Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v eurozóně za leden znovu zpomaluje, jádrová je ale vyšší

Inflace v eurozóně za leden znovu zpomaluje, jádrová je ale vyšší

31.1.2014 11:13, aktualizováno: 31.1. 11:49
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

 Inflace ve spotřebitelských cenách v eurozóně dál zpomalila. Předběžná čísla ukázala, že meziroční růst cen dosáhl v lednu 0,7 procenta po 0,8 procenta v prosinci. Odhad byl přitom nastavený na zrychlení na 0,9 procenta. Že budou data nižší, včera silně naznačily údaje za Německo, přesto jejich potvrzení znamená negativní zprávu.

Na druhou stranu ovšem nepříznivý dojem z těchto čísel tlumí jádrová inflace. Ceny bez energií a potravin v lednu meziročně stouply o 0,8 procenta, což je v souladu s konsensem a mírně nad 0,7procentním růstem v prosinci.

Celkový index v prosinci táhly směrem dolů hlavně energie, jejichž ceny jsou meziročně níž o 1,2 procenta. Opačný byl vliv potravin, které jsou oproti loňskému lednu naopak o 1,7 procenta dražší. Ceny služeb rostou v eurozóně o 1,1 procenta, ceny zboží ale pouze o 0,2 procenta.001

V meziměsíčním srovnání se harmonizovaný index spotřebitelských cen za leden snížil o 1,1 procenta. Jádrový index dokonce klesl o 1,8 procenta po nárůstu v prosinci.

Data z eurozóny přinesla negativní zprávy na úrovni celkové inflace, která se dál drží velmi nízko. Nízké hodnoty a sestupný trend stále vidíme také u jádrové inflace. Její lednový mírný nárůst ale znamená, že data celkově nevidíme jako výzvu ECB k bezprostřední reakci. Centrální banka sice o připravenosti uvolnit politiku hovoří, stále ale není jasné, jaký nástroj by dostal přednost a mírné zvýšení jádrové inflace by mělo poskytnout ještě čas na rozhodnutí. Riziko, že k uvolnění politiky nakonec dojde, se však o něco zvýšilo.


Váš názor
  •  
    31.1.2014 11:23

    A já pořád říkám,že Evropě chybí šíbři typu Klauze, Kalouska a Sígra.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data