Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch potvrzuje rating Komerční banky, České spořitelny i ČSOB. Matky podporou i brzdou…

Fitch potvrzuje rating Komerční banky, České spořitelny i ČSOB. Matky podporou i brzdou…

01.10.2013 16:25, aktualizováno: 1.10. 16:46
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Ratingová agentura Fitch potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků Komerční banky, České spořitelny i ČSOB se stabilním výhledem. Uvedla, že by mohlo dojít na zlepšení ratingu při důvodu pro lepší hodnocení mateřských skupin. To ale v dohledné době nečeká… Akcie Erste dnes v Praze posílily o 1,5 % na 614 Kč, Komerční banky o 1,1 % k 4275 Kč.

Hodnocení závazků České spořitelny pokračuje na stupni „A/a-„ se stabilním výhledem. Určeno je zejména pohledem Fitch na 98% akcionáře, kterým je rakouská bankovní skupina Erste Group. Fitch označuje Českou spořitelnu za jádrovou divizi Erste s klíčovým postavením v rámci CEE trhů. Upozorňuje na vysokou integraci aktivit ČS a Erste. Hodnocení České spořitelny je shodné, jako skupiny Erste.

Také u Komerční banky Fitch zdůrazňuje „strategický význam“ pro skupinu Societe Generale, která je proti hodnocení „A-„ Komerční banky známkována o stupínek výše na „A“. „Role Komerční banky je jasná – největší a nejvýkonnější divize Societe Generale v regionu střední a východní Evropy,“ uvedla Fitch. Komerční banka je SocGen ze 60 % vlastněna, zbytek připadá na roztříštěné vlastnictví na volném trhu.

Výjimkou v pohledu Fitch není ani ČSOB. Opět je na ni nahlíženo jako na „strategickou divizi skupiny KBC v CEE regionu“ a stejně jako u České spořitelny a ČSOB je počítáno s podporou mateřské skupiny v případě potřeby. Ratingem dlouhodobých závazků ČSOB je „BBB+“ s výhledem „stabilním“, ratingem skupiny KBC „A-„ s výhledem „stabilním“. „KBC nedávno ČSOB ustanovila jednou ze tří klíčových divizí po boku domácího belgického trhu a mezinárodních aktivit,“ připomněla Fitch.

Fitch uvedla, že pro každou ze tří uvedených tuzemských bank existuje prostor ke zvýšení ratingu při pohledu na ně samostatně. Rating entity ze skupiny je ale určován mateřskou společností a zde Fitch kvůli „jasné snaze o omezení podpory pro systémové významné banky v Evropě“ na dohledném horizontu zlepšování ratingů neočekává.

Celkově Fitch Českou spořitelnu, Komerční banku i ČSOB hodnotí kladně při jejich 57% podílu na aktivech celého bankovního sektoru v ČR v první polovině roku jako banky solidně ziskové, se stabilní kvalitou aktiv, silnou kapitálovou i likviditní pozicí a střízlivým poměrem úvěrů k depozitům. Také refinanční riziko hodnotí jako nízké.

(Zdroj: Fitch, Bloomberg)


Čtěte více:

KB – Fitch snižuje rating o jeden stupeň kvůli ochabnutí pomocné ruky od SocGen
18.07.2013 17:52
Spirála snižování úvěrových známek agentury Fitch už dospěla z Francie...
Standard & Poor’s potvrdila rating ČR, letos čeká schodek rozpočtu na 3 %
26.07.2013 18:49
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s potvrdila České repub...
Předčasné volby v ČR nenesou riziko pro rating, říká Fitch. Zásadní změnu fiskální politiky nečeká
22.08.2013 14:25
Vyhlídky konání předčasných voleb v Česku nemají přímý dopad na rating...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2026
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví
8:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ uzavřela dodatečné financování ve výši 8,9 mld. Kč k existující úvěrové smlouvě
8:52ČEZ založil ČEZ Energy, ETF lákají rekordní miliardy a Lucid propouští  
6:06Šéf JP Morgan je překvapen výkonem akciových trhů. Na ekonomiku se podle něj valí „malá tsunami“
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba