Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ta naše povaha česká aneb co o nás vypovídají dávné citáty

Ta naše povaha česká aneb co o nás vypovídají dávné citáty

26.12.2013 5:30
Autor: Petra Mirovská, KSB

Nejsem sice příznivcem generalizace národních charakterů, nicméně na bonmotu, že k typickým rysům Čechů patří věčná nespokojenost, která se nezřídka proměňuje v závist, něco pravdy asi bude. Ostatně samotní Češi si podle průzkumů připisují z negativních vlastností nejčastěji právě závist. Krajánci, kteří žijí v různých zemích s pozitivnější náturou, dokonce často uvádějí jako zvláštní rys české povahy zálibu ve zvláštním  otevřeném negativismu. Publicista Tomáš Krystlík napsal v jednom ze svých fejetonů, že typický Čech si nepřeje se mít stejně dobře, jako movitější soused, nýbrž chce souseda stáhnout na svou, nižší úroveň. Má-li soused kozu, typický Čech si přeje, ať sousedovi koza pojde.

Zákonodárci nám k Novému roku připravili zbrusu novou právní normu, která bude do jisté míry reflektovat i naše typické vlastnosti. Nový občanský zákoník (NOZ), který nabude účinnosti 1. ledna 2014, totiž zavádí zákonné termíny „svévole“ a „škodolibosti“.

V obecném slova smyslu „svévole“ znamená „zvůli“ a „škodolibost“ pak „zlomyslnost“. V právním slova smyslu představují dle důvodové zprávy k NOZ svévole i škodolibost kvalifikované případy vystupňovaného úmyslu, kdy svévole směřuje ke způsobení škody, zatímco škodolibost k osobě poškozeného. V prvém případě má tak škůdce svévolné potěšení z toho, že škodí, lhostejno komu, kdežto v případě škodolibosti má sice škůdce stejné potěšení, že škodí, tentokrát ovšem z toho, že působí škodu určité osobě. Ve výše uvedeném příkladu s kozou tedy sousedovi.

Oddávání se ať už svévolnému či škodolibému škození bude mít po Novém roce své praktické důsledky. Poškozenému bude totiž škůdce povinen nahradit nejenom obvyklou cenu poškozené či zničené věci, ale i tzv. cenu zvláštní obliby. Tou je mimořádná cena, která zohledňuje zejména osobní vztah poškozeného k věci, tedy nemajetkové aspekty. Vedle reparační funkce tak bude náhrada za poškozenou věc plnit i funkci satisfakční (popř. penální). Cena zvláštní obliby se bude určovat obdobným způsobem jako výše satisfakčních plnění za újmy ryze nemajetkové: výši určí a zdůvodní poškozený, a pokud na ni škůdce nepřistoupí, případně pokud se strany nedohodnou na narovnání, rozhodne o výši ceny zvláštní obliby soud.

Není však jisté, zda nová právní úprava postih typicky českého škodolibého (popřípadě svévolného) škození zabrání. Již slovutný Ciceron varoval dávné římské zákonodárce, řka: „čím více zákonů, tím méně spravedlnosti“. Důležité totiž není ani tak to, jaká všechna ušlechtilá a krásně znějící pravidla a principy si vtělíme do našich zákonů, jako spíš to, nakolik a zda vůbec se nějakými pravidly a principy chceme řídit. Pokud se pak rozhlédneme do naší dávné i méně dávné minulosti, nelze se ubránit určité obavě, že naplnění mohou spíše dojít slova českého velikána Járy Cimrmana: „Každý zbytečný zákon je zbytečný…“.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba