Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel: Transakční daň přinese 15% propad obchodů s akciemi, 75% s deriváty

Brusel: Transakční daň přinese 15% propad obchodů s akciemi, 75% s deriváty

14.02.2013 14:59, aktualizováno: 14.2. 16:38

Aktualizováno

Evropská komise dnes schválila návrh upravující podrobnosti daně z finančních transakcí, která může být zavedena již od ledna příštího roku zatím v jedenácti evropských zemích včetně Německa, Francie, Slovenska nebo Rakouska. Evropský regulátor přitom dnes sám přiznal negativní vliv nového zdanění na ochotu hráčů na trhu provádět transakce, likvidita prý ale utrpět příliš nemá. Zástupci finančního sektoru ale stejný názor nesdílejí a varují před přesunem velkých bank mimo země, kde bude daň platit. Proti zdanění finančních transakcí v celé Evropské unii se dlouhodobě staví Velká Británie i Česká republika.

Evropská komise v dnes schváleném návrhu nezměnila žádný z důležitých parametrů dříve diskutovaného nového zdanění. „Návrh zachovává přístup, podle něhož by se zdaňovaly všechny transakce s vazbou na státy, které daň z finančních transakcí zavedly. Sazba této daně by v případě akcií a dluhopisů zůstala na úrovni 0,1 procenta a v případě derivátových nástrojů 0,01 procenta,“ uvedla dnes Komise s tím, že uložení daně z finančních transakcí v jedenácti členských státech vygeneruje roční příjem mezi 30 až 35 miliardami eur.

„Dnes předložený návrh připravil půdu k tomu, aby se v EU mohla společná daň z finančních transakcí stát skutečností. Máme před sebou nepochybně spravedlivou a technicky spolehlivou daň, která posílí náš jednotný trh a omezí nezodpovědné obchodování,“ řekl k dnešnímu posunu Algirdas Šemeta, eurokomisař zodpovídající za daňovou legislativu. Zástupce Bruselu následně apeloval na země, které dosud podporovaly zavedení nového zdanění, aby při schvalování a realizaci této první regionální daně z finančních transakcí na světě postupovaly ambiciózně.“

Daň z finančních transakcí podle Evropské komise sleduje tři hlavní cíle. Posílí jednotný trh tím, že sníží počet odlišných vnitrostátních přístupů ke zdanění finančních transakcí. Dále má zajistit, že finanční sektor bude spravedlivěji a podstatnějším způsobem přispívat do veřejných příjmů. Do třetice, má posílit regulační tlak na zapojení finančního sektoru do „odpovědnějších činností zaměřených na reálnou ekonomiku“.

Bruselem dnes předložený návrh navíc zavádí „zásadu místa emise“, jakožto další bezpečnostní opatření proti daňovým únikům. "Znamená to, že finanční nástroje vydané v jedenácti členských státech budou při obchodování zdaněny, a to i v případě, že subjekt, který s nimi obchoduje, v žádném z těchto států usazen není. Navíc byly doplněny výslovné předpisy proti zneužití," vysvětluje Evropská komise.

Kvůli odporu Británie, České republiky i dalších zemí, které se obávaly možného odlivu finančních operací z EU či přenesení nákladů na daň na spotřebitele, původní plán zavést daň v celé EU neuspěl. Část států se ale rozhodla vydat cestou takzvané posílené spolupráce. To je nástroj umožňující skupině nejméně devíti zemí EU postupovat společně v oblastech, kde to není možné v celé "sedmadvacítce", pokud věc schválí zástupci členských zemí kvalifikovanou většinou EU.

Českou republiku zastupující ministr financí Miroslav Kalousek se již dříve nechal slyšet, že ČR sice daň z finančních transakcí zavést nechce, ale zároveň nebude ani blokovat zesílenou spolupráci zemí, které ji přijmout chtějí. "Jsou země, které ji nezavedou nikdy. Česká republika jasně řekla, že daň z finančních transakcí chápe jako protirůstový impulz, jako nástroj, který by brzdil ekonomiku, který by přenesl tuto daň na cenu produktů, na konečné spotřebitele, na ty, kteří chtějí investovat," vysvětlil před třemi týdny Kalousek postoj ČR a dodal, že je to názor i zemí, jako je Švédsko, Velká Británie a další.

Dopad na obchodování a ekonomiku

Po silné kritice zavedení transakční daně od zástupců některých členských zemí a většiny finančního sektoru Brusel dnes přestavil i své odhady reálného dopadu na obchodování na trzích a kroky, kterými chce chránit reálnou ekonomiku.

