Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetický šotek opět zaútočil! Zničil další novelu zákona o podporovaných zdrojích energie

Energetický šotek opět zaútočil! Zničil další novelu zákona o podporovaných zdrojích energie

23.01.2014 5:30
Autor: Tomáš Sequens, KŠB

Energetického šotka nikdo nikdy neviděl, ale o jeho zlotřilých činech slyšíme dennodenně. Jeho specialitou je likvidace i těch nejušlechtilejších úmyslů a plánů na poli podporovaných zdrojů energie, zejména formou vnášení nejrůznějších nepravostí a nejasností do jinak ctnostně a vzorně připravené legislativy.

Snad poprvé jsme o Energetickém šotkovi mohli slyšet v roce 2005, kdy do tehdejšího zákona o obnovitelných zdrojích vpašoval onu slavnou klauzuli o maximálně možném poklesu ceny „zelené“ elektřiny o pouhých 5 % ročně. Přijetí novely tohoto zákona se pak šotkovi podařilo oddalovat tak dlouho, až valná většina všech rozestavěných obřích solárních parků byla dokončena (alespoň papírově).

Následně obloudil mysl zákonodárců, kteří  - pomíjejíce předtím daný zákonný příslib faktické nezměnitelnosti podmínek podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů – zanesli náš právní řád podivuhodnými instituty solárního odvodu a daně darovací z bezplatně alokovaných emisních povolenek.

Ani Ústavní soud nebyl jeho řádění ušetřen a tak byl vydán nález, dle něhož náhlé uvalení 28% faktické daně je souladné s ústavním pořádkem České republiky, ledaže by taková daň daný subjekt „rdousila“. Ústavní soud tehdy vyšel z toho, že jde o institut mimořádný a dočasný – na což však Energetický šotek bryskně reagoval, když nenápadnou novelou nového zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou protlačil Parlamentem prostřednictvím vlády odborníků a pro jistotu ve zrychleném režimu, prodloužil dobu trvání solárního odvodu z původních 3 let na celou dobu trvání životnosti solárních elektráren. Pravda, již ve zcela zanedbatelné výši 10%.

Ani nový zákon samotný nezůstal skryt šotkově pozornosti. Nejdříve šotek zmátnul všechny zúčastněné opakovaným odkládáním, schvalováním a zamítáním dané normy, aby pak následně učinil z tohoto zákona vhodný text pro kabalistické vykladače a odborníky v teorii množin. Zda výrobci elektřiny využívající podporované zdroje energie měli na základě tohoto zákona hradit „složku ceny za distribuci na krytí nákladů spojených s podporou elektřiny“, a to s ohledem na elektřinu, kterou takový výrobce sám spotřebuje, aniž by mu přitom taková elektřina byla distribuována, ví asi jen šotek sám.

Zásahy Energetického šotka provedené již zmiňovanou poslední novelou nového zákona jsou - vedle prodloužení solárního odvodu - vydařené i v dalších směrech. Novela nově definovala onu „složku ceny za distribuci“, a to jako mnohem srozumitelnější „cenu na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny“. Nepochybně díky šotkovi však zákon o podporovaných zdrojích opomenul doplnit, komu se daná cena (stanovená ve výši 495 Kč/MWh) má v současnosti vlastně hradit. A na možný šotkův „majstrštyk“ upozornili v poslední době daňaři. Nelze podle nich vyloučit, že k této ceně není možné  - na rozdíl od předchozího systému - připočítávat DPH, neboť již nejde o součást ceny za distribuci (coby služby, která je předmětem DPH), ale o jakýsi quasi poplatek, který, stejně jako třeba poplatek za užívání veřejného prostranství, předmětem DPH být nemůže.

Naši vládní legislativci čelí zdá se opravdu nebezpečnému stvoření. Až takovému, že se člověk musí znovu a znovu ptát, zda nám ta podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů k něčemu vůbec je.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.09.2022
15:06Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete
8:45Víkendář: Další prasklá bublina
24.09.2022
22:50Volby v Česku: Nejvíc zastupitelů mají nezávislí, ze stran lidovci. ANO vede ve městech a první kolo senátních voleb
15:03Co budou italské volby znamenat pro finanční trhy? Průvodce klíčovými sektory
8:39Víkendář: Anomálie amerického finančního sektoru?
23.09.2022
22:00Akcie na Wall Street zakončily slabý týden dalším propadem  
18:10Britská vláda zmasakrovala dluhopisy i libru. Závěr týdne pod tíhou špatných zpráv  
17:56S&P 500 za 9 dní ztrácí 10 %. V rámci DJIA dnes neroste ani jedna akcie  
17:21Mercedes si kvůli možnému přidělování plynu vyrábí součástky do zásoby
17:21IPO Porsche: Složitá transakce s příznivou valuací. Plus jedna výhoda proti konkurenci
15:55IEA: Prodej elektromobilů letos vystoupí na rekord, zvýší se jejich tržní podíl
15:45Dostanou se sazby nad inflaci?
12:57Stratégové hází na evropských akciích ručník do ringu. Rally do konce roku nepřijde
12:07Británie sníží daně nejvíce od roku 1972, na pomoc s energiemi chce dát 60 miliard liber
11:29Evropské výrobní podniky čelí vysokým cenám energií, služby slabé poptávce. Podnikatelská aktivita eurozóny opět klesla
11:19Perly týdne: Firmy budou potřebovat vaše peníze a dolar může dál posilovat
10:30Evropská data podpořila obavy investorů, trhy znovu červené  
9:10Rozbřesk: Máme před sebou volební víkend
9:01ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
8:51Evropské burzy mají před indikacemi z průmyslu nakročeno do zelena. Dolar nedaleko maxima  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo