Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ukončí Itálie klid v eurozóně? Pád vlády za odsouzení, chce okolí Berlusconiho

Ukončí Itálie klid v eurozóně? Pád vlády za odsouzení, chce okolí Berlusconiho

05.08.2013 13:12, aktualizováno: 5.8. 14:48
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Delší období relativního politického klidu v eurozóně, přeneseného na finanční trhy, mohou ukončit kroky po odsouzení expremiéra Berlusconiho za daňové úniky. Sám prý chce podporovat italskou vládu, stoupenci ale hrozí opakem a požadují pro Berlusconiho prezidentskou milost.

Italské ulice ovládli stoupenci Berlusconiho. Včera večer demonstrovali před palácem Grazioli v centru Říma lidé, kteří na podporu Berlusconiho přicestovali z celé země. Oproti původním plánům se manifestace nezúčastnili vládní ministři za PdL, k davu ale osobně promluvil sám Berlusconi.
"Jsem nevinný," řekl Berlusconi a zopakoval dřívější argumenty, kterými se snaží dokázat, že jej soudy nespravedlivě pronásledují a snaží se jej odstranit z politiky. „Soudci mě odsoudili ke čtyřem letům vězení za daňové úniky ve výši sedmi milionů eur v letech, kdy moje televizní společnost Mediaset zaplatila italskému státu na daních přes 500 milionů eur," řekl. Dodal, že verdikt jej neodradí od dalšího angažmá v politice a také slíbil, že jeho strana bude nadále podporovat současnou vládu Enrika Letty. Připomeňme, že nemalou měrou i blízké pracovní i neformální vztahy Berlusconiho se strýcem Letty nakonec dovolily dohodu na italské vládě po předčasných volbách a stanutí Letty v roli premiéra.

Realitou ale je, že odsouzení lídra největší pravicové strany politickou scénu v Itálii značně rozkolísalo a další existence Lettova kabinetu velké koalice je i přes Berlusconiho proklamace nadále v ohrožení. Ministři PdL už dříve vyhrožovali, že vládu opustí, pokud se situaci kolem Berlusconiho nepodaří uspokojivě vyřešit. „jestli se společně rozhodneme to udělat, jsem na to připraven,“ uvedl Senátor za PdL Lucio Malan k výhrůžce hromadného odstoupení zákonodárců strany z italského parlamentu, pokud prezident neudělí Berlusconimu milost.

Šestasedmdesátiletý mediální magnát si ve čtvrtek vyslechl vůbec první pravomocný rozsudek ve své politické kariéře: za daňové úniky ve společnosti Mediaset dostal roční trest, který může odsloužit domácím vězení nebo při veřejně prospěšných pracích. Na zbytek se vztahuje dřívější amnestie. Berlusconi verdikt Nejvyššího soudu napadl a tvrdí, že je obětí justiční šikany. Stejně smýšlejí i jeho stoupenci.

Podle italských médií není příliš pravděpodobné, že by prezident Napolitano, který stanul v čele Itálie znovu poté, co se politici s vypršením jeho prvního mandátu nedokázali shodnou na novém jméně, a těší se silnému respektu, na něco takového přistoupil. Podle odborníků na právo prý navíc není v Itálii možné udělit milost člověku, který figuruje v dalších nedořešených případech jako obžalovaný.

Berlusconi nyní čelí například obžalobě z pohlavního styku s nezletilou a zneužití pravomoci v tak zvané kauze Rubygate, letos byl nepravomocně odsouzen také za vyzrazení úředního tajemství.

Růst napětí v Itálii se rozhodně nehodí Evropě v situaci, kdy je „chvíli klid“ a Německo stojí před parlamentními volbami. „Jakmile se objevily známky ekonomického oživení, prudce se zhoršuje politické klima,“ komentoval Nicolas Spiro z londýnské Spiro Sovereign Strategy. „Z ekonomického pohledu tato nestabilita nemůže přicházet v méně vhodnou chvíli,“ dodal.

Italský premiér Letta se má sejít s šéfem centrální banky Ignaziem Viscem a ministrem financí Fabriziem Saccomannim. Visco se obává, že politické nepokoje opět vyženou vzhůru výnosy na italském dluhu a ztíží snahy o oživení italské ekonomiky, uvedl list Il Messagero. Zatím to vývoj trhu nepotvrzuje, italský 10letý dluh obchoduje s výnosem 4,23 %, o 3 bps níže proti konci týdne.

Itálie přidává k politickému napětí v jižním křídle eurozóny. V minulém týdnu se španělský premiér Rajoy hájil v tamním parlamentu a odvracel volání po jeho rezignaci po skandálu s financemi strany. Rajoy přiznal, že „věřil někomu, komu neměl“ s odkazem na pokladníka strany Luise Barcenase.

Nejvyšší soud o Berlusconim rozhodl 1. srpna. V rámci italské justice je verdikt definitivní, ale Berlusconiho obhájci zvažují, že se obrátí na soud evropské úrovně. Dva soudy nižších instancí předtím vyměřily Berlusconimu čtyřletý trest za daňové úniky za jeho působení v mediální společnosti Mediaset. Podle obžaloby se zaměstnanci Mediasetu s Berlusconim v čele v 90. letech nezákonně obohatili o stovky milionů eur, když nakupovali vysílací práva přes zahraniční prostředníky za uměle navýšené ceny. Proces trval sedm let. Součást verdiktu, která Berlusconimu zakazovala po pět let vykonávat veřejnou činnost, soud vrátil soudu v Miláně. Zatím to znamená, že Berlusconi zůstává senátorem i vůdcem své vládní strany Lid svobody (PdL).

Prezident Giorgio Napolitano se snažil přispět ke klidu výzvou k důvěře v soudní systém. "Tato země potřebuje znovu nabýt klidu a soudržnosti v životně důležitých záležitostech, které ji příliš dlouho rozdělovaly a bránily zavést reformám," řekl. I premiér Enrico Letta vyzval ke klidu a "respektování soudu a jeho rozhodnutí". Barlusconiho tajemník v PdL a ministr dopravy Rocco Girlanda ale prohlásil, že kdokoli jiný než Berlusconi by byl v této kauze osvobozen. "Kdyby se jednalo o kohokoli jiného, proces by se ani nekonal, o verdiktu nemluvě. Je to rozsudek vynesený italským státem a musí být respektován, ale já s ním nesouhlasím. Je zřejmé, že zločin, z něhož byl Berlusconi obviněn, neexistuje," řekl Girlanda.

Ohrožení italské vládní koalice teď ale může přijít i ze strany středolevé Demokratické strany (PD). Mnoho jejích členů už tak není nadšeno z vládnutí společně s Berlusconim a jeho definitivní odsouzení pro ně může být záminkou pro vyvolání vládní krize. Tajemník strany Guglielmo Epifani po vynesení výroku soudu řekl, že by trest za daňový podvod měl být "respektován a vykonán".

Vůdce populistického Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo situaci přirovnal k pádu Berlínské zdi v roce 1989. "Berlusconi je politicky mrtev. Ať žije Berlusconi!" napsal na svém blogu.Kauzy italského expremiéra Silvia Berlusconiho:

FININVEST

Berlusconiho firma Fininvest získala díky rozhodnutí římského soudce Vittoria Metty v roce 1991 obří vydavatelství Mondadori, jež původně nabyla mediální skupina CIR Carla de Benedettiho. V roce 2003 byli Metta a Berlusconiho právník Cesare Previti odsouzeni v této kauze za korupci. Berlusconiho soud v roce 2007 očistil; dva roky nato ho soud v Miláně uznal spoluzodpovědným a firmě Fininvest nařídil zaplatit společnosti CIR odškodné 750 milionů eur (odvolacím soudem sníženo na 560 milionů eur).

MEDIASET

Kauza pojmenovaná podle největší italské soukromé televizní společnosti, v níž má její zakladatel Berlusconi majoritní podíl skrze svou rodinnou firmu Fininvest. Je to první proces, v němž byl Berlusconi odsouzen za obchodní aktivity. V minulosti byl buď zbaven obvinění, nebo se kauzy vlekly tak dlouho, až byly promlčené. Také tento případ se, i kvůli Berlusconiho imunitě jako premiéra, před soud dostal až v roce 2006 (ač šlo o činy z 90. let). Už napřesrok přitom vyprší promlčecí lhůta.

Loni v říjnu byl Berlusconi odsouzen za daňové úniky v této kauze ke čtyřem letům vězení, tříletému zákazu vykonávat veřejné funkce a se spoluodsouzenými k náhradě škody 10 milionů eur. Soud záhy uvedl, že trest se snižuje na rok díky amnestii. Letos v květnu odvolací soud potvrdil čtyřleté vězení a zvýšil zákaz výkonu veřejné funkce na pět let. Dnes rozsudek potvrdil italský nejvyšší soud, který ale zároveň nařídil revizi rozhodnutí o pětiletém zákazu vykonávání veřejných funkcí.

