Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie hlavním cílem daně z finančních transakcí? Panel EU chce úlevu pro dluhopisy

Akcie hlavním cílem daně z finančních transakcí? Panel EU chce úlevu pro dluhopisy

22.05.2013 15:56, aktualizováno: 22.5. 17:36

Aktualizováno

Zhoršení likvidity a ohrožení diverzifikace investorů jsou hlavní rizika plánovaného zdanění finančních transakcí, která by mohla jako bumerang zasáhnout členské státy rozhodnuté k tomuto kroku. Varuje agenturou Bloomberg na světlo vynesená neveřejná zpráva panelu vrcholných evropských činitelů zodpovědných za otázky státního dluhu. Žádá proto výjimku pro vládní dluhopisy z nové formy zdanění.

V Evropě zasažené dluhovou krizí podle panelu EU rozhodně nyní není prostor pro zvyšování nákladů na státní půjčky. Z dvoustránkové analýzy adresované Bruselu před necelým měsícem vyplývá, že transakční daň by negativně ovlivnila primární emisi státních dluhopisů, obchodování na sekundárním trhu s těmito cennými papíry i s deriváty na ně navázanými, ale také případné programy zpětného odkupu dluhu.

„Navržená daň z finančních transakcí podhodnocuje dopad na tržní likviditu. Důsledkem by bylo výrazné snížení atraktivity vládních dluhopisů a ohrožení diverzifikace základny investorů, zvláště v případě těch, kteří mají v centru své strategie právě likviditu,“ upozorňuje ve zprávě pro Brusel Anne Leclercq, šéfka divize státního dluhu a kapitálových trhů belgického ministerstva financí.

Podobná varování za poslední měsíc zazněla i z ECB, kde se proti zdanění finančních transakcí v Evropskou komisí navržené podobě postavil například guvernér německé centrální banky Jens Weidmann, jemuž se nelíbí její značný dopad na trh takzvaných repo úvěrů, které jsou pro centrální banky klíčovým nástrojem zajišťování finanční likvidity v bankovním sektoru. Proti konkrétním detailům nové formy zdanění v květnu vystoupili také další členové rady guvernérů ECB - Yves Mersch a Benoit Coeure.

Evropská komise v únoru schválila návrh, podle něhož by se zdaňovaly všechny transakce s vazbou na státy, které daň z finančních transakcí zavedly. Sazba této daně by v případě akcií a dluhopisů byla na úrovni 0,1 procenta a v případě derivátových nástrojů 0,01 procenta. Daň z finančních transakcí přislíbily v lednu příštího roku zavést vlády v Německu, Francii, Rakousku, Belgii, Estonsku, Řecku, Itálii, Španělsku, Portugalsku, Slovinsku a na Slovensku. Další země se mohou k iniciativě připojit později. Komise počítá s tím, že uložení daně z finančních transakcí v jedenácti členských státech vygeneruje roční příjem mezi 30 až 35 miliardami eur.

Špatná zpráva pro burzy

Po přes rok trvající silné kritice zavedení transakční daně od zástupců některých členských zemí a většiny finančního sektoru Brusel v únoru konečně přestavil i vlastní odhady reálného dopadu na obchodování na trzích a kroky, kterými chce chránit reálnou ekonomiku.

„Navrhované zdanění finančních transakcí by mohlo vést k propadu počtu obchodů s akciemi o 15 procent, v případě transakcí s deriváty by propad mohl být až 75 procent,“ citovala odhady Evropské unie agentury Bloomberg. Finanční trhy na obou stranách Atlantiku se přitom již delší dobu potýkají s problémy způsobenými poklesem zobchodovaných objemů, který přímo doléhá na zisky provozovatelů burz i ochotu nových emitentů na trh vstupovat. Případná výjimka pro státní dluhopisy by přitom obchody s akciemi ještě více znevýhodnila v očích investorů.

Evropská komise nicméně věří, že menší počet realizovaných obchodů nemusí nutně negativně ovlivnit likviditu na trzích. S ohledem na ochranu reálné ekonomiky se daň z finančních transakcí nebude, stejně jako v původním návrhu EK, vztahovat na běžné finanční operace občanů a podniků (např. půjčky, platby, pojištění, vklady apod.). Neuplatní se ani na tradiční investiční bankovní činnosti týkající se navyšování kapitálu nebo na finanční transakce realizované v souvislosti s restrukturalizačními operacemi.

