Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Návrat do každodenní politiky v těchto volbách neplánuji. Můžu ale pomoci jiným

Klaus: Návrat do každodenní politiky v těchto volbách neplánuji. Můžu ale pomoci jiným

28.08.2013 13:41, aktualizováno: 28.8. 14:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Exprezident Václav Klaus nebude kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny. O svém návratu do politiky ale vážně uvažoval, uvedl ve svém dnešním tiskovém prohlášení. Podle Klause by sice bylo možné vytvořit novou stranu, která by mohla uspět, ale nesplňovala by jeho představy. Klaus je ochoten v příštích měsících pomoci jiným stranám, které budou kandidovat.

"Po velmi intenzivní práci a desítkách schůzek a jednání jsem zjistil, že v krátkém čase, který do voleb zbývá, lze sice vytvořit volební subjekt, který by určitým způsobem mohl uspět, ale nesplňoval by představy, s nimiž se v politice pohybuji, a který by i při případném volebním úspěchu mohl v politice dlouhodobě standardně působit. Proto jsem se – po dlouhém a bolestném rozhodování – rozhodl v těchto volbách nekandidovat," uvedl bývalý prezident v prohlášení na svém webu.

Klaus dále dnes uvedl, že v průběhu následujících dvou měsíců chce rád aktivně pomáhat těm, kteří do volebního souboje půjdou a nevyloučil svou následnou další angažovanost v politice. "Po uskutečnění předčasných voleb a po seznámení se s jejich výsledkem jsem připraven – společně se všemi, kteří o to budou stát – se ptát, co s pravicí v naší zemi a s jejím dosud nejvýraznějším představitelem, Občanskou demokratickou stranou, v budoucnu učinit," uvedl bývalý předseda ODS.

Bývalý prezident sice neuvedl, koho by před volbami mohl podpořit, pochválil však úsilí šéfky Suverenity. "K různým spekulacím chci jasně říci, že nejvíce pozitivního v tomto pokusu o rychlé vytvoření nového politického subjektu vykonala Jana Bobošíková. Našel jsem v ní největší ochotu hledat řešení, které by mohlo integrovat velmi různorodou skupinu lidí obdobně cítících vážnou situaci naší země a tragický stav naší politické scény. Jí chci poděkovat zvlášť," uvedl dnes Klaus.

Politolog Tomáš Lebeda ČTK řekl, že kdyby se Klaus rozhodl do voleb jít, mohlo to bývalo vést k ještě větší dezintegraci pravice. K dalšímu štěpení ale podle něj může exprezident přispět i v případě, že nějakému subjektu vysloví podporu například nějakým dobře mířeným výrokem. Pokud podpoří odpadlíky z ODS, bude právě tato strana ohrožena, soudí.

Lebeda podotkl, že se Klaus rozhodl rozumně. "Hrozil by mu neúspěch," míní politolog. Po jeho návratu volalo jen několik vyhraněných stran nebo frakcí, doplnil. Sociolog Jan Herzmann ale v dnešní Mladé frontě Dnes řekl, že případná nová strana zaštítěná Klausem by měla šanci dostat se do Sněmovny.

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Od dnešního vydání rozhodnutí ve sbírce se odvíjejí lhůty pro vyhlášení předčasných voleb do Sněmovny. Prezident je musí vyhlásit tak, aby se konaly do 60 dnů po konci současné Sněmovny, avšak nejpozději 50 dní před jejich konáním. Zeman už dříve uvedl, že termín voleb stanoví na 25. a 26. října.

(Zdroj: Klaus.cz, ČTK)


Čtěte více:

Fischer a Klausovi čelí trestním oznámením kvůli údajné korupci při prezidentských volbách
10.07.2013 10:08
Nový ministr financí Jan Fischer a bývalý prezidentský pár Václav a Li...
Policie vyšetřuje Klausovu amnestii kvůli možné korupci
02.08.2013 8:52
Protikorupční policie vyšetřuje okolnosti novoroční amnestie bývalého ...
Předčasné volby budou 25. a 26. října, potvrdil Zeman. Vznikne nová strana s Klausem?
23.08.2013 15:22
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se budou konat ve dnech 25. a 2...
Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Volby mohou přát malým stranám
28.08.2013 10:40
Prezident Miloš Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Dolní k...

Váš názor
  •  
    28.08.2013 16:10

    Děkujeme, vy už nepomáhejte. Škoda, že jste se nedal dohromady s Bobo, to by byla smrtelná tragikomedie. Co na to Mach?
    Velkamedvědice
  • proboha
    28.08.2013 15:57

    nedělejte z toho sociopata zachránce národa !!! děkuji.
    Jesse
  • KLAUS = MOZKOMOR
    28.08.2013 15:45

    KLAUS = MOZKOMOR. Lidský odpad, chudák asi netuší, že existuje peklo....
    Václav
  •  
    28.08.2013 15:01

    je to úděsný..ten chlap nepřinesl národu nic,ale odnesl si všechno.ani ta velká privatizace nebyla jeho myšlenkou nýbrž pana Ježka.dělal jednu prasečinu za druhou,za jeho vlády šla ekonomika cu grunt,vzpomeňme na jeho balíčky. presidentem byl zvolen nečestně.a co jeho amnestie.a přes to všechno si ještě troufá vyskakovat,zatím co by měl zalézt hluboko pod zem a tam se modlit aby mu národ nenakopal jeho řiť a ještě jsou tu bobošice,(ta kandidovala i za ksčm,a napakovala se bruselu) a další kujoni,kteří by ho vytáhli opět na světlo politického nebe.což jsme už tak degenerovaní??????
    bob
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data