Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden na pražské burze: Telefónica je PPF, koruna v rukou ČNB. CETV -25 %

Týden na pražské burze: Telefónica je PPF, koruna v rukou ČNB. CETV -25 %

08.11.2013 19:33
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Notně živý, zlomovými událostmi z firem i ekonomiky nabitý. Takový byl právě uplynulý týden na pražské burze. Index PX z něj odchází posílen o 4,55 bodu či 0,45 %, akcie ČEZ silnější o bezmála 5 %, akcie CETV slabší o pětkrát tolik.

Úvod nového týdne odstartovala pražská burza na růstové vlně, když si index PX připsal 1,07% zisk. Pozitivní sentiment panoval v celém středoevropském regionu, kde růst například maďarského trhu přesáhl hranici 2 %. Den přinesl odhad ceny, za kterou PPF koupí majoritu v Telefónice CR. V průběhu úterního obchodování kopírovala pražská burza naopak okolní negativní sentiment, index PX ztratil 1,02 % a končil na 1015bodové úrovni. Událostí dne bylo spíše než ranní výsledky Telefóniky CR za 3Q potvrzení všech předchozích spekulací: PPF dohodla s Telefónikou SA koupi 65,9% podílu v české Telefónice CR za 2,464 miliardy eur, na ceně 305,60 za akcii.

Středeční seance přinesla na lokální trh překvapivý růst, který byl plně v režii energetických titulů jako je ČEZ a NWR. V kladných číslech ale končili i bankovní zástupci. Index PX si připsal 1,4% zisku za celkově nadprůměrného objemu ve výši 921 milionů korun. Z české ekonomiky přišlo potvrzení oživení tuzemského průmyslu (v září +7,1 % y/y při oček. 6,3 %), ale také prohloubení propadu stavebnictví po letní sezóně (-9,5 % y/y v září po -8,1 % v srpnu). Obchodní bilance v září skončila přebytkem 35,1 mld. při vyšší dynamice vývozu nad dovozem. Čísla reportovalo NWR.

Čtvrtek pražské burze přinesl solidní 1,3% zisk a vedle výsledků Komerční banky a Fortuny další zlomovou zprávu: ČNB spustila devizové intervence směrem oslabení koruny a vyhlásila cíl držet korunu kolem 27 k euru. Obratem vstoupila na trh v rozsahu miliard korun. Koruna skokově oslabila a později dotáhla cílovou hranici 27 CZK/EUR. Z kroku obratem těžily zejména duální emise na pražské burze a v čele s financemi: Erste +4 %, VIG téměř také. Závěr týdne na pražské burze pak proběhl v režii prodejních účtů, když index PX propadl o 2,15 % níže na 1 018 bodovou úroveň. Hlavními viníky tohoto vývoje byly především bankovní tituly v čele s Komerční bankou, na které se odehrál silný výběr zisků.

V celotýdenní bilanci je vítězem ČEZ se zhodnocením o 4,8 % k 567,2 . Pomohl mu kladný sentiment v energetickém sektoru v Evropě. Týdenní růst o 4,34 % k 116,65 z pozitivních kvartálních čísel vykřesala Fortuna. O 2,8 % výše končí Erste, zisky připisuje také VIG, i díky výše zmíněnému kroku ČNB.

Na sestupné straně daleko od všech se ztrátou 24,7 % u 43,9 figuruje CETV. Titul byl v nedávné době drcen výsledky a výhledem, nadto prodeji akcií „insiderem“. O více jak 4 % níže končí Telefónica CR a to na rovných 300 za akcii. Otázkou na titulu je nabídková cena PPF na minoritní podíly investorů po koupi většinového podílu od Telefóniky SA a očekávání, zda PPF bude chtít titul stáhnout z burzy. O necelá 4 % níž končí Komerční banka a, jak bylo opakovaně řečeno, musela by představit opravdu královská kvartální čísla i výhled, aby obhájila dosavadní sérii postupného zpevňování. Čísla byla slušná, pokles je umírněný… 

Vítězové a poražení pražské burzy v právě uplynulém týdnu:
Růsty % změna Závěr Kč Poklesy % změna Závěr Kč
ČEZ 4,80 567,20 CETV -24,70 43,90
Fortuna 4,34 116,65 TMR -5,81 535,00
Erste 2,67 687,60 Telefónica CR -4,15 300,00
VIG 1,69 1020,00 Komerční banka -3,76 4560,00
Orco 0,52 58,10 NWR -2,16 27,20
Pegas 0,17 591,00 PM ČR -1,02 10700,00
Unipetrol -0,87 170,00

 


Telefónica CR – Dění na titulu přiblížila zlomové zprávě již pondělní informace FT na úrovni zdrojů, že PPF kupuje většinový podíl od Telefóniky SA za zhruba 2,5 miliardy eur. Zprávou úterka bylo potvrzení dosavadních spekulací o převzetí majoritního podílu v tuzemské Telefónice CR skupinou PPF z rukou mateřské Telefóniky SA, kterému předcházely kvartální výsledky operátora.

Finanční skupina PPF kupuje 65,9% podíl v české Telefónice CR za 2,5 mld. eur, což představuje zhruba 305,6 na akcii. Odměna sestává z 2,06 mld. eur v hotovosti po dokončení transakce a 404 mil. eur odložených plateb během 4 let. K tomu v listopadu skupina Telefónica SA obdrží dividendu z české dcery 260 milionů eur. Transakci bude následovat povinná nabídka na odkup podílů od zbývajících akcionářů, kde lze čekat shodnou nabídkovou cenu s cenou odkupu majoritního podílu, tedy 305,6 za akcii. Část investorů v úterý přistoupila k okamžité likvidaci pozic namísto vyčkávání po několik měsíců na dokončení nabídky odkupu ze strany PPF.

V úterý ráno před trhem Telefónica CR reportovala 3Q výsledky. Dosáhla meziročně o 23,5 % nižšího čistého zisku 1,35 mld. a meziročně o 7 % nižších tržeb 11,70 mld. . Potvrdila celoroční výhled, který počítá s mírným meziročním poklesem OIBDA marže (41,4 % v roce 2012) při investicích do 6 mld. . V samotném 3Q byl výsledek na úrovni OIBDA 4,89 mld. o 7,2 % meziročně slabší při očekávání 4,52 mld. . Ve 3Q dosáhla OIBDA marže úrovně 41,9 %, shodně s obdobím před rokem.

Analytici Erste ve středu zvýšili doporučení na titulu na "držet" z "redukovat" a cílovou cenu na 305,6 z 280 . Dorovnali očekávanou nabídkovou cenu pro ostatní akcionáře v rámci budoucí povinné nabídky PPF po převzetí majoritního podílu. Takovou nabídkovou cenu očekává Patria. Erste zaspekulovala, že PPF bude chtít dosáhnout plné kontroly nad Telefónikou CR, a tak by „minoritářům“ mohla nabídnout cenu – zřejmě jen mírně – nad touto úrovní. Renaissance Capital zvýšila cílovou cenu pro Telefónicu CR na 299 z 290 , doporučení na stupni „prodat“ bylo ponecháno.

Pro akcie Telefóniky CR jsou relevantní také výsledky jeho konkurenta T-Mobile. Za devět měsíců roku reportoval ve čtvrtek 10,2% pokles tržeb, 16,4% pokles EBITDA a pětinový pokles ARPU u zákazníků mobilních služeb.

Martin Štefunko z PPF v pátek uvedl, že cena 63,6 mld. za 65,9% podíl v Telefónice CR je přiměřená a PPF je připravena odkoupit všechna práva minoritních akcionářů. Schválení EK skupina očekává ve druhé polovině ledna. Analytik Patria Direct Tomáš Tomčány ze slov Štefunka dovozuje, že nabídka za menšinové podíly v Telefónice CR může být pod 305,6 Kč/akcie za většinový podíl. Po oznámení dohody PPF s Telefónikou SA ohledně Telefóniky CR zvyšuje Patria cílovou cenu a ponechává doporučení "redukovat".

Erste – V pondělí v Praze připsala 3% zisk k 690 . Erste se okrajově týkají zprávy z Maďarska, kde plánuje vláda prodloužení zvýhodněných splátek FX hypoték do příštího roku za uměle nastavených směnných kurzů, nesoucích ztráty bankám. V úterý Erste neudržela maxima u 700 a ustoupila zpět k 680 .

Komerční banka – Titul před čtvrtečními výsledky připisoval další zisky a s přičtením těch nedávných postavil 3Q report do pozice velmi silných čísel, nebo nenaplněných očekávání a nepodložených růstů a ústupu z dosažených úrovní. Ve čtvrtek před trhem Komerční banka reportovala výsledky, které mírně předčily konsensus díky nižším nákladům rizik v retailovém i korporátním segmentu. Kvartální čistý zisk banky dosáhl 3,25 miliardy korun, nad konsensem 3,15 mld. . Náklady rizik potěšily úrovní 380 milionů korun při očekávání 525 mil. , mírně za konsensem 5,34 mld. je úrovní 5,29 miliardy korun čistý úrokový výnos banky. Celkově jsou představená 3Q čísla mírně pozitivní. Banka vidí výplatu dividendy z letošního výsledku u horního okraje dlouhodobě vytčeného výplatního poměru 60 – 70 % čistého zisku. Výhled pro náklady rizik pro 4Q je směrem nahoru do rozmezí 500 až 600 milionů korun, stále ale příznivý.

V pátek na Komerční banku dolehl více jak 5% výběr zisků. Propad se zastavil až pod 4 600 úrovní, kde se situace stabilizovala. Závěrečná aukce byla ale opět v režii prodejních účtů, když titul končil na 4560 . Komerční banka ve čtvrtek po výsledcích pořádala konferenční hovor pro analytiky. Patria vnímá představený výhled banky jako konzervativní. Pozitivní je posun dividendového výplatního poměru k horní hranici cílového pásma 60 - 70 %, nicméně posunutí pásma nad hranici 70 % není v současnosti příliš pravděpodobné. Cílovou cenu Patria potvrdila po konferenčním hovoru na čerstvě po výsledcích stanovených 4300 Kč/akcii, doporučení ponechává "DRŽET".

CETV – Titul v úvodu týdne nepodpořila zpráva o prodeji 360 tisíc kusů akcií členem managementu Fredem Langhammerem. Ten jej realizoval při průměrné ceně 2,9146 USD/akcie s výnosem z investice 1,05 mil. USD. V týdnu své čtvrtletní výsledky reportoval největší akcionář CETV, Time Warner, který v přepočtu na akcii vydělal více, než se očekávalo. Sázky na kapitálovou injekci do CETV ze strany TWX byly podporou pro dluhopisy CETV, jejichž výnos (splatnost v září 2016) klesl z 20měsíčního maxima předchozího týdne.

Unipetrol – V pondělí byla ukončena plánovaná odstávka rafinérie Kralupy nad Vltavou České rafinérské a všechna zařízení běží ve standardním provozu. Unipetrol se s Shell dohodl na koupi jejího 16,335% podílu v České rafinérské za 27,2 milionu USD. Unipetrol tak navýší svůj podíl na 67,555 %, čímž získá kvalifikovanou většinu hlasů.

ČEZ – Titul ve středu bez nových zpráv na kladném sentimentu u energetik připsal 4 % k 560 . TO nejvíce předurčilo jeho týdenní výkon. Členské státy EU v pátek v souladu s dřívějšími indikacemi schválily návrh Evropské komise pro nápravu trhu s emisními povolenkami. Proti mělo podle neoficiálních informací hlasovat jen Polsko a Kypr. Podle zdrojů Bloomberg mělo Německo tlačit své zástupce v EU k tomu, aby navrhovanou direktivu pro dočasné snížení nabídky emisních povolenek v systému EU-ETS o 900 mil. kusů schválili. Bulharsko, Lucembursko i Česká republika měly v poslední době také indikovat, že návrh podpoří. Dalším krokem by nyní měla být diskuze nad konkrétním zněním celé směrnice.

NWR – Těžební skupina ve středu před otevřením trhu oznámila výsledky hospodaření nad odhady. Těžař vykázal sice čistou ztrátu 122,3 milionu eur, ale po očištění o jednorázové položky byl 48,5 milionu eur, zatímco trh očekával ztrátu 61,9 milionu eur. Rovněž následně zazněly víceméně pozitivní komentáře během konferenčního hovoru. Vedení vyjádřilo víru, že do konce roku dospěje k dohodě s horníky OKD o nové kolektivní smlouvě (ad dále), dále věří v dojednání nových smluv s věřiteli a navíc vidí mírně zlepšení na trhu s uhlí. Šéf OKD a výkonný ředitel NWR Ján Fabián ve čtvrtečním online rozhovoru zmínil mimo jiné pokračující restrukturalizaci a stabilizaci vývoje cen uhlí. Zaměstnanci OKD dali v referendu odborářům svolení, aby vyhlásili stávku. Hlasování se zúčastnilo přes 60 % zaměstnanců a se stávkou souhlasilo více než 90 % z nich. Zatím není jisté, zda odboráři stávku skutečně vyhlásí. Rozhodovat o tom budou příští týden.

Fortuna – Titul ve čtvrtek před trhem zveřejnil výsledky za období prvních devíti měsíců roku. EBITDA skupiny od ledna do září vzrostl o 36,2 % na 18,1 milionu eur. Hodnota přijatých sázek dosáhla výše 405,2 mil. EUR, to znamená meziroční růst o 21,3 %. Tento růst byl podpořen zejména rozmachem sázení po internetu na všech trzích. Fortuna potvrdila celoroční výhled, akcie reagovaly růstem. 


V příštím týdnu pokračuje tuzemská výsledková sezóna v úterý před zahájením trhu kvartálními čísly energetiky ČEZprognóza výsledků zde, v pátek pak se svými výsledky přijde Philip Morris ČR – přehled výsledkové sezóny sledujte zde. Jednotlivé zprávy k tuzemským akciovým titulům naleznete v sekci Akcie - ČR.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.08.2021
19:24SAB Finance a.s.: Oznámení o zasedání valné hromady
17:09Obavy z viru potápějí ropu i akcie v USA, dobrá čísla z firem nestačí  
17:03Pro trpělivé a vůči riziku odolné investory
14:25Meme akcie jsou pro spekulanty, říká profesor financí Jeremy Siegel. Co si myslí o ETF a ESG investování?
13:29Stellantis v pololetí zpět v černých číslech a s lepším výhledem. Zlepšení dodávek čipů ale brzy nečeká
13:21Výnosy Alibaby nedosáhly na odhady trhů
13:05Duchovní opium a elektronické drogy. Tencent dnes po trvdé kritice Číny klesal až o 11 procent
11:12Michal Křikava: Silně kapitalizované KB pomohly k lepšímu zisku nižší opravné položky  
10:34BMW je po loňské ztrátě opět v zisku, výhled a problémy s čipy ale posílají akcie dolů
9:20Sanofi převezme biotechnologickou společnost Translate Bio zabývající se vývojem mRNA vakcín
9:15Rozbřesk: Kondice průmyslu zůstala i v červenci příznivá
8:47Začátek evropského obchodování může být většinou v červeném. Pohnou čísla KB jejími akciemi?  
8:35Americký regulátor léčiv urychluje plnohodnotné prověření vakcíny od Pfizer/BioNTech
8:17KB s kvartálním ziskem nad odhady, chce svolat akcionáře kvůli prozatímní dividiendě
7:43Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 30.6.2021 (2Q 2021)
6:13Připoutejte se, i tento srpen mohou jet evropské akcie z kopce  
02.08.2021
22:08V drtivém finiši zvítězil Nasdaq  
17:52Zlato a měď, čínské úvěry a americké trhy
17:47Akciím i dluhopisům se daří při sázkách na podporu  
16:57Americký průmysl v červenci opět o trochu méně aktivní, cenové tlaky přestaly stoupat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Activision Blizzard Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Alteryx Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Amgen Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Bayerische Motoren Werke AG (06/21 Q2)
BP PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
Caesars Entertainment Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
ConocoPhillips (06/21 Q2, Bef-mkt)
Corsair Gaming Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Cummins Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Devon Energy Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Domino's Pizza Group PLC (03/21 Q1)
DuPont de Nemours Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
KKR & Co Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lyft Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Microchip Technology Inc (06/21 Q1, Aft-mkt)
Natixis SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Nikola Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Occidental Petroleum Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Phillips 66 (06/21 Q2, Bef-mkt)
Poste Italiane SpA (06/21 Q2)
Societe Generale SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Warner Music Group Corp (06/21 Q3, Bef-mkt)
7:30Infineon Technologies AG (06/21 Q3)
8:00Stellantis NV (03/21 Q1)
12:55Under Armour Inc (06/21 Q2)
13:00Discovery Inc (06/21 Q2)
13:00Marriott International Inc/MD (06/21 Q2)
14:00Ralph Lauren Corp (06/21 Q1)
14:00SolarWinds Corp (06/21 Q2)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m