Jasné kontury se rozpadají

Pochyby o klíčových aspektech navrhované daně z finančních transakcí se objevily už i mezi 11 zeměmi eurozóny, které tento návrh Evropské komise přijaly. Vynořující se rozpory by mohly vést k odložení nebo výraznému pozměnění plánu, od něhož si signatářské státy slibují, podle kritiků marně, desítky miliard eur do rozpočtů navíc.

Z jiného dokumentu Bruselu, na který nedávno upozornila agentura Reuters plynu, že v rámci EU existují nejasností ohledně toho, které úřady budou mít výběr daně na starosti a kdo bude zodpovědný v případě, že partner v transakci daň nezaplatí. Jsou zde také obavy z dopadů daně na penzijní fondy a úvěrové náklady firemního sektoru.

Rozpory mezi signatáři vedou některé komentátory k pochybám, zda blížící se datum zavedení daně z finančních transakcí je vůbec reálné "Pokud tato daň vůbec někdy spatří světlo světa, bude velmi odlišná od toho, co se dnes předkládá," řekl Nicolas Véron, francouzský ekonom a Senior Fellow vlivného bruselského think tanku Bruegel.

Mezi vlivné odpůrce transakční daně se dnes zařadila i Evropská investiční banka. Ta dnes varovala, že zavedení daně z finančních transakcí v aktuálně navrhované podobě by pro její rozpočet znamenalo dodatečnou zátěž na úrovni 1,65 miliardy eur. Pro úvěry poskytované EIB by to podle zprávy této instituce znamenalo zdražení o 11 až 32 bazických bodů.

"Přineslo by to citelné zvýšení průměrné marže aplikované na klienty EIB, a to ve chvíli, kde je naopak ze strany členských zemí požadováno posílení růstu skrze navýšení objemu poskytovaných úvěrů," uvedla EIB, jejímž cílem je poskytovat úvěry s nízkým úrokem firmám z EU a ze zemí kolem EU, a posílit tak hospodářský růst v méně rozvinutých oblastech.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, Evropská komise, ČTK)


Čtěte více:

Sarkozy oznámil zavedení daně z finančních transakcí a vyšší DPH
30.01.2012 9:18
Vláda francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho se chystá zavést daň...
Brusel: Transakční daň přinese 15% propad obchodů s akciemi, 75% s deriváty
14.02.2013 14:59
Evropská komise dnes schválila návrh upravující podrobnosti daně z fin...
Daň z finančních transakcí začne v Itálii platit již v pátek. Dotknout se může i Čechů
27.02.2013 18:29
Itálie zavádí daň z finančních transakcí s platností od 1. března 2013...

Váš názor
 •  
  22.05.2013 23:23

  Je to stejně dementní jako daň z nemovitosti. Ti blbi budou tak dlouhou vymýšlet daně. až je nebude z čeho vybírat. Zlatý církevní desátek.
  Mike
 • EIB by musela "citelně zvýšit" svoji marži
  22.05.2013 20:08

  "Pro úvěry poskytované EIB by to podle zprávy této instituce znamenalo zdražení o 11 až 32 bazických bodů. Přineslo by to citelné zvýšení průměrné marže aplikované na klienty EIB,..." To je nějaký vtip? EIB má zdroje za sazbu blízkou nule.
  Kolemjdoucí
Aktuální komentáře
01.04.2023
10:02Víkendář: Risher chce větší konkurenceschopnost Lyftu, na prodej není
31.03.2023
22:07Nasdaq 100 posílil o 1,7 %, Tesla +6,24 %  
19:46Růst akcií Groupon (+26 %): Povede jej Dušan Šenkypl z české Pale Fire Capital
17:18Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
16:52Akciím se nepostavilo nic do cesty za pozitivním zakončením měsíce  
15:19Lasry: Aktuálním tématem je odliv vkladů z menších bank. Zajímavou investicí může být i sport
14:11Tržby i zisk výrobce obuvi Prabos plus loni klesly. Firma čelila růstu nákladů i poklesu prodejů
13:54Inflace v eurozóně výrazně klesla, činí 6,9 procenta a je nejníže za rok
12:57Americká inflace bude příští rok stagnovat na 3 procentech, uvádí prognóza newyorského Fedu
12:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:52Akcie směřují k úspěšnému březnu při smíšených signálech o inflaci  
11:29Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data