Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodní bilance eurozóny se v červnu zlepšila při nárůstu vývozu

Obchodní bilance eurozóny se v červnu zlepšila při nárůstu vývozu

16.08.2013 11:31, aktualizováno: 16.8. 12:14
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Eurozóna za červen vykázala přebytek obchodní bilance ve výši 17,3 miliardy euro. To je vyšší číslo než v květnu kdy přebytek činil 14,5 miliardy. Příznivý je rovněž vývoj obou stran obchodu. Nárůst přebytku je tažen zvýšením vývozu, meziměsíčně o 3 procenta. Dovoz naproti tomu rostl o 2,5 procenta.

Zlepšení v zahraničním obchodě je vidět také v úhrnu za celý první půlrok, kdy přebytek eurozóny meziročně výrazně narostl na 73,8 mld. EUR. Zde je ovšem vidět vliv slabé domácí poptávky při poklesu dovozů o 4 procenta, zatímco vývoz stoupl o 2 procenta.

Detaily ze struktury obchodní bilance jsou dostupné zatím pouze do května. Vypovídají o tom, že vývoz ze zemí eurozóny od ledna do května rostl prakticky plošně. Výjimkou jsou pouze suroviny. Největší vliv na zlepšení bilance měl vývoz dopravních prostředků a strojů. Naopak u dovozů došlo ve většině k meziročnímu poklesu, který je nejvýraznější u energií.

Více vyvážet se zemím eurozóny dařilo do Británie, Ruska nebo Turecka, naopak vývoz do Číny, Švýcarska nebo ČR klesal. Narostly dovozy z Turecka nebo Polska, klesly z Číny, Japonska, USA i Británie. Celkově největší vliv na zlepšení bilance v první části roku měl obchod s USA a Británií.

Celá Evropská unie hlásí za červen přebytek obchodní bilance 9,9 mld. EUR, tedy méně než v květnu, kdy to bylo 15,7 miliardy. Meziměsíčně vývoz stagnoval, zatímco dovoz stoupl o 1,8 procenta. Nejvíce k vývozu vně EU přispívá Německo, což těžko překvapí. Navíc jeho vývoz mezi květnem a červnem silně stoupl. Německo má také s vnějšími zeměmi největší přebytek, 12,7 miliardy euro. Tomu se žádná další země zdaleka neblíží.

Data o obchodní bilanci potvrzují, že se zemím eurozóny v první polovině roku dařilo zlepšovat zahraniční obchod, který se tak stal jedním z důležitých příspěvků k oživení ekonomiky. Platí to především pro Německo, které posílilo svou roli exportní mašiny eurozóny, ale i pro další země. Exportní úspěchy Německa se už začaly pozitivně projevovat na jeho domácí poptávce, kterou zatím využili především členové EU mimo společnou měnu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2025
15:48Cla a chaos – dějství druhé?
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data