Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pět hlavních úkolů pro budoucího šéfa Fedu

Pět hlavních úkolů pro budoucího šéfa Fedu

7.8.2013 18:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Pro Baracka Obamu je výběr nového šéfa Fedu možná nejdůležitějším rozhodnutím po jeho znovuzvolení prezidentem USA. Předními kandidáty jsou Janet Yellen, Lawrence Summers a Donald Kohn. Nový guvernér bude muset řešit klíčové problémy, za ty hlavní můžeme považovat následující:

Regulace a monitoring finančního systému. Nový šéf Fedu bude muset nastavit regulaci finančního systému tak, aby minimalizoval riziko dalšího kolapsu. Rámec nové regulace byl dán Dodd-Frank zákonem, regulátoři ale musí vyřešit řadu podrobností. Příkladem jsou problémy, které vyvolaly run na stínový bankovní systém. Nový guvernér by mohl mít velký vliv na to, jakou formu bude regulace nakonec mít. Objevit se mohou i nová témata, kterými se regulace bude muset zaobírat. Příkladem může být elektronická měna Bitcoin, protože její regulace bude pravděpodobně nabírat na váze s tím, jak se bude rozšiřovat její využívání. Stále důležitější bude i mezinárodní koordinace na tomto poli. Uvědomit si musíme i to, že regulátoři nemohou řešit problémy, o kterých nevědí. Důležitý je tedy také monitoring finančního systému. Fed si před krizí nebyl vědom řady problémů ve finančním sektoru a nemohl tak činit nic proto, aby krizi zabránil. Neměl potřebné informace a to se musí změnit.

Zlepšení komunikace. Problematická komunikace týkající se zmírnění tempa nákupů aktiv vedla nedávno ke zvýšení volatility na trzích. Fed se snažil svou komunikaci s veřejností zlepšit, zmíněná událost ale ukazuje, že tento proces není ani zdaleka u konce, přestože určitého pokroku dosaženo bylo. Fed nyní zveřejňuje očekávání jednotlivých členů FOMC i konsenzuální prognózy. Komunikace týkající se jejich propojení s konkrétními kroky Fedu je ale stále problémem.

Nová monetární pravidla. Před krizí se zdálo, že Fed jde směrem k čistému cílení inflace. Tento přístup znamená, že centrální banka se snaží o stabilizaci HDP a nezaměstnanosti udržením inflace na cílové úrovni, která je obvykle nastavena na 2 %. Finanční krize ale tento model zpochybnila a politika Fedu se dostala do problémů i během hluboké recese. Nyní existují návrhy na cílení nominálního HDP či na cílení vyšší inflace. Fed se také bude muset rozhodnout, jak bude reagovat v situaci, kdy se začne tvořit bublina na finančních trzích. Jak a kdy by se měl pokusit o její eliminaci? A jak to nejlépe učinit? Je pravděpodobné, že tato témata budou v následujícím období diskutována a nový šéf Fedu by měl mít odpovídající odborné znalosti týkající se těchto problémů. Nový směr bude nakonec hodně záviset na tom, jaký je jeho pohled na tuto věc.

Udržení nezávislosti. Kongres možná nakonec začne řešit dlouhodobý problém s dluhem, jisté to ale není. Pokud k tomu nedojde, Fed bude pod rostoucím tlakem, aby dluh monetizoval. Tedy aby tisknul peníze a za ně kupoval dluh od veřejnosti. To by mohlo vést ke zvýšení inflace a vina by byla kladena na Fed a na to, že kvůli němu Kongres nemusel řešit složité problémy týkající se rozpočtu. Fedu nedává nezávislost ústava, ale Kongres. Ani dnes není tato nezávislost dokonalá a je důležité, aby jeho nový guvernér čelil možným negativním snahám Kongresu.

Strukturální reforma systému. Během krize se začaly objevovat názory, že Fed se příliš zajímá o zájmy bankéřů na Wall Street a ne o to, co potřebují běžní lidé. Senátor Bernie Sanders stojí v čele snah o eliminaci vlivu bankéřů na rozhodování centrální banky a zejména snah o změnu způsobu výběru prezidentů jednotlivých regionálních bank. Nedávno dal jasně najevo, že jeho práce v této oblasti není ani zdaleka u konce.

Autorem je ekonom Mark Thoma.

(Zdroj: MoneyWatch)


 


Čtěte více:

Blíží se Bernankeho konec v čele Fed?
23.4.2013 17:38
Šéf americké centrální banky Ben Bernanke je na cestě z čela Fedu, int...
Souboj o Bernankeho nástupce: Yellenová vs. Summers
25.7.2013 17:59
Spekulace o tom, kdo od příštího ledna nahradí Bena Bernankeho na pozi...
Fed: Americká ekonomika se mírně lepší, stále potřebuje podporu
1.8.2013 8:23
Americká centrální banka (Fed) svou měnovou politiku nezměnila a nadál...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů