Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Luděk Niedermayer, hlavní ekonom Deloitte a bývalý viceguvernér ČNB v rozhovoru zítra na Patria.cz!

Luděk Niedermayer, hlavní ekonom Deloitte a bývalý viceguvernér ČNB v rozhovoru zítra na Patria.cz!

13.05.2013 15:36

Centrální banky ztratily pozici technokratických, nezávislých institucí, které mají jasně definovaný cíl, a namísto toho se stávají součástí vládní ekonomické politiky, uvedl nedávno Luděk Niedermayer, někdejší viceguvernér České národní banky, v současnosti působící jako hlavní ekonom a ředitel consultingu ve společnosti Deloitte. Lze podle něj pozorovat přeměnu bankovnictví, kdy tvůrci měnové politiky nyní, ač z dobrých důvodů, jednají s cílem pomoci zemím oklepat se z poslední finanční krize.

Takzvané tištění peněz vyplývá ze snahy centrálních bank udržet bankovní sektor likvidní v prostředí „rozpadajícího se finančního sektoru“, v němž nyní panuje vzájemná nedůvěra jednotlivých institucí. Extrémně uvolněná měnová politika se ale může projevovat v nerealistických očekáváních a případně následném vzniku bublin na finančních trzích. Jak upozornil Niedermayer, víceméně vynucené kroky pak dostávají nálepku sofistikované, prorůstové politiky, která ekonomiku musí zachránit.

Česká národní banka v listopadu loňského roku srazila dvoutýdenní repo sazbu na rekordní minimum 0,05 procenta, na tzv. technickou nulu. Guvernér ČNB Miroslav Singer v dubnovém rozhovoru na Patria.cz uvedl, že zvýšení úrokových sazeb přichází nyní v úvahu jen v případě, že by ekonomice hrozila velmi významná inflační rizika, což ovšem v dohledné době pravděpodobně nehrozí. Dodal přitom, že hovořit o odrazu české ekonomiky ode dna by v současné chvíli bylo ještě předčasné. Na stole naopak zůstává možnost dalšího uvolnění měnové politiky a to formou prodeje koruny na devizovém trhu. Tuto intervenci ovšem členové bankovní rady ČNB podmínili výskytem významných deflačních tlaků.

Jak dlouho lze předpokládat udržení extrémně uvolněné měnové politiky ČNB? Je pravděpodobné, že přistoupí k devizovým intervencím? Jaké další kroky lze čekat od ECB a Fedu, a do jaké míry se daří světovým centrálním bankám udržet svou nezávislost na požadavcích politické sféry? Na tato a další témata z ekonomiky budete mít možnost se sami zeptat bývalého viceguvernéra ČNB a současného šéfa consultingu ve společnosti Deloitte, Luďka Niedermayera. Rozhovor se uskuteční zítra 14. května od 13 hodin! Otázky budete jako obvykle moci pokládat již od rána.
 

NiedermayerLuděk Niedermayer
je absolventem University Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnešní Masarykova Universita). V roce 1991 začal pracovat ve Státní bance Československé, předchůdci ČNB. Od roku 1993 byl ředitelem odboru řízení rizika a v roce 1996 se stal ředitelem sekce bankovních obchodů. V únoru 1996 byl prezidentem republiky jmenován na 6 let do bankovní rady ČNB. Od roku 2000 vykonával funkci viceguvernéra ČNB a v roce 2002 byl do této funkce jmenován na další 6leté období. V roce 2008 mu vypršel tento druhý, dle zákona poslední možný mandát v bankovní radě a od října 2008 se stal ředitelem v oddělení consulting společnosti Deloitte. V této pozici pracuje zejména v oblasti finančního průmyslu ve středoevropském regionu. Pravidelně publikuje v odborných i populárních časopisech.


Váš názor
 • Souvislost se smrští nynějších dluhopisů -
  14.05.2013 11:01

  Dobrý den, pane Luďku -odhad rozpočtových nákladů spojených s principem nepoškození občana při zavedení eura v ČR vláda plánuje pravděpodobně "s daným " účelém.Poplatky občanů a daně, pokud se nepřevedou přesně podle stanovených pravidel zaokrouhlování, se zaokrouhlí směrem dolů, vratky daní a platby státu občanům se zaokrouhlí nahoru. Jiná pravidla budou platit při platbách a pohledávkách ve prospěch státu, které vznikají z titulu porušení všeobecně platných právních předpisů (např. pokuty či penále), kdy se bude postupovat podle standardních pravidel zaokrouhlování.Slovensko zavedlo Euro k 1.1.2009 s kurzem k 8.7.2008 - EUR/SKK - 30.126.Tlak naší pomerančové vlády je jasný i s jejím záměrem.Váš názor na tuto problematiku- a kolik a zda jste již zafinancoval do těchto "bonitních" cenných papírů.Děkuji za názor.
  AMN
 • Státní dluhopisy
  14.05.2013 6:56

  Uďo, dobrý den. Jak dlouho může trvat, že se na př. státy EU dohodnou, že přestanou proplácet některé st.dluhopisy, aby umazaly trochu dluhů. Třeba "Kalouskovy dluhopisy" by bolely jen pár občanů či spolků a přesto by snížily dluh o dost miliard. Poláci např. chystají údajně neproplácet dluhopisy penzijním fondům, apod. Děkuji za odpověď.
  jendanek
Aktuální komentáře
24.09.2021
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová
8:53Evropské akciové burzy mohou váhat, nálada se ale zhoršuje. EP Infrastructure prý zvažuje IPO  
8:31Volvo Cars hodlá do roku 2030 prodávat auta, v jejichž interiéru nebude kůže
6:09Investiční tip Visa: Korekce za námi?  
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index Ifo, očekávání
16:00USA - Prodeje nových domů