Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Barroso: EU Ukrajině poskytne pomoc ve výši asi 300 mld. korun

    Barroso: EU Ukrajině poskytne pomoc ve výši asi 300 mld. korun

    05.03.2014 15:36
    Autor: ČTK

    Evropská unie je připravena Ukrajině poskytnout během několika příštích let finanční pomoc ve výši nejméně 11 miliard eur (zhruba 300 miliard korun) v podobě půjček a záruk. Program pomoci Kyjevu dnes v Bruselu představil předseda Evropské komise José Barroso. Jde o obdobný objem prostředků, jaký loni Ukrajině přislíbilo Rusko předtím, než prezident Viktor Janukovyč v listopadu odmítl chystanou dohodu o přidružení Ukrajiny k EU.

    Barroso uvedl, že suma zahrnuje různá opatření plánovaná na následující roky. Pomoc má být poskytnuta v součinnosti s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Evropskou investiční bankou (EIB) a částečně je podmíněna podpisem dohody Ukrajiny s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), uvedl Barroso.

    "Balík v úhrnu přinese celkovou podporu ve výši nejméně 11 miliard eur v několika příštích letech z rozpočtu EU a od mezinárodních finančních institucí v EU," vysvětlil šéf unijní exekutivy.

    Barroso uvedl, že jde o krátkodobé až střednědobá opatření. Zahrnují tři miliardy z rozpočtu EU, z toho 1,6 miliardy eur ve formě půjček. Další tři miliardy eur nových úvěrů poskytne Evropská investiční banka v období 2014 až 2016. Pět miliard eur pak má poskytnout EBRD.

    Unie rovněž chce Ukrajině poskytnout obchodní výhody vyplývající z asociační dohody, kterou Kyjev nepodepsal. EU dále hodlá zemi pomoci s energetickými zdroji zpětnými dodávkami zemního plynu na Ukrajinu.

    Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger už v úterý oznámil, že Evropská unie pomůže Ukrajině uhradit Rusku dluh za dodaný plyn. Ukrajinský Naftogaz dluží podle něj ruskému Gazpromu zhruba dvě miliardy dolarů (asi 40 miliard Kč). Moskva pohrozila Kyjevu přerušením dodávek plynu.

    Balík pomoci má být ve čtvrtek představen také šéfům států a vlád na bruselském summitu EU.

    Spojené státy v úterý Kyjevu přislíbily pomoc ve výši jedné miliardy dolarů (zhruba 20 miliard korun) na pomoc překonání problémů v energetice.

    Kyjev odhaduje, že by potřeboval v příštích dvou letech půjčit 35 miliard dolarů.

    Ukrajinský parlament v úterý ratifikoval dohodu s EU o poskytnutí půjčky ve výši 610 milionů eur, která byla dohodnuta ještě loni při přípravě smlouvy o přidružení Ukrajiny k EU. O půjčce Ukrajině v Kyjevě jedná i tým MMF, který by podle expertů mohl Kyjevu poskytnout první kredit ve výši tří miliard dolarů.

    Rusko po listopadovém odvolání ukrajinského podpisu pod asociační smlouvou s Evropskou unií slíbilo Kyjevu půjčku 15 miliard dolarů (asi 300 miliard Kč) a třetinovou slevu na zemní plyn. Po únorové změně poměrů v Kyjevě byla půjčka pozastavena a slevu na plyn chce Rusko s platností od druhého čtvrtletí zrušit.


    Váš názor
    •  
      06.03.2014 9:57

      Z cizího se dobře rozdává.
      Hans
      •  
        06.03.2014 10:05

        Jasně že jsou z našich daní, ale napřed je museli vytisknout:-) Víme přece, jak ECB funguje... no v kažém případě to dopadne blbě.
        Jesse
    •  
      05.03.2014 16:02

      Jsem sám, komu ty prachy přijdou vyhozený do luftu??
      Kapi
      • Čtete i jiné stránky
        05.03.2014 18:21

        http://slovak.ruvr.ru/news/2014_03_05/Ostrelovacov-v-Kyjeve-najali-lidri-Majdanu-2970/ Začínam chápat moslimy proč tak mají rádi Ameriku.
        jářku
      • Barroso - ultranacionalista
        05.03.2014 16:45

        Barooso a celá - jeho banda podporujou ultranacionalisty v Kyjevě ! Tím podporuje fašizmus a sám sa stáva fašistou. Jak je to možné že, když EU je mnohonárodostné.Lidé otevřete už oči, než bude pozdě.
        jářku
      • ani ne:-)
        05.03.2014 16:43

        Za prvé: jsou to natištěné peníze... za druhé: zaplatíme to přes ESM... a za třetí: Ukrajina pak zbankrotuje :-) Ve skutečnosti je to jen další krok do pekla, protože tuto pomoc nedávají kasty v Bruselu zadarmo, ale za úroky, na které Ukrajina nevydělá. Jsem zvědav, jakou protislužbu si návdavkem vymyslí...
        Jesse
        • Re: ani ne:-)
          06.03.2014 9:56

          Nejsou to natištěné peníze, jsou to peníze z naších daní. Neexistuje mechanismus, jak by se natištěné peníze z ECB dostaly do rozpočtu EU.
          Hans
      • Klika,
        05.03.2014 16:19

        ze jim tam nacpou jen koruny :-)
        hm
    Aktuální komentáře
    03.08.2026
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
    9:30CZ - PMI v průmyslu
    16:00USA - Index ISM v průmyslu