Tržby i zisk výrobce obuvi Prabos plus loni klesly. Firma čelila růstu nákladů i poklesu prodejů
13:54Inflace v eurozóně výrazně klesla, činí 6,9 procenta a je nejníže za rok
12:57Americká inflace bude příští rok stagnovat na 3 procentech, uvádí prognóza newyorského Fedu
12:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:52Akcie směřují k úspěšnému březnu při smíšených signálech o inflaci  
11:29Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data