Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší vodárně světa prudce klesl zisk. Akcie (+2 %) drží stabilní výhled

Největší vodárně světa prudce klesl zisk. Akcie (+2 %) drží stabilní výhled

5.8.2013 10:52
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Francouzskému poskytovateli komunálních služeb Veolia Environnement se v pololetí prudce snížil čistý zisk. Firma, která působí také v České republice, se musela smířit se 4 miliony eur proti 162 miliony eur, se kterými největší světová soukromá vodárenská společnost hospodařila ve stejném období loni. Pokles zisku firma zdůvodnila náklady na restrukturalizaci a ztrátami v souvislosti se zpracováním odpadů v Německu.

Tržby Veolie se v prvním pololetí snížily o 3,3 procenta na necelých 11,1 miliardy eur. Výkonný ředitel Antoine Frérot nicméně uvedl, že společnost zaúčtování dalších mimořádných nákladů neočekává. Podnik také potvrdil hospodářské cíle pro letošní rok. Dle slov finančního ředitele Pierre-Francois Riolacciho se obchodní podmínky pro firmu v Evropě na počátku druhého pololetí stabilizovaly. „Neočekáváme oživení ekonomické aktivity, ale také ne další pokles,“ dodal. Akcie po těchto komentářích CEO a CFO nasadily k 2% růstu. Na provozní úrovni dosáhla Veolia Environment v 1H13 provozního zisku 539 mil. EUR nad očekáváním 511,3 mil. EUR, tržeb na očekávání. Potvrzený celoroční cíl se týká prodeje aktiv za 6 mld. eur, snížení čistého zadlužení o 8 až 9 miliard eur a výplaty dividendy na akcii 0,70 eur let 2013 i 2014. I po roce 2013 pak Veolia čeká růst organických tržeb o řádově 3 % ročně, u cash flow o 5 % ročně.

Veolia je pod tlakem kvůli ekonomické krizi. Firma loni byla nucena prodat majetek za 3,5 miliardy eur, aby snížila dluh. Stáhla se také zhruba z poloviny zemí, ve kterých působila.

Veolia vlastní německého zpracovatele odpadů, společnost Sulo Group. Dle Bloomberg se v její souvislosti Veolia se musela vyrovnat se snížením cen za recyklované materiály jako papír nebo kovy, které uškodilo její divizi zpracování odpadů.

Veolia poskytuje vodu 100 milionům lidem a stará se o odpadní vody 71 milionů lidí. Loni se společnosti podařilo vrátit k zisku, který činil 394 milionů eur proti předloňské ztrátě 490 milionů eur.

(Zdroj: Veolia, Bloomberg, Reuters, čtk)


Váš názor
 • nonono
  5.8.2013 11:06

  Na první pohled konečně dobrá zpráva,ale jinak se asi můžeme připravit na zdražení vody
  prorok
  • Zuzka
   5.8.2013 12:46

   Ptala ses na možnosti investice do vody.
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC