Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Italské dokumenty: Schodek rozpočtu je meziročně dvojnásobný, dluh stoupne na nový rekord

Italské dokumenty: Schodek rozpočtu je meziročně dvojnásobný, dluh stoupne na nový rekord

16.9.2013 20:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Fiskální konsolidace v Itálii se prudce nedaří. Italský veřejný dluh se příští rok zvýší na nový rekord 132,2 % HDP z loňského dosavadního maxima 127 %. Plyne to z dnešního návrhu nového ekonomického a fiskálního výhledu ministerstva financí. Nová předpověď výrazně překračuje dosavadní prognózu, podle níž dluh v roce 2014 stoupne na 129 procent HDP.

Už v letošním roce se přitom poměr italského dluhu k ročnímu výkonu ekonomiky dostane na 130,4 procenta HDP, uvádí se v dokumentu, který dnes získala agentura Reuters. Ministerstvo má svou novou prognózu vývoje ekonomiky a veřejných financí zveřejnit v pátek.

Podle dokumentu Itálie nemůže připustit, aby rozpočtový deficit v tomto roce překročil hranici tří procent HDP. Tím by riskovala, že se vrátí na "černou listinu" Evropské komise, která zahrnuje země s nadměrnými deficity. Komise nedávno dala najevo, že trvá na tom, aby Řím letos snížil schodek pod unijní limit tří procent HDP.

Rozpočtový deficit italské vlády za prvních osm měsíců roku dosáhl zhruba 60 miliard eur a je proti stejnému období loňského roku dvojnásobný, sdělilo italské ministerstvo financí na počátku měsíce. Itálie letos plánuje snížit deficit veřejných financí na 2,9 procenta HDP z loňských tří procent.

Itálie patří k nejzadluženějším zemím Evropy. V minulých dvou letech patřila mezi státy, na které se v rámci dluhové krize eurozóny upírala největší pozornost. Italský premiér Letta uvedl, že státní dluhopisy země znovu reagují růstem na politické napětí. Dnes i jim ale pomohlo odstoupení amerického kandidáta do čela Fedu, jestřába Summerse, a u 10leté splatnosti výnos klesl o 0,12 % k 4,46 %.

(Zdroj: Reuters, čtk, Bloomberg)


Váš názor
  • už i Italové ?
    16.9.2013 21:51

    V mládí jsem často slýchal moudro: mladý ital v létě nepracuje a v zimně tančí . Netušil jsem že to platí i o mladém řekovi, španělovi , portugalci atd. Kdo bude další? Mladý francouz, nebo už i němec? Možná už to lze klidně říci jednoduše o mladém EUropanovi. Proč by dělal něco jinak? Místo práce stačí poslat žádost do Bruselu. , nějaký ten ROP se jistě najde a zase bude dobře . Evropo Evropo , kdy už konečně pochopíš , že jsi v pr...li a dluhy už nikdy nesplatíš? Ani nechci domýšlet jaké řešeni "sjednocenou" evropu čeká. Ujme se řešeni ádovo nástupkyně Anžela?
    karel v
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data