Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB k HDP: Vývoj ekonomiky zřejmě bude slabší, zlepšuje se spotřeba

ČNB k HDP: Vývoj ekonomiky zřejmě bude slabší, zlepšuje se spotřeba

4.6.2013 13:26
Autor: Redakce, Patria Online

O 0,7 procenta meziročně a o 0,9 procenta mezikvartálně je výkon tuzemské ekonomiky v 1Q slabší proti prognóze centrální banky. Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ poklesl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně o 2,2 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím bylo zaznamenáno jeho snížení o 1,1 %.

„Odchylka vývoje HDP od prognózy směrem dolů souvisela s hlubším než očekávaným propadem hrubé tvorby kapitálu. V tom se odrazilo nečekaně silné snížení stavu zásob, zatímco prognózovaný pokles fixních investic se zhruba naplnil,“ uvedla ČNB. Naopak mírnější pokles, než ČNB očekávala, zaznamenala spotřeba domácností, přičemž růst spotřeby vlády byl zhruba na úrovni prognózy. „Pokles vývozu i dovozu zboží a služeb byl oproti očekáváním ČNB o něco mírnější, ve výsledku však čistý vývoz zaznamenal v souladu s prognózou nepatrné meziroční snížení,“ dodala centrální banka.

Pro stávající prognózu podle ČNB představují nově zveřejněné údaje riziko směrem k nižší než doposud očekávané ekonomické aktivitě v letošním roce. „Negativní překvapení vůči prognóze se nicméně soustředí do vývoje stavu zásob, které jsou tradičně jednou z nejvíce kolísavých složek poptávky. Zároveň i na straně nabídky byl pokles přidané hodnoty ovlivněn některými jednorázovými faktory, které mohou být v dalším průběhu letošního roku částečně kompenzovány. Dle stávající prognózy ČNB vyústí celkově slabá domácí poptávka v podmínkách pokračující fiskální konsolidace při jen pozvolna oživující zahraniční poptávce v letošním roce v pokles české ekonomiky o 0,5 %,“ uvedla v komentáři ČNB.

Od druhého pololetí 2013 má ale dle centrální banky docházet k pozvolnému odlepování ekonomiky ode dna. Pokud jde o složky poptávky, tak znatelně kladný příspěvek k vývoji ekonomické aktivity zaznamená v souhrnu za celý rok pouze čistý vývoz. V příštím roce do značné míry odezní tlumící faktory z předchozích let a ekonomika vzroste o 1,8 %.

(Zdroj: ČNB)


Čtěte více:

HDP v 1. čtvrtletí 2013: Revizí hlouběji do recese
4.6.2013 9:10
Zdá se, že povodeň utopila i statistiky české ekonomiky. Zpřesněná dat...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data