Navrhované zdanění finančních transakcí by mohlo vést k propadu počtu obchodů s akciemi o 15 procent, v případě transakcí s deriváty by propad mohl být až 75 procent,“ cituje odhady Evropské unie agentury Bloomberg. Finanční trhy na obou stranách Atlantiku se přitom již v současnosti potýkají s problémy způsobenými poklesem zobchodovaných objemů.

Evropský regulátor finančních trhů ale dodává, že menší počet realizovaných obchodů nemusí nutně negativně ovlivnit likviditu na trzích. S ohledem na ochranu reálné ekonomiky se daň z finančních transakcí nebude, stejně jako v původním návrhu EK, vztahovat na běžné finanční operace občanů a podniků (např. půjčky, platby, pojištění, vklady apod.). Neuplatní se ani na tradiční investiční bankovní činnosti týkající se navyšování kapitálu nebo na finanční transakce realizované v souvislosti s restrukturalizačními operacemi.

„Toto zdanění je ve své podstatě poměrně drakonické a špatné pro celou eurozónu,“ řekl dnes pro britskou televizi BBC Chas Roy-Chowdhury, šéf daňové divize asociace účetních ACCA. „Donutí to banky přesunout svá sídla mimo území, kde budou finanční transakce zdaňovány,“ upozornil.

Zdanění se podle EK nemá dotknout transakcí bank či vlád s centrálními bankami. „Návrh přísně účelově vymezuje činnosti jako refinancování a řízení měnové politiky a dluhu veřejných financí. Transakce s centrálními bankami, ECB, EFSF a ESM a transakce s EU proto budou od této daně osvobozeny,“ ujišťuje Evropská komise.

Celá bitva však rozhodně ještě není dobojována. Navrhovaná směrnice bude nyní v Bruselu projednána s členskými státy. V tomto kroku může opět zasáhnout i Česká republika, protože diskusí ohledně návrhu se účastní všech 27 členských států a konzultován bude i Evropský parlament. Hlasovací právo však budou mít pouze ty členské státy, které se podílí na posílené spolupráci - jedná se o Německo, Francii, Belgii, Řecko, Portugalsko, Itálie, Španělsko, Rakousko, Slovensko, Estonsko a Slovinsko. K provedení směrnice je potom zapotřebí, aby byl návrh schválen jednomyslně. Další země EU mají nadále otevřenou možnost připojit se k této jedenáctce zemí a nový typ zdanění také zavést později.

 

(Zdroj: Evropská komise, BBC, Bloomberg)


Čtěte více:

Ministři financí EU o společném bankovním dohledu: Schäuble proti zásadní roli ECB, Kalousek žádá zvláštní deklaraci
04.12.2012 14:34
Dnešní jednání ministrů financí EU v Bruselu proběhlo bez shody na for...
Kyperský MF odmítá označení země za pračku špinavých peněz, chce rychlé rozhodnutí o finanční pomoci
14.01.2013 11:36
Kyperský ministr financí Vasos Siarlis odmítl, že se v jeho zemi perou...
Šéfem Euroskupiny byl zvolen Nizozemec Dijsselbloem, Francie chce vést dozor nad bankami
22.01.2013 8:24
Ministři financí eurozóny zvolili do svého čela Nizozemce Jeroena Dijs...
Zisk ING (-2 %) roste prodejem aktiv. Propouští a hledá lídra
13.02.2013 10:30
Finanční skupina ING v posledním čtvrtletí roku zlepšila zisk zejména ...

Váš názor
  •  
    14.02.2013 19:48

    Pane bakalonovináři. Proč tak vypichujete Česko a Velkou Británii, když se tohodle nesmyslu z 27 zemí EU účastní jen 11, tedy pouhých 40%?
    Hans
  • Kdo to vymýšlí..?
    14.02.2013 16:47

    ti co nejvíc kradou..!
    Pound
    • Re: Kdo to vymýšlí..?
      14.02.2013 16:55

      pravdoláskaři
      ?
  •  
    14.02.2013 16:44

    pane bože, kdo tydle zvěrstva vymýšlí??
    qwer
  • dopadne to jak s hovězím
    14.02.2013 16:41

    Evropští nadlidé v Bruselu naplánovali snížení stavu hovězího dobytka a dnes už se musí žrát koňské maso. Otázka je, kdo tyto polobohy v jejich nedutosti zastaví...
    Jesse
    • Re: dopadne to jak s hovězím
      20.02.2013 13:53

      Hm, ale že naše otčina zdražila téměř dvojnásobně obchodování s loty, se tu zřejmě nikoho nedotklo. Tak i tu Tobinovu dań závisláci nejspíš skousnou...
      Kalka.
  • Čiré zoufalství
    14.02.2013 16:40

    děravé lodě jménem EU
    Pibik
  • spouštěč?
    14.02.2013 16:04

    tak vám nevím jestli to je ten pravý impuls na výplach.
    fojtin
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba