Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
South Stream se Gazpromu dál prodražuje, i když Kreml nařizuje šetřit

South Stream se Gazpromu dál prodražuje, i když Kreml nařizuje šetřit

20.12.2013 16:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Výstavba podmořského plynovodu South Stream, jehož cílem je přivést ruský plyn po dně Černého moře do jihovýchodní Evropy a Itálie a obejít Ukrajinu, se pro Gazprom, který jeho realizaci dostal od Kremlu nařízenu, stává stále těžším balvanem. Plynárenský moloch nedávno o polovinu navýšil odhad nákladů na rozšíření plynovodní sítě na jihu Ruska, tzv. Jižního koridoru, nutného pro zajištění patřičné exportní kapacity South Streamu.

V aktuálních materiálech k investičnímu programu Gazpromu se cena Jižního koridoru pohybuje kolem 740 mld. rublů, což je o 45 % nad lednovým odhadem té samé položky. Základní technické charakteristiky projektu se přitom nezměnily. Letos už společnost do výstavby koridoru vložila přes 100 mld. rublů, přičemž i v tomto roce došlo k překročení plánovaného rozpočtu – o 31 %. Z podrobnějšího rozpisu se všech příčin nákladové inflace dopátrat nelze: výdaje na potrubí vzrostly o 15 %, v případě kompresních stanic došlo k navýšení o 7 %. Nejvíc nabobtnalou položkou – na 37násobek – jsou „různé“ náklady, jejichž přený obsah znám není.

V rámci Jižního koridoru je třeba od Nižněgorodské oblasti k břehům Černého moře položit 2446 km nového potrubí a postavit 10 nových kompresních stanic. Hlavní z nich – Russkaja – bude v první fázi dosahovat výkonu 224 MW. Po dokončení South Streamu, který by měl při plné kapacitě přepravovat 64 mld. m3 plynu ročně, bude muset být výkon stanice navýšen 448 MW, což zhruba odpovídá kapacitě jednoho reaktoru v Dukovanech. Russkaja se tak stane nejvýkonnější kompresní stanicí na světě, jelikož překoná konkurenční Portovou (366 MW), která pumpuje surovinu do podmořského plynovodu Nord Stream, jdoucího po dně Baltu.

Většina ruských analytiků se při vysvětlení neustálého zdražování South Streamu, které převyšuje celkovou inflaci v ekonomice i strojírensko-montážního sektoru, nechce pouštět na tenký led spekulací. Podle některých je možné, že původní odhad Gazpromu neodpovídá realitě kvůli neočekávaně těžkým podmínkám v terénu a klimatu jižního Ruska. Jiní tvrdí, že se management snaží zajistit příjmy pro známé z řad subdodavatelů a prostředníků. Jednu takovou praktiku, při níž byly tendry na trubky vypisovány v ohromném množství, takže je žádná z válcoven nemohla sama splnit, a proto musely svůj odbyt prodat prostředníkovi, už plynárenskému molochu zatrhl antimonopolní úřad.

Vláda od Gazpromu a dalších státních monopolů typu železnic a elektrárenských sítí požaduje zvýšení efektivity a úsporné zacházení s vydělanými či půjčenými penězi. Za tímto účelem jim zmrazila tarify pro příští rok a v následujících dvou povolila růst jen tempem inflace. To znamená, že domácí ceny plynu, elektřiny či lístků na vlak budou v blízké budoucnosti stoupat jen velmi pozvolna. Hubnoucí kúra by měla monopoly přinutit k redukci nákladů a větší efektivnosti.

Gazprom kvůli zmrazení tarifů očekává v příštím roce pokles kapitálových výdajů o 52 mld. rublů na 724 mld. rublů. V dalších dvou letech by měly být škrty v investičních plánech ještě drastičtější. Právě v tomto období je v plánu hlavní část stavby Jižního koridoru a South Streamu.

Přípravné stavební práce začaly už v roce 2011. První dodávky by do Evropy měly začít proudit v roce 2015. O rok později by přes potrubí mělo být přepraveno 15,75 mld. m3 plynu, dál pak 47 mld. m3, přičemž plné kapacity, tedy 63 mld. m3 ročně, by měl projekt dosáhnout už v roce 2017. Polovinu suroviny by měla odebírat Itálie, která se tak snaží diverzifikovat dodávky z neklidné severní Afriky. Akcionáři podmořské části plynovodu jsou krom Gazpromu (50 %), italský koncern Eni (20 %), německý Wintershall (15 %) a francouzská energetika EdF (15 %). Podmořský úsek South Streamu bude měřit 900 km a měl by stát 10 mld. EUR. Pozemní úseky na územích Bulharska, Srbska a Maďarska přijdou na 6 mld. EUR. Podle Gazpromu by od hlavního potrubí měly být vedeny odbočky do Chorvatska a Bosny a Hercegoviny.

(Zdroje: Kommersant, Eurasia Daily Monitor, ČTK) 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva
13:05Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, vzrostla na deset procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data