Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální barometr Caterpillar ukazuje mráz: Slabý výhled pro ekonomiku i komodity, zisk i tržby

Globální barometr Caterpillar ukazuje mráz: Slabý výhled pro ekonomiku i komodity, zisk i tržby

24.07.2013 14:25, aktualizováno: 24.7. 15:41
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Studenou sprchu pro vývoj hospodaření firmy i globální ekonomiky přinesla čísla průmyslového gigantu Caterpillar za druhé čtvrtletí roku. Zisk atakuje polovinu loňské úrovně, firma přistoupila ke zhoršení výhledu pro zisk i tržby celého roku 2013 a v ekonomice dál počítá s nízkým růstem, vysokou nezaměstnanosti a neznatelnou inflací. Poptávka po komoditách má ve druhé polovině roku oživit jen vlažně. Titul s kapitalizací přesahující 56 miliard dolarů v premarketu zareagoval 2% poklesem pod 84 dolarů za akcii, v úvodu řádného obchodování také klesá o necelá 2 % pod 84 USD.

Kvartální zisk Caterpillaru ve 2Q13 meziročně propadl na 960 milionů dolarů z 1,699 mld. USD před rokem. V přepočtu na akcii to znamená pokles na 1,45 USD z 2,54 USD před rokem. Tržby meziročně klesly na 14,621 miliardy dolarů z 17,374 mld. USD. Zisk na akcii dle firmy není přímo srovnatelný s konsensem trhu dle Bloomberg 1,68 USD. Konsensem pro tržby bylo 14,88 mld. USD. Firma v obou parametrech nicméně zaostala.

Pro celoroční hospodaření je klíčové zhoršení výhledu pro zisk i tržby. Celoroční zisk na akcii Caterpillar nově vidí na úrovni 6,50 USD při dosavadním výhledu 7,00 USD. Konsensem trhu je 6,81 USD/akcie, důvod pro pokles titulu. Ke zhoršení pod dosavadní očekávání trhu, posazené na úrovni 58,58 mld.USD došlo také u tržeb. Původní výhled 57 až 61 miliard dolarů celoročních tržeb Caterpillar redukuje na 56 až 58 miliard dolarů, tedy plně pod tržní konsensus. Další důvod poklesu titulu.

„Přesto, že naše tržby i zisk ve druhém čtvrtletí meziročně klesly, jsem potěšen výsledkem, jakého náš tým dosáhl. Kvartál přinesl řadu turbulencí a přes kladný efekt 135 milionů dolarů z vyrovnání se Siwei rozsáhlejší negativní dopady přinesly měnové pohyby a ztráty ze zajištění, další miliardu dolarů redukce zásob dealery a 1,2 miliardy dolarů našich vlastních. Tyto kroky jsou výrazně negativními faktory pro výsledek druhého čtvrtletí, ale na druhé straně znamenají, že na podobné již nedojde ve druhé polovině roku. Ve výsledku očekáváme, že naše ziskovost se ve druhé polovině roku bude zlepšovat,“ poskytl CEO firmy Doug Oberhelman komentář, který intenzitu negativní reakce trhu zmírňuje. „Ve druhé polovině roku počítáme s celkovým poklesem zásob u dealerů o 1,5 až dvě miliardy dolarů, což znamená, že se dostaneme pod poptávku. Tím směřujeme k oživení tržeb v roce 2014,“ dodal CEO.

Oberhelman připomněl, že celosvětově probíhá útlum těžby a firma, která je celosvětově největším dodavatelem těžební a stavební techniky (vedle toho vyrábí lokomotivy, plynové a dieselové agregáty či generátory), na to musí reagovat. Podniká proto kroky k redukci nákladů, včetně stavů zásob. V první polovině roku docházelo i k dočasnému přerušování provozu v továrnách Caterpillar. Ke konci 2Q13 došlo k meziročnímu poklesu celkové pracovní síly na 122.402 k 132.825 zaměstnanců, tedy o 10.423 zaměstnanců, včetně najatých o 20.056 lidí. Do stavů promluvily i divestice v čele s logistickou divizí Bucyrus.

Ze schváleného programu zpětného odkupu akcií do rozsahu 7,5 miliardy eur (již v roce 2007), prodlouženého do roku 2015, zbývá realizovat 2,7 miliardy dolarů, ve čtvrtletí firma nakoupila vlastní akcie za miliardu dolarů a totéž čeká ve 3Q.

Právě do komodit, vývoj jejichž cen a poptávky nyní Caterpillar tíží, firma výrazně expandovala v uplynulých dvou letech a sektor se stal nejsilnějším generátorem tržeb. Nyní firma přichází o zákazníky s poklesem globální poptávky. U ní Caterpillar ve druhé polovině roku čeká jen velmi slabé oživení, od globální ekonomiky jen slabý růst při vysoké nezaměstnanosti a nízké inflaci. Caterpillar očekává stagnaci cen železné rudy, pokračující nízké ceny termálního uhlí (zejména Asie a Austrálie) o třetinu pod loňským průměrem. U mědi očekává Caterpillar ve zbytku roku současné cenové úrovně. "Průzkumné práce v těžebním sektoru prakticky stojí, firmy čekají prudké odpisy investic," uvedl CEO Oberhelman.

„Komoditní supercyklus, charakterizovaný dlouhým obdobím růstu cen, končí a Caterpillar je vystaven špatným produktům ve špatné době,“ uvedl známý stratég a short seller Jim Chanos. Negativně nastaven je proto i vůči akciím Caterpillar. Maloobchodní prodej strojírenství (hlavně pro těžbu) vykázal celosvětově ve čtvrtletí 8% pokles při 21% poklesu v regionu Asie a Pacifiku.

Právě pod CEO Oberhelmanem firma koupila producenta těžebního vybavení Bucyrus za 8,8 miliardy dolarů v roce 2011, dále hongkongskou ERA Mining Machinery za pět miliard hongkongských dolarů loni. ERA si vyžádala odpis goodwill v rozsahu 580 milionů dolarů ve 4Q12.

(Zdroj: Caterpillar, Bloomberg, CNBC)


Čtěte více:

GE a Caterpillar osedlávají divokého koně asijského důlního sektoru
30.07.2012 11:48
Američtí giganti General Electric (GE) a Caterpillar jsou dobře připra...
Caterpillar (+3 %) hlásí oživení na americkém trhu, celoroční výhled poblíž očekávání trhu
28.01.2013 14:38
Světová jednička ve výrobě stavebních a těžařských strojů, americká sp...
Caterpillar srazil výhled pro zisk i tržby. Akcie ale podpořil zpětný odkup
22.04.2013 14:26
Průmyslový gigant Caterpillar, který svým výsledkem podobně jako GE sl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data