V případu bylo obviněno 11 lidí, kteří se údajně obohatili o stovky milionů eur tím, že k nákupu vysílacích práv na americké filmy pro Mediaset v 90. letech využili offshorové společnosti. Tři z obviněných, včetně šéfa Mediasetu Fedeleho Confalonieriho, byli zproštěni obžaloby, a čtyři vyvázli kvůli promlčecí lhůtě.

MILLS

Britský právník David Mills, pracující v 90. letech pro Berlusconiho, údajně dostal úplatek 600.000 dolarů za falešné svědectví ve dvou Berlusconiho korupčních procesech koncem 90. let. Mills byl v roce 2009 odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení, ale italský odvolací soud ho v únoru 2010 zprostil obžaloby kvůli promlčení; nařídil však Millsovi zaplatit úřadu premiéra, jímž byl tehdy Berlusconi, 250.000 eur za poškození pověsti.

Pět let vězení za korupci hrozilo i Berlusconimu. Proces, zahájený v roce 2007, byl ale několikrát pozastaven. Nejprve na základě zákona o imunitě, jenž ústavní soud později zrušil, a poté kvůli "legitimní překážce", jež umožňuje členům vlády odložit až na 18 měsíců jakékoliv probíhající soudní řízení, v nichž figurují. Tuto normu přijal parlament za Berlusconiho vlády. Loni v únoru byl Berlusconi v kauze Mills zproštěn obžaloby z důvodu promlčení.

NAHRÁVKY

Případ se týká odposlechu někdejšího opozičního levicového lídra Piera Fassina a tehdejšího šéfa italské banky Unipol Giovanniho Consorteho. Přepis jejich rozhovoru o možném převzetí banky BNL Unipolem zveřejnil v roce 2005 deník Berlusconiho bratra Paola Il Giornale. Bankovní transakci, jež se nakonec neuskutečnila, tehdy vyšetřovala policie, takže nahrávka měla zůstat v tajnosti. Letos v březnu uložil soud v Miláně Berlusconimu (76) rok vězení za vyzrazení úředního tajemství; rozsudek není pravomocný. Podle italského práva si také osoby starší 75 let mohou trest odpykat v domácím vězení. Na dva roky a tři měsíce do vězení byl odsouzen Paolo Berlusconi (63); oběma bratrům soud uložil zaplatit Fassinovi odškodné 80.000 eur.

RUBYGATE

Kauza nazvaná podle marocké tanečnice Karimy Mahrúgové, zvané Ruby, s níž měl údajně Berlusconi v roce 2010 placený pohlavní styk, když jí bylo 17 let (což je v Itálii trestné). Berlusconi i Mahrúgová to odmítají. V témže roce, kdy byl premiérem, také údajně vymohl u policie její propuštění z vazby, kde byla kvůli podezření z krádeže. Telefonát na policii Berlusconi přiznal s tím, že se domníval, že Ruby je vnučka tehdejšího egyptského prezidenta Husního Mubaraka, jemuž tak chtěl prokázat laskavost. Letos v červnu Berlusconiho soud prvního stupně odsoudil v této kauze k sedmi letům vězení; Berlusconi se odvolal.

Jako Rubygate II je označován proces, v němž Berlusconi není obžalován, ale týká se bujarých večírků v jeho vile v Arcore u Milána, kam mu Nicole Minettiová, Lele Mora a Emilio Fede měli obstarávat prostitutky; 19. července byli Mora a Fede odsouzeni za kuplířství k sedmi letům a Minettiová k pěti letům vězení.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, ANSA, Il Messagero, čtk)


Čtěte více:

Obraz Itálie dál černá: Hádky o prezidenta, nejsilnější strana v rozpadu a průmysl v propadu
19.04.2013 11:41
Ať už tohle všechno konečně skončí a jsou co nejrychleji nové předčasn...
Itálie nového prezidenta nenašla, tak podruhé zvolila Napolitana
22.04.2013 8:33
Dosavadní italský prezident Giorgio Napolitano byl dnes jako první hla...
Zhoršený rating Itálie od S&P tíží dluhopisy. Fitch odměnil Lotyše lepší známkou za přijetí eura
10.07.2013 8:28
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's včera zhoršila úvěrov...
Itálie letos vyjde z recese. Vidět to bude už ve 3Q, tvrdí ministr
29.07.2013 9:45
Italská ekonomika se v letošním čtvrtém čtvrtletí začne vymaňovat z ne...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data