Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká AT&T údajně nabídla 70 mld. eur za španělskou Telefóniku. Ta zprávu popřela

Americká AT&T údajně nabídla 70 mld. eur za španělskou Telefóniku. Ta zprávu popřela

17.06.2013 11:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký telefonní operátor AT&T vyjádřil zájem o převzetí španělské telekomunikační společnosti Telefónica, která působí i na českém trhu. Informoval o tom španělský list El Mundo s tím, že transakci v navrhovaném objemu 70 miliard eur zablokovala španělská vláda. Telefónica ale popřela, že by od americké společnosti přišel jakýkoli signál zájmu.

Podle El Mundo zástupce AT&T španělské vládě řekl o zájmu jeho firmy Telefóniku koupit a převzít i její dluh v celkové výši 52 miliard eur. Podle zdrojů listu to ale vláda nedovolila a využila svého práva zablokovat převzetí jakékoli firmy, kterou označí za strategickou pro národní zájmy. List uvedl, že o věci se diskutovalo na ministerstvech průmyslu a hospodářství i v úřadu premiéra Mariana Rajoye.

"Telefónica žádný kontakt ohledně zájmu o ni, ať již ústní nebo písemný, nezaznamenala," řekl nicméně agentuře Reuters mluvčí firmy. Ministr průmyslu José Manuel Soria dnes ve státní televizi řekl, že sice v únoru mluvil se zástupcem AT&T o možnostech expanze v Evropě, o Telefónice prý ale "nepadlo ani slovo". Akcie španělské firmy dnes ráno na madridské burze vzrostly v reakci na zprávu o více než tři procenta.

AT&T v poslední době hledá způsoby, jak expandovat mimo domácí trh. Převzetím Telefóniky by se stala největší telekomunikační společností na světě z hlediska tržní hodnoty, která by dosáhla téměř 300 miliard eur. V lednu letošního roku uvedl list Wall Street Journal, že AT&T zvažuje akvizici na evropském trhu, což ten den vedlo k posílení akcií nizozemského operátora KPN téměř o 5 procent. Spekulace o možném převzetí evropské telekomunikace do rukou americké společnosti vedl v úvodu roku k rally v sektoru.

Telefónica je kvůli expanzi minulých let vysoce zadlužená a její hospodaření v této době oslabuje ekonomická recese v Evropě a zvláště doma ve Španělsku, kde je bez práce 27 procent obyvatel v produktivním věku. Více než polovinou se na výnosech společnosti nyní podílí Latinská Amerika. V České republice je společnost se značkou O2 největším telekomunikačním operátorem na trhu. 


(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Španělská krize drtí firmy: Telefónica poprvé ruší dividendu i odkup akcií, zisk Santander -93 % kvůli špatným úvěrům
26.07.2012 12:31
Výsledky dvou klíčových španělských firem, telekomunikační skupiny Tel...
Spekulace o rozdělení operátora Vodafone mezi AT&T a Verizon padly a akcie s nimi
03.04.2013 9:46
Britského mobilního operátora Vodafone (2,2 EUR, -3,80%) se možná poku...
Telefónica chystá prodeje aktiv, spekuluje se i o ČR. Akcie nejníže za 9 let (+komentář)
04.04.2013 9:37
Telekomunikační skupina Telefónica SA připravuje další kolo prodejů ak...
Telefónica dle tisku zvažuje prodej svého operátora O2 v Irsku
03.06.2013 8:29
Zadlužená španělská telekomunikační společnost Telefónica SA zvažuje p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.02.2026
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 pct
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst