Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo tvoří evropskou ztracenou generaci?

Kdo tvoří evropskou ztracenou generaci?

17.2.2014 12:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Zdá se, že nezaměstnanost v eurozóně konečně dosáhla vrcholu. Krize nezaměstnanosti ale zůstává jednou z hlavních politických a ekonomických výzev Evropy. I optimistické scénáře růstu implikují, že bude trvat roky, než dosáhneme výraznějšího snížení počtu nezaměstnaných. Tíha této krize je přitom ve společnosti rozprostřena velmi nerovnoměrně a periferie eurozóny čelí problému, kterému se často říká „ztracená generace“. Obavy budí zejména nezaměstnanost mezi mladými Řeky a Španěly, která dosahuje 50 %. Výrazně lepší není situace ani v Itálii a Portugalsku, kde nezaměstnanost mezi mladými dosahuje 40 %. Následující tabulka shrnuje projekce nezaměstnanosti od Evropské komise: 

001
 
V celé eurozóně by letos nemělo dojít ke zlepšení, příští rok by měla nezaměstnanost klesnout na 11,8 %. V Řecku by měla v roce 2015 dosáhnout 24 %, ještě vyšší by měla být v Portugalsku (25,3 %). Naopak v Německu by měla nezaměstnanost klesnout z 5,4 % v roce 2013 na 5,1 % v roce 2015. Následující graf porovnává celkovou míru nezaměstnanosti s mírou nezaměstnanosti mladých (červeně). 

002
 
Míru nezaměstnanosti mladých zkresluje to, že velká část této skupiny studuje a není proto součástí pracovní síly. Poměr nezaměstnaných k celkové pracovní síle je tak v tomto případě odchýlen směrem nahoru. Namísto toho lze použít poměr nezaměstnaných k celkovému počtu lidí mezi 15 – 24 lety bez ohledu na toho, jakou pozici na trhu práce mají. V grafu jsou tyto odhady uvedeny zeleně. Podle nich už situace není ani zdaleka tak alarmující jako při pohledu na tradičně počítanou míru nezaměstnanosti mladých.

Pouhý pohled na nezaměstnanost ve věkové skupině by byl ale příliš zjednodušující. Většina zemí na periferii eurozóny utrpěla výjimečně vysoký pokles zaměstnanosti i ve věkové skupině od 25 do 34 let. Pro lidi v tomto věku je navíc mnohem složitější a také méně efektivní reagovat na dlouhodobou nezaměstnanost prodloužením doby studia či dalším vzděláváním. S tímto vývojem souvisí i prudce rostoucí dlouhodobá nezaměstnanost mladých. V současné době je již asi 40 – 60 % nezaměstnaných ve věku mezi 25 – 29 lety bez práce po dobu delší než jeden rok.

Zdroj: Deutsche Bank


Váš názor
  • je to jednoduché
    17.2.2014 13:05

    Kovbojové v EU si nechrání trh a neznají merkantelizmus,ani o něm nikdy ti ekonomové neslyšeli,pracovní místa jsou v Číně
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC