Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oudéa: Komerční banka je nejlepší retailovou bankou Société Générale mimo Francii

Oudéa: Komerční banka je nejlepší retailovou bankou Société Générale mimo Francii

05.03.2014 12:37
Autor: IHNED.cz

Česko je jednou z nejzdravějších zemí Evropy, pokud jde o veřejné finance a celkovou konkurenceschopnost, řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny šéf francouzské banky Société Générale Frédéric Oudéa.

"Pakliže se bavíme o tom, zda byly problémové státy schopny vrátit se na finanční trhy, pak je vidět, že je krize již překonána. Jestliže mluvíme o úrovni nezaměstnanosti, schopnosti ekonomiky růst, stále je před námi ještě hodně práce," říká o stavu ekonomické krize současný šéf francouzské banky Société Générale Frédérica Oudéy. A zároveň chválí i "svou dceru" Komerční banku

iHNedHN: Na českém bankovním trhu se v posledních letech objevili noví hráči, jak velká to je pro vás konkurence?

Jistě, pokud jde o retailové bankovnictví, je tu větší konkurence, ale to samé je i ve Francii. Je na nás, zda budeme schopni neustálých inovací a jak kvalitní služby budeme poskytovat klientům.

V roce 2010 jsem řekl, že když celá skupina splní určité společné cíle, pokud jde o spokojenost našich klientů, každý náš zaměstnanec, ať již pracuje kdekoli, dostane 40 akcií Société Générale. Počátkem letošního roku jsme ta kritéria splnili, takže každý zaměstnanec, který u nás pracuje od roku 2010, bude těmito akciemi odměněn. 
 
HN: Jak důležitá je Komerční banka pro Société Générale?

Komerční banka je největší a nejlepší retailovou bankou Société Générale mimo Francii. Takže je pro nás bezpochyby důležitá. Zároveň, jak jsem již zmínil, působí v jedné z nejzdravějších evropských ekonomik, což je podstatné. Je důležité působit v makroekonomicky příznivém prostředí.

HN: V Česku se v poslední době objevily obavy, že by Komerční banka mohla být přeměněna na pouhou pobočku Société Générale, což by národnímu regulátorovi ČNB ztížilo dohled nad bankou. Zvažujete podobný krok?

Takový plán neexistuje. Nevidím důvod, proč bychom něco takového činili a měnili současné uspořádání.

HN: Je krize eurozóny za námi?

Pakliže se bavíme o tom, zda byly problémové státy schopny vrátit se na finanční trhy, pak je vidět, že je krize již překonána. Jestliže mluvíme o úrovni nezaměstnanosti, schopnosti ekonomiky růst, stále je před námi ještě hodně práce.

Velkým krokem kupředu je bankovní unie, ať již jde o zajištění stability, důvěry v systém a zlepšení financování některých ekonomik, například Itálie nebo Španělska. Jinak řečeno, společnosti v těchto zemích by měly mít lepší přístup k úvěrům, a to za obstojných podmínek.

Kromě toho je ale třeba dalších opatření. Státy samotné musejí přistoupit ke strukturálním reformám a na úrovni celé eurozóny je třeba najít cestu, jak zrychlit její ekonomický růst. Cestou je podle mne větší sblížení rozpočtových a daňových politik a také větší shoda na tom, jak má vypadat a jaké strategické cíle by měl mít evropský bankovní, energetický nebo telekomunikační sektor. Abychom byli schopni konkurovat Spojeným státům, nesmějí být tyto sektory roztříštěné, ale musejí být silné a schopné investovat.

HN: Jaká je tedy vaše vize ekonomické a politické budoucnosti eurozóny?

Evropa a eurozóna stojí před volbou, kterou bude muset učinit během několika čtvrtletí. Vidím dva možné scénáře. Buď ty reformy a iniciativy, které mají vést k větší integraci a konkurenceschopnosti, zaberou a pak se zvedne úroveň ekonomiky, a tím pádem i politická podpora vůči eurozóně půjde nahoru.

Pak je tu ale jiný scénář, ekonomika poroste stále pomalu, bude vysoká nezaměstnanost a pak bude samozřejmě politická podpora eurozóně nižší, minimálně tu budou silnější protievropské strany. Nejsem politik, ale myslím, že budeme silnější, když budeme integrovanější.


Váš názor
  • bodejt
    05.03.2014 13:36

    za dobu 20let jsem jim narval už 1,5milionu na urocích
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university