Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetický šotek opět zaútočil! Zničil další novelu zákona o podporovaných zdrojích energie

Energetický šotek opět zaútočil! Zničil další novelu zákona o podporovaných zdrojích energie

23.1.2014 5:30
Autor: Tomáš Sequens, KSB

Energetického šotka nikdo nikdy neviděl, ale o jeho zlotřilých činech slyšíme dennodenně. Jeho specialitou je likvidace i těch nejušlechtilejších úmyslů a plánů na poli podporovaných zdrojů energie, zejména formou vnášení nejrůznějších nepravostí a nejasností do jinak ctnostně a vzorně připravené legislativy.

Snad poprvé jsme o Energetickém šotkovi mohli slyšet v roce 2005, kdy do tehdejšího zákona o obnovitelných zdrojích vpašoval onu slavnou klauzuli o maximálně možném poklesu ceny „zelené“ elektřiny o pouhých 5 % ročně. Přijetí novely tohoto zákona se pak šotkovi podařilo oddalovat tak dlouho, až valná většina všech rozestavěných obřích solárních parků byla dokončena (alespoň papírově).

Následně obloudil mysl zákonodárců, kteří  - pomíjejíce předtím daný zákonný příslib faktické nezměnitelnosti podmínek podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů – zanesli náš právní řád podivuhodnými instituty solárního odvodu a daně darovací z bezplatně alokovaných emisních povolenek.

Ani Ústavní soud nebyl jeho řádění ušetřen a tak byl vydán nález, dle něhož náhlé uvalení 28% faktické daně je souladné s ústavním pořádkem České republiky, ledaže by taková daň daný subjekt „rdousila“. Ústavní soud tehdy vyšel z toho, že jde o institut mimořádný a dočasný – na což však Energetický šotek bryskně reagoval, když nenápadnou novelou nového zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou protlačil Parlamentem prostřednictvím vlády odborníků a pro jistotu ve zrychleném režimu, prodloužil dobu trvání solárního odvodu z původních 3 let na celou dobu trvání životnosti solárních elektráren. Pravda, již ve zcela zanedbatelné výši 10%.

Ani nový zákon samotný nezůstal skryt šotkově pozornosti. Nejdříve šotek zmátnul všechny zúčastněné opakovaným odkládáním, schvalováním a zamítáním dané normy, aby pak následně učinil z tohoto zákona vhodný text pro kabalistické vykladače a odborníky v teorii množin. Zda výrobci elektřiny využívající podporované zdroje energie měli na základě tohoto zákona hradit „složku ceny za distribuci na krytí nákladů spojených s podporou elektřiny“, a to s ohledem na elektřinu, kterou takový výrobce sám spotřebuje, aniž by mu přitom taková elektřina byla distribuována, ví asi jen šotek sám.

Zásahy Energetického šotka provedené již zmiňovanou poslední novelou nového zákona jsou - vedle prodloužení solárního odvodu - vydařené i v dalších směrech. Novela nově definovala onu „složku ceny za distribuci“, a to jako mnohem srozumitelnější „cenu na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny“. Nepochybně díky šotkovi však zákon o podporovaných zdrojích opomenul doplnit, komu se daná cena (stanovená ve výši 495 Kč/MWh) má v současnosti vlastně hradit. A na možný šotkův „majstrštyk“ upozornili v poslední době daňaři. Nelze podle nich vyloučit, že k této ceně není možné  - na rozdíl od předchozího systému - připočítávat DPH, neboť již nejde o součást ceny za distribuci (coby služby, která je předmětem DPH), ale o jakýsi quasi poplatek, který, stejně jako třeba poplatek za užívání veřejného prostranství, předmětem DPH být nemůže.

Naši vládní legislativci čelí zdá se opravdu nebezpečnému stvoření. Až takovému, že se člověk musí znovu a znovu ptát, zda nám ta podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů k něčemu vůbec je.

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.10.2016
12:00Project Syndicate: Mohou evropské banky zachránit EU?
11:54Evropa od úvodu ztrácí, DAX -1 %
11:21Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
11:00Citi: Dolarový cyklus je u konce, vše může skončit monetárním chaosem
10:26Oslabení dolaru může táhnout výběr zisků před rizikovými událostmi  
10:00Český start-up Apifier získal investory: Incomming ventures a Spread Capital
9:38Rozbřesk – Mario Draghi se snaží v Berlíně obhájit ECB
9:17Technická analýza - Bez významných makrodat může měnový pár EURUSD pokračovat v konsolidaci
8:56Praha open – Trhy se budou dopoledne pohybovat kolem nuly  
8:33Ropa a Apple srazily akcie v Asii. Tamní akciové trhy většinou oslabovaly  
25.10.2016
22:03Wall Street zakončila v červeném, Under Armour po výsledcích -13 %
18:00Pět růstových akcií, kterým by investoři měli nyní věnovat pozornost
17:52Summary - Orange, Fiat Chrysler, Visa, Caterpillar, GM, Procter & Gamble
17:24Nervózní libra doléhala i na euro, ale akciím pomohla  
17:00Praha close - Trh zisky neudržel, CETV a O2ČR po výsledcích v plusu
17:00Procter & Gamble šetřil, odprodával značky...a potěšil investory
16:47Největší výrobce brýlí Luxottica zvýšil příjmy
15:30Zmrtvýchvstání a pak propad: Monte dei Paschi
15:00Facebook vyráží na Čínu
14:54Technická analýza - DAX je z pohledu techniky nastaven na pokles. Výsledková sezóna ho však může poslat výše